PNA 2017-2019

Creat de gore, Februarie 29, 2016, 06:45:37 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Asa doriti d-stra sa para, dar singura informatie oficiala si corecta este ca s-a stabilit o reintalnire peste o saptamana.... restul sunt doar barfe.

viorel55

#31
Intalnirea de ieri ,de la MADR ,s-a desfasurat sub deviza:"Aveti dreptate,dar nu se mai poate schimba nimic, pentru ca ar trebui sa cerem aprobare de la C.E. si asta ar dura 6 luni,iar noi suntem in mare intarziere"
     S-a putut opera insa(de catre minister) o schimbare fundamentala,aceea cu accesarea numai individual.
In varianta de PNA aprobata de C.E. in iulie anul trecut era prevazuta accesarea alternativa:prin asociatie sau individual.Deci,cum vrem noi(ministerul) se poate schimba,cum vreti voi(apicultorii) nu. Sunt de parere ca ne-au pus degeaba pe drumuri,de 3ori,ne-am "strofocat" si am intocmit materiale cu propuneri...in van.
      Pentru cele doua teme supuse discutiilor -PNA si Ordinul 119/2011- au fost pregatite  materiale cu propuneri de catre Federatia Romapis si de catre Uniunea Cooperativelor Apicole, care le-au depus si la registratura ministeruluie  in ideea ca poate vor ajunge si la alte persoane decat cele prezente in sala...
Cel privind renuntarea la dubla reglementare a inregistrarii stupilor( la registrul agricol si la ANZ) a primit numarul de inregistrare 56946/13-03-2017.
     Astazi dimineata am transmis acest material si publicatiei  "Agrointeligenta" si urmeaza ca in continuare sa ma adresez si Consiliului Legislativ   .S-a ajuns pana acolo incat ANZ a introdus in PNA  ca" achizitionarea matcilor si familiilor de albine(roii au fost scosi) se va efectua numai de la stupinele de elita sau de la cele de multiplicare".Am obiectat,aratand ca in tara sunt autorizate, de catre ANSVSA,sute de " exploatatii apicole comerciale" care au ca obiect"obtinerea de material biologic in vederea comercializarii" si mi s-a raspuns ca nu-i intereseaza...Sa inteleg ca ANSVSA nu mai are nici o legatura cu apicultura romaneasca si ca ANZ este cea care dicteaza  cum ii convine?

romikele

De acord cu cele de mai sus, cu o singura observatie: ANZ-ul este impus de MADR în ecuatia PNA-ului.
Fara explicatii, fara justificari, fara comentarii.... s-a facut "pohta ce-am pohtit"  :sad:

nicolae13

 Cand o aparea finalul?

albinasebes

se renunta la crotarii?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

Citat din: albinasebes din Martie 15, 2017, 07:27:39 PM
se renunta la crotarii?
Nu, se simplifica doar, se pot folosi placute, vopsire sau pirogravare.

romikele

CitatJoi, 27 Aprilie 2017 12:05
HOTĂRÂRE pentru aprobarea Programului naţional apicol pentru perioada 2017-2019, a normelor de aplicare, precum şi a valorii sprijinului financiar
Cetățenii și instituțiile interesate pot transmite opinii/propuneri/sugestii în termen de 10 zile de la data publicării. Email: [email protected] sau [email protected]

http://www.madr.ro/transparenta-decizionala/proiecte-de-acte-normative/download/2735_33ce6f46530d202ec06a14fcfa503e46.html

viorel55

Proiectul a aparut pe site madr.ro de doua zile si vad ca nimeni nu are observatii de facut.Este oare pe placul d-voastra ?
In ce ma priveste,am cateva observatii ( critici) de facut :
1.Ni se indica ca propunerile sau obiectiile noastre sa le transmitem la cele doua adrese de la ANZ. Deci MADR ne arata astfel ca nu se implica si ca ,,jupanii" sunt cei de la ANZ....Eu unul apreciez ca nu este corect acest mod de lucru....
2. La prima lectura a proiectului observ ca nu ni se mai cere adeverinta cu numarul de stupi declarati la Registrul agricol,ni se cere numai adeverinta cu numarul de stupi declarati la ANZ. Faptul ca nu ne mai cere in mod expres sa aducem adeverinta si de la registrul agricol ar trebui sa ma multumeasca pentru ca ar fi pe linia celor solicitate prin memoriul depus la registratura MADR in ziua de 13-03-2017,cand Federatia ROMAPIS a cerut sa nu se mai faca dubla declarare(la Registrul agricol si la ANZ).Ne-au facut partial pe plac,in proiect nu mai pomenesc nimic de registrul agricol dar OG nr.28/2008-privind registrul agricol(aprobata de Parlament prin Legea nr. 98/2009) este in continuare in vigoare si prin art. 2 ne obliga sa declaram si familiile de albine la registrul agricol,iar nedeclararea este sanctionata cu amenda de la 100-500 lei conf. art. 20 alin.1. Propunerea noastra era sa ramana valabila NUMAI DECLARAREA LA REGISTRUL AGRICOL, dar ANZ,daca li s-a dat ,,mana libera" au ales cum le-a convenit lor...
Domnii din conducerea MADR trebuie sa inteleaga ca aceasta DORINTA OBSESIVA a ANZ de a tine evidenta contabila a stupilor din Romania nu are o eficienta practica in stabilirea numarului TOTAL de stupi existenti in tara pentru ca la aceasta institutie vor declara numai stuparii care acceseaza PNA sau PNDR,iar acestia sunt in numar de max. 7.000 (dintr-un total de cca 40.000),obligati de PREVEDERILE ACESTOR DOUA PROGRAME,intocmite si sustinute de colegii si cu INFLUIENTA covarsitoare a ANZ...
Dupa cum stim cu totii ANZ nu face nimic pentru apicultura in prezent,ar trebui,conform atributiunilor legale,sa se ocupe de lansarea si punerea in aplicare a unui Program de selectie si ameliorare a albinei APis Melifera Carpatica,nu sa cheltuiasca banii contribuabililor pe salarii si deplasari pentru inumararea stupilor si punerea pe drumuri a stuparilor

viorel55

 3. La capitolul VII,litera D. -Conditii de eligibilitate,punctul 2 " ..achizitionarea matcilor si/sau familiilor de albine trebuie sa se faca...din stupine de multiplicare si de elita..."
Intr-un proiect anterior care ne-a fost prezentat in sedinta de la sediul MADR ,in ziua de 13 03-2017,in continuarea textului de mai sus era scris "conform prevederilor art.6 alin. 3 din Legea 383/2013 modificata"
In art.6 alin 3  este specificat insa ca "Producerea pentru comercializare a MATCILor poate fi realizata doar de stupine de multiplicare si de elita...."Deci in aceasta prevedere legala nu sunt restrictionate si familiile de albine ci numai matcile. Am semnalat aceasta abordare abuziva,si-au dat seama ca am dreptate si atunci au scos"conform prevederilor art.6 alin. 3 din Legea 383/2013 modificata " permitandu-si sa prevada in continuare interdictia comercializarii familiilor de albine care nu provin din stupinele de multiplicare si de elita(,care sunt autorizate de Agentia Nationala pentru Zootehnie) Aceasta prevedere,introdusa abuziv de ANZ,lasa fara posibilitate de  comercializare a familiilor de albine cateva sute   de apicultori,autorizati in acest sens de catre ANSVSA si care pentru autorizare CONFORM LEGII SANITAR -VETERINARE au cheltuit sume importante cu plata unor taxe si pentru cumpararea inventarului apicol necesar,
  Toate aceste ingerinte in apicultura se fac de catre ANZ care nu prea mai are 'obiectul muncii'si care astfel se zbate pentru acapararea unor activitati care nu au legatura cu selectia si ameliorarea raselor de animale din Romania.

viorel55

   Dupa 4 zile de la publicarea proiectului,observ ca nimeni nu mai are "observatii "de facut.
  Oare proiectul este perfect si eu sunt singurul nemultumit, singurul carcotas ?
   Sau unii si-au bagat capul in nisip, ca strutii ... ca sa nu supere...pentru ca s-a aflat ca la minister au  aplaudat indelung  pe "cel mai iubit agricultor al tarii "... care apoi i-a rasplatit cu o vizita ...de lucru ...
   Unde sunt aceea care afirmau ca   atunci cand merg la minister fug toti functionarii de  frica lor ?
   E ca intr-o celebra reclama : Dormiti linistiti...FNI vegheaza pentru d-voastra !
   

kiloz

Domnul Viorel tam-tamul tine 3 zile sau 3 luni pana se satura lumea cu povesti, dupa care fiecare isi vede de treburile lui.
Lucrurile se curg in directiile dirijate,ce observatii mai doriti.
Lascai bine,bine-i asa, dar nu asta am dorit!
Sa fii drept si scrie adevarul.

D006

 Domnu Viorel daca aveti ceva cu PNA-ul trebuia sa va exprimati nemultumirea in fata fata ministrului nu sa-i intoarceti spatele ! La minister ati fugit impreuna cu reprezentantul ACAR  cu coada intre picioare iar acum va dati zmeu pe forum ... dupa lupta multi viteji s-arata !
 

Iulia

Care sunt conditiile de accesare? S.a stabilit ceva?

nicolae13

Știe cineva sa rasfoiască Monitorul Oficial sa ne aduca detalii despre PNA? Ș-a aprobat!!! :hippo: :happy_birthday:

mmacreanu

Citat din: nicolae13 din Iunie 30, 2017, 11:04:24 PM
Știe cineva sa rasfoiască Monitorul Oficial sa ne aduca detalii despre PNA? Ș-a aprobat!!! :hippo: :happy_birthday:

nu a fost data HG ca sa fie publicat in Monitorul Oficial, asteptam cu totii ... si mai grav este faptul ca ordinul poentru identificarea stupilor e si el in pom ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.