Carti online gratis

Creat de bee_lover, Noiembrie 08, 2009, 03:00:39 AM

« precedentul - următorul »

stefanescu

Sa fiu sincer eu am renuntat sa mai vad ce mai e nou prin biblioteca. Poate dupa sarbautori sau in timpul sarbautorilor sa iau la verificat listele.......
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

D006

Salutari tuturor,
mii de multumiri pt materialele care le gasim aici.
as dori sa intreb acum cum as putea sa citesc ceva din biblioteca in afara de cea ce am gasit pana a se opri postarile cu documente?
multumesc mult,
Cu respect,
Calin :hi:

pharaonu75

#107
A fost actualizat cuprinsul bibliografiei... gasiti acum mai multe titluri, atat in limba romana cat si in limba engleza...
Unele sunt chiar carti vechi, scrise de nume grele in domeniu! :hi: :hi:
Spor la citit !
:hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

sa ai.... ce-ti doresti:
somn usor... :roll:
sau...
noapte buna... :wink2:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Constantin_MH

#109
La adresa de mai jos se gaseste Capitolul 15- Productia intensiva de miere, extras din cartea Apiculture-autor Pierre Jean-Prost.
Este o carte foarte apreciata in Franta, ajunsa la editia a 7-a(eu am editia a 5-a).Am postat numai capitolul 15 deoarece l-am considerat mai deosebit fata de bibliografia ce se gaseste pe la noi. Sunt prezentate multe metode pentru sporirea productiei de miere, prezentare facuta intr-un mod foarte detaliat(principii, grafice, rezultate comparative, etc.). Sper ca multi stupari deschisi spre nou sa aiba de invatat din acest material.
http://rapidshare.com/files/449147618/Pierre_Jean_-Prost_-_Apiculture-_cap.15-r.pdf
Rog un moderator sa puna aceasta carte si in biblioteca forumului !



pharaonu75

#110
Un om cu suflet mare! 
Domnul Stefanescu!
Salutari si mii de multumiri!

P.S. In Bibliografia Apiardeal a fost adaugata BIBLIA apicultorilor, STUPARITUL - de Const.L.Hristea, care contine 1101 pagini!

Domnu' Nicu,  :thanks: :thanks:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Calin Catalin

"Saru'mana" tuturor celor care au contribuit la biblioteca.
Am inceput sa "gust" din ea aproape zilnic.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

Mircea77

Citat din: pharaonu75 din Martie 11, 2011, 07:38:00 PM
Un om cu suflet mare! 
Domnul Stefanescu!
Salutari si mii de multumiri!

P.S. In Biblioteca Apiardeal a fost adaugata BIBLIA apicultorilor, STUPARITUL - de Const.L.Hristea, care contine 1101 pagini!

Domnu' Nicu,  :thanks: :thanks:

Multumesc mult. O cautasem prin foarte multe magazine anticariat insa pretul era de-a dreptul prohibitiv (unii cereau minim 400 lei ^^).

In masura in care unii dintre dvs au carti dar nu le pot scana, imi ofer serviciile. Am la servici aparate profesionale pe care se pot realiza scanari foarte bune.
Pentru viitorul apropiat am dat comanda pentru "Stuparitul nou" de Constantin Hristea, dar sa vedem.......cine stie.

milu56

A B C -ul apicol de Hristea il are cineva?

Porfy66


pharaonu75

#115
Citat din: milu56 din Martie 12, 2011, 06:30:08 AM
A B C -ul apicol de Hristea il are cineva?

Este in Bibliografia Apiardeal!
:hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cosmin30

Citat din: pharaonu75 din Martie 11, 2011, 07:38:00 PM
Un om cu suflet mare! 
Domnul Stefanescu!
Salutari si mii de multumiri!

P.S. In Biblioteca Apiardeal a fost adaugata BIBLIA apicultorilor, STUPARITUL - de Const.L.Hristea, care contine 1101 pagini!

Domnu' Nicu,  :thanks: :thanks:

am cautat-o de multa vreme. tot respectul pentru munca depusa de domnul stefanescu.
am inceput sa o citesc si am observat ca lipsesc paginile 202-310. care o fii problema? stie cineva ceva?

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: cosmin30 din Martie 14, 2011, 05:05:01 PM
Citat din: pharaonu75 din Martie 11, 2011, 07:38:00 PM
Un om cu suflet mare! 
Domnul Stefanescu!
Salutari si mii de multumiri!

P.S. In Biblioteca Apiardeal a fost adaugata BIBLIA apicultorilor, STUPARITUL - de Const.L.Hristea, care contine 1101 pagini!

Domnu' Nicu,  :thanks: :thanks:

am cautat-o de multa vreme. tot respectul pentru munca depusa de domnul stefanescu.
am inceput sa o citesc si am observat ca lipsesc paginile 202-310. care o fii problema? stie cineva ceva?
acolo sunt "secrete" deosebite  :uimit:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

cosmin30

desi la capitolul "conducerea unei prisaci primitive", sunt informatii care nu mai apar in alte sectiuni...

Constantin_MH

In primul rand multumesc si eu Domnului Stefanescu pentru generozitatea si efortul de care a dat dovada !
Nu este nicio pagina lipsa, sunt unele dublate ! Este foarte greu sa scanezi aproape 1000 de pagini si apoi sa faci ordonarea lor, asadar se mai pot ivi mici incurcaturi de paginatie. Pentru a nu-l "obliga" din nou tot pe Domnul Stefanescu sa fac corecturile de rigoare, am facut eu acest lucru. Cartea aranjata contine "doar" 979 pagini.
Ea poate fi descarcata de la adresa:
http://rapidshare.com/files/452545213/STUPARITUL_-_C.L.Hristea_editia_I_-_1935_-_979_pag.pdf