Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Citat din: MOTANUL din Iulie 19, 2015, 11:23:11 AM
Am studiat un pic singura rama prabusita (inoxul a fost dur si subtire si a taiat lemnul (nu aveau capse ramele respective);
Adica primul pas s-au largit sarmele (s-au lasat in jos 1 cm); Restul a fost facut de greutatea mierii si caldura de 40 de grade.

Eu am insarmare verticala cu 6 sarme inox ondulate si capse.
Am gasit doua rame prabusite de la caldura. Ambele noi de acest an, pline cu miere.

Citat din: MOTANUL din Iulie 21, 2015, 11:27:24 AM
Sunt anumite cu familii care pun miere pe 4-5 cm grosime; Altele nu ies din dimensiunea standard. (poate un pic mai mult doar la coronita)
La familiile cu pricina nu pot sa lipesc ramele ca as presa albinele intre (las circa 5-10 mm in plus intre rame).

Nu am cantar - dar la mana par duble la greutate.

Situatia cu 5 cm grosimea ramei cred ca e din cauza ca nu ai strans corect ramele, sau acea rama a fost intre doua rame doar cu foita si albinele au ales ce a fost mai usor, sa supraincarce acea rama in detrimentul construirii celorlalte.
O alta posibilitate e daca a fost rama langa diafragma si au profitat de spatiu suplimentar.

Citat din: MOTANUL din August 03, 2015, 04:44:30 PM
Nu imi place cum se dezvolta familiile pe 3 rame cu matca imperecheata (la anul imi propun sa pun minim 4 rame la roi cu matca imperecheata);

Eu cand am introdus carnicile, am facut roii mai slabuti, pe doua rame de puiet capacit si una mixta cu hrana (miere si pastura), fara puiet larvar, de frica sa nu le respinga.
Apoi am mai dat o rama cu puiet....Nu am simtit mare lucru. Apoi inca una. Le-am lasat asa si le-am stimulat....
Acum arata foarte bine si incep sa intreaca roii de carpatina. Am noroc ca aduc totusi polen (nu stiu de la ce pe seceta asta). Carnicile sunt insa mai putin adaptate la caldura, de vede ca sufera mai tare de caldura.

Ideea e ca pana la un moment nu se simte diferenta mare la dezvoltare si ai senzatia ca stagneaza, insa cand incep sa eclozioneze si ramele cu puietul propriu, se schimba treaba. Da cu siropel pe ei. Sigur ca daca e mai puternic la inceput e mai bine dar cu multa populatie in spate aproape orice matca tanara se descurca. Cu mai putina albina e mai greu, si aici vezi diferenta in valoarea matcii. Acuma, ca in toate, nu  trebuie exagerat in nicio directie.

Anul asta a fost 'tragedie' cu matcile pentru mine. Ma bucur ca ti-ai rezolvat problemutele, eu mai am de lucru....
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

Multumesc pentru ajutor si sfaturi;

Eu trebuie sa recunosc ca am avut mult noroc. La momentul in care am identificat 4 stupi fara matca (am luat la puricat absolut toate familiile) intr-o famiie aveam 4 rame cu 1-4 botci superbe/per rama. Chiar au iesit matci foarte mari si bune - nu arata ca matci de 1 saptamana (deja sunt f. mari ca dimensiuni; chiar peste alte matci care sunt de anul trecut);
Matca aia nu inteleg de ce au vrut sa o schimbe ca ponta f bine (doar de aglomeratie poate).

Stupul respectiv avea si matca care oua si astea 4 rame cu botci; 3 le-am pus in 3 roi si ultima am lasat-o in familia de baza.
Acum nu am mai vazut matca - dar au iar botci frumoase pe 3 rame. (oua de 1 zi au avut la discretie de la raposata...)

La anul o sa-mi programez matci la 2-3 saptamani in mai-iunie. ( + mai rar in iulie si August)

Ref. la stimulare roi pe 3 rame:
Daca in loc de sirop le pun o rama cu miere de la un stup puternic e mai bine? Ajuta mai mult siropul ca il pun ele unde este nevoie sau cum?
Stiu ca in teorie e bine sa le dai sirop; Dar as vrea sa inteleg mai bine de ce. (au putina culegatoare sau care este cauza principala?).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ciucur

Pai daca vrei sa le dai miere e si mai bine. Descapacesti cate putin si astfel stimulezi.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Cristel

Daca ai rame cu miere, le poti da dupa diafragma, decapacesti seara tarziu cam cat crezi ca pot ele sa duca in cuib intr-o noapte. E cea mai buna stimulare, mult mai buna si decat siropul. Urdinisul se face cat mai mic- raportat la numarul de rame, sa nu declansezi fara sa vrei un furtisag de mai mare frumusetea si sa ramai si fara roi si fara alte familii mai blande...
Daca populatia e foarte mica, rama o poti pune ultima in cuib - putin posibil sa plece ele noaptea dupa diafragma daca sunt putine- si tot asa, descapacesti cam cat crezi ca pot transporta intr-o noapte. Fara picaturi de miere pe langa/in stup ca declansezi furtisag!
Sanatate si succes!
PS vezi sa fie rame cu miere de la familii sanatoase, altfel te trezesti ca dai boala in toata prisaca!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MOTANUL

Depinde acum ce inseamna familie mica. Azi am adus la 5 rame inca 3 roi fosti pe 3 rame. Dar mai am mult de munca - respectiv inca 9 stupi pe 3 si 4 rame.
Am unificat cu sirop pulverizat pe rama + ceapa.
O singura familie este pe 3 rame, dar ar acoperii full doar 2 rame din cele 3 prezente in stup. Asta s-a depopulat mai mult de când l-am facut (nu e vina matcii).
Restul macar sunt 3 rame full + diafragma.
Cred ca daca ii aduc la 5 rame scap de grija iernarii cu ei.

PS: nu am boli in stupina (am dus la analize albine + faguri dintr-un stup care imi parea mie suspect si mi-a zis medicul veterinar din start ca albinele nu au nimic si baga mana in foc pt. asta); S-a confirmat doar ca au nosema sub numarul de boala. Si puietul nu avea nimic.
Da nu stiu de ce a mers prost. I-am schimbat matca si acum duduie (am si luat o rama cu puiet larvar din el pt. un roi fara matca).

Matca veche a ajuns intr-un stup bezmetic si a inceput sa oua bine de tot (inainte oua putin); Oricum am dat preventiv: apivirol, vitamine, protofil.
Se pare ca schimbarea matcii intr-un stup nou cu faguri noi, albine noi - a fost de bun augur.

@Cristel si Ciucur: ma apuc de dezcapacit seara pt. stimulare; Am observat ca unii roi din astia pe 3 rame stau prost si la capitolul polen (am luat din familiile puternice rame cu polen pt. cativa - dar nu stiu daca o sa ajunga pt. toti).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#455
Azi am eliberat ultima matca cumparata pe anul asta; Era programata - sper sa nu apara ceva neprevazut.

Pun si o poza cu iarba si florile din zona stupinei (au inceput un pic sa se usuce - dar inca mai sunt flori);

Stie cineva de ce are stupul din filmulet activitate asa intensa la ora 19.15?? (când la stupi puternici daca mai venea si pleca cate o albina; chiar si la stupi la care stau gramada albinele afara). Nu cred ca este furtisag. Am pus sirop pe speteaza superioara si activitatea in loc sa se intensifice s-a oprit (s-a redus mult de tot)

https://youtu.be/-Z_HiSX1BQM



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

apivasmob

Se pregatesc de roit  :D :P.
Orientare.
Sanatate tuturor apicultorilor

filip

Citat din: MOTANUL din August 06, 2015, 09:57:12 PM
Azi am eliberat ultima matca cumparata pe anul asta; Era programata - sper sa nu apara ceva neprevazut.

Pun si o poza cu iarba si florile din zona stupinei (au inceput un pic sa se usuce - dar inca mai sunt flori);

Stie cineva de ce are stupul din filmulet activitate asa intensa la ora 19.15?? (când la stupi puternici daca mai venea si pleca cate o albina; chiar si la stupi la care stau gramada albinele afara). Nu cred ca este furtisag. Am pus sirop pe speteaza superioara si activitatea in loc sa se intensifice s-a oprit (s-a redus mult de tot)

https://youtu.be/-Z_HiSX1BQM
Sigur are ceva in haranitor ori rama dupa diafragma descapacita.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

MOTANUL

1. Roit
2. Orientare
3. Furtisag

Cel mai probabil ar fi Roitul sau furtisagul; (o sa verific azi rama cu rama daca au sau nu botci).
Prin excludere ar ramane doar furtisagul daca nu au botci.
Orientare - putin probabil - nu am mutat stupii de la salcam. (orientare ar putea sa faca doar roii la care am mai pus de curand 2 rame - ori aici nu este cazul).
Ref. la furtisag pe canicula asta nici nu imi vine sa inchid prea mult urdinisul (familia este pe 5 sau 6 rame).

Multumesc pt. sugestii.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

filip

Parerea mea e ca au ceva de aparat,isi umfla muschii aratand ca e stup puternic.
Asta se intampla cand are sirop in haranitor ori rama descapacita dupa diafragma.
Inainte de filmare ai dat sirop ori ai umblat in stup?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

MOTANUL

Nu am dat sirop. Nu am mai umblat in stup din 15.07;
Nu aveau sirop in hranitor, nu am descapacit nimic.

Ieri când am vazut atata harmalaie am pus o rama FA la crescut si am pus extrem de putin sirop pe speteaza superioara. Azi era deja crescuta 100% pe o parte si 75% pe cealalta si ocupata cu albine; Am luat rama cu rama si m-am uitat de botci - cade si ipoteza roirii.
Cred ca zborul de orientare al puietului capata avant.

Erau 6 rame ocupate full si pline de puiet pe suprafete mari (unele eclozionate probabil ieri); Rama pusa ieri cu FA ar fi a 7-a. Acum avea albine pe ambele fete si tot erau rame aglomerate.
Azi la aceeasi ora (19.00) era activitate normala la urdinis (doar cateva albine mai intrau si ieseau);

PS: azi am vazut primul varroa pe o albina pe anul asta. Semn ca ar fi trebuit sa bag deja tratament.
Cine a inceput si cum se prezinta fata de anul trecut??
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ciucur

In stupina mea....

Datorita caldurii, albinele reduc la minim activitatea intre 1 PM si pana dupa 6 PM. Am observat clar asta la stupii care au putina umbra.
Apoi se poate observa o intensificare a zborului care dureaza cam o ora in care aduc polen si probabil apa.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

Ce parere aveti de tava asta?

La magazinele apicole din Bucuresti (acum il inteleg pe Romikele care spunea ca tot ce este facut pt. apicultura are pretul umflat) tavile costa 450-650 de lei si sunt din plastic. (si masive, grele, etc)

Ma gândeam ca se poate folosi o tava de cuptor si cu 20-30 de minute de munca sa fac din lemn un cadru scap doar cu plata a cateva holsuruburi. (adica sub 1 leu). Dar cea de inox are avantaje pe termen lung.


Sursa: http://olx.ro/oferta/tava-de-descapacit-cu-suport-rame-140-lei-buc-ID2bWQW.html#8b3278aa3b

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

Este mica..daca ai mult de extras ai behe... Iti trebuie una care sa aiba sita sub suporti si adanca pentru ca in momentul in care ai capaceala sau se scurge miere de pe rama sa aibe unde sa cada. Eu am din plastic, dar incepe sa fie neincapatoare pentru ca si culesurile sunt tot mai bune...

MOTANUL

Ai dreptate.
Azi am luat doar din caturile a 4 stupi din 70 si deja am umplut o oala de dimensiuni mari (comparabila cu tava aia);
Daca as fi luat din 20-30 de stupi clar nu aveam loc.

Din pacate ramele de 1/2 la care am pus doar 2 sarme si alea prost (in sensul ca nu sunt echilibrate) ma ajung din urma; Am rupt 2 din cele circa 20.
(dupa ce le-am rupt am cautat o metoda sa nu mai joace rama in centrifuga; si sa stea lipita de perete sa nu mai forteze cera; centrifuga e pt. rame de 1/1)
Le-am legat cu sarma sa stea lipite si nu s-au mai rupt mai departe toate pana am terminat. Dar a mers incet (leaga - dezleaga sarma) si am facut putini stupi.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0