Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

cornelioandanciu

#255
O idee: Pentru suporti eu folosesc boltari de beton, sint imbatabili! Nici un alt suport nu-i egaleaza, mai putin suportii metalici pe care se pun mai multi stupi pentru a fi incarcati si descarcati mecanizat. Acesti boltari ii folosesc doar in stupina , cand plec cu stupii la cules, bag sub ei capete de grinzi de lemn.
Va salut.

orbanstefan64

ca sa nu mai duci atitea grinzi cu tine uite ce i ti recomand

MOTANUL

Citat din: ciucur din Martie 21, 2015, 11:11:06 PM

Eu si designul, vaca si baletul. Adica 'lucruri' paralele.
Vad ca vreti sa va extindeti bine de tot. Succes! Lemnul ce vreti sa il bateti in pamant cred ca ar fi bine sa il protejati cu ulei 'ars'.
Rame 1/1 aveti? Eu zic sa va pregatiti din timp. Veti avea multe familii si veti avea nevoie sa dati rame.


Nu m-am gandit sa protejez partea care sta in pamant - alta idee buna; exact ca la CFR
(nu m-am gandit pt. ca am paleti noi la discretie); Dar mai bine protejez ca este multa manopera.
Rame 1/1 am o stiva de 100;

@cornelioandanciu: Ma gândesc ca daca ii pun pe un suport de metal am nevoie si de un motostivuitor sau ceva de genul asta sa ii incarc mecanizat.
Vreau sa fac pt. la anul ceva de mutat usor stupii in pastoral. (am vazut pavilionul lui Cristi si sunt f. multumit de idee).
Pe boltar se urca f. usor un soarece. Ma gândeam ca pe metal daca dau cu vaselina scap cel putin de urechelnite si furnici (daca nu si de soareci);

Citat din: orbanstefan64 din Martie 22, 2015, 07:54:23 AM
ca sa nu mai duci atitea grinzi cu tine uite ce i ti recomand

Ma tot uit si nu imi dau seama cum poate sa stea stupul pe V-ul ala cu balama.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

orbanstefan64

Citat din: MOTANUL din Martie 22, 2015, 08:59:55 AM
Citat din: ciucur din Martie 21, 2015, 11:11:06 PM

Eu si designul, vaca si baletul. Adica 'lucruri' paralele.
Vad ca vreti sa va extindeti bine de tot. Succes! Lemnul ce vreti sa il bateti in pamant cred ca ar fi bine sa il protejati cu ulei 'ars'.
Rame 1/1 aveti? Eu zic sa va pregatiti din timp. Veti avea multe familii si veti avea nevoie sa dati rame.


Nu m-am gandit sa protejez partea care sta in pamant - alta idee buna; exact ca la CFR
(nu m-am gandit pt. ca am paleti noi la discretie); Dar mai bine protejez ca este multa manopera.
Rame 1/1 am o stiva de 100;

@cornelioandanciu: Ma gândesc ca daca ii pun pe un suport de metal am nevoie si de un motostivuitor sau ceva de genul asta sa ii incarc mecanizat.
Vreau sa fac pt. la anul ceva de mutat usor stupii in pastoral. (am vazut pavilionul lui Cristi si sunt f. multumit de idee).
Pe boltar se urca f. usor un soarece. Ma gândeam ca pe metal daca dau cu vaselina scap cel putin de urechelnite si furnici (daca nu si de soareci);

Citat din: orbanstefan64 din Martie 22, 2015, 07:54:23 AM
ca sa nu mai duci atitea grinzi cu tine uite ce i ti recomand

Ma tot uit si nu imi dau seama cum poate sa stea stupul pe V-ul ala cu balama.
aseaz stupul pe el ....incearca!! :hi:

cornelioandanciu

Citat din: MOTANUL din Martie 22, 2015, 08:59:55 AM
Citat din: ciucur din Martie 21, 2015, 11:11:06 PM

Eu si designul, vaca si baletul. Adica 'lucruri' paralele.
Vad ca vreti sa va extindeti bine de tot. Succes! Lemnul ce vreti sa il bateti in pamant cred ca ar fi bine sa il protejati cu ulei 'ars'.
Rame 1/1 aveti? Eu zic sa va pregatiti din timp. Veti avea multe familii si veti avea nevoie sa dati rame.


Nu m-am gandit sa protejez partea care sta in pamant - alta idee buna; exact ca la CFR
(nu m-am gandit pt. ca am paleti noi la discretie); Dar mai bine protejez ca este multa manopera.
Rame 1/1 am o stiva de 100;

@cornelioandanciu: Ma gândesc ca daca ii pun pe un suport de metal am nevoie si de un motostivuitor sau ceva de genul asta sa ii incarc mecanizat.
Vreau sa fac pt. la anul ceva de mutat usor stupii in pastoral. (am vazut pavilionul lui Cristi si sunt f. multumit de idee).
Pe boltar se urca f. usor un soarece. Ma gândeam ca pe metal daca dau cu vaselina scap cel putin de urechelnite si furnici (daca nu si de soareci);

Citat din: orbanstefan64 din Martie 22, 2015, 07:54:23 AM
ca sa nu mai duci atitea grinzi cu tine uite ce i ti recomand

Ma tot uit si nu imi dau seama cum poate sa stea stupul pe V-ul ala cu balama.
Pare o idee foarte buna,multumim domnului Orban.Se pune pur si simplu stupul pe acel v, si trebuie sa stea. Poate ca daca sint stupii mai mari sint necesare doua chestii din astea.
Va salut.

MOTANUL

#260
Am prins acum ideea. De fapt suportul asta este ideal pt. pastoral; Dupa ce il pliezi este pretabil la transport; etc.
Se adapteaza la orice teren;

Ai mei clar nu merg in pastoral. Au 4 m lungime; 1m inaltime; ocupa mult spatiu.
Pentru pastoral trebuie sa ma gândesc la altceva.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am verificat si stupii de la Snagov. Spre marea mea bucurie toti aveau puiet capacit la discretie pe rama scoasa (cea din mijlocul cuibului);
O singura veste proasta - toate familiile nu au putut sparge punga si nu au putut sa manance turta;Pt. cele 2 care aveau mancare nu a fost problema;
Pt cea care nu avea - au terminat de mancat si ultima pictura de miere. Am pus siropul proteic in hranitor dar nu cred ca le ajuta mai mult de 1-2 zile.
Acum temperatura le va permite sa-l ia de acolo. Am ajuns in ultima secunda ca sa zic asa. Au terminat si mierea de pe ultima rama fata dinspre diafragma. Noroc cu ultimele 2 zile ca or mai fi adunat si de afara polen si nectar de intretinere (La Snagov era plina padurea de arbusti din aia cu flori galbene)

O sa cumpar un podisor - hranitor ca nu am timp sa bat 100 km la 2 zile sa le pun cate 200ml sirop. O sa iau unul si pt. la Cernica. Torn 2-3 litrii sa ajunga familia pe linia de plutire.

- suportul 4 " by ciucur design" e aproape gata (am intors paletii la 90 de grade); Mai am sa pun patratele de 2m la fata locului
- am taiat iarba pe 4 m latime x 15 m lungime (aici trebuie sa revin cu divizia mecanizata ca nu sunt multumit 100%);
- am taiat balariile pe toata lungimea potecii dintre casa si stupina; "doar" 250 m.




70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Nu e fix ce-mi doream dar am cumparat un podisor-hranitor.
Maine - poimâine sper sa ajung la familia fara hrana (acum are un sirop proteic in hranitorul de lemn - 200 ml);

Sper sa nu curga (o sa pun sirop in compartimentul din mijloc - trebuie sa ajunga in compartimentul cu orificiu pt. albine);
Pun si o placa de polistiren deasupra; peste capac.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ciucur

Daca puteti, dati-l cu ceara.
Eu am avut surprize la astfel de materiale (coala subtire de pal sau cum s-o chema) la un hranitor tip uluc.
Nu a curs in primul an de utilizare. A curs dupa. Facusem starterul si i-am umplut hranitorul pentru ca stiam ca e bun. In 5 minute curgea sirop pe la sibarul fundului antivarroa....
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

Chiar la asta ma gadeam si eu; Daca sa dau sau nu cu ceva pe el.
Fata dinspre lichid pare destul de lucioasa; In plus are si un adeziv special (se vede ca e dat special un pic mai mult);

Dar inca un strat nu strica.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cornelioandanciu

Obligatoriu trebuie ceruit, cu multa ceara.Apoi trebuie incercat inainte de a fi folosit in stup, umplut cu apa,ca sa fie evitate surprizele.
Va salut.

MOTANUL

#266
Nu stiu cum sa fac sa ma inarmez cu rabdare - ca eu nu prea stau bine la acest capitol;
Se va vedea lemnul ca si pana acum.

Din experienta de anul trecut ar trebui procedat asa:
1.Dat cu aracet impermeabil la colturi, cuie, capse si pe unde gasesc mici fisuri (asteptat minim 24h)
2. Dat cu protectorul (strat 1 - stat 24 h)
- strat 2 - stat 24 h
- strat 3 - stat 24 h

La mine partea cu statul 24h o sa fie cea mai grea  :) Mai ales ca una peste alta se strang 4 zile minim.
La stupii de anul trecut din cuie a inceput sa curga rugina (lemnul arata f. bine in rest); Am sarit peste etapa cu aracetul. Am dat si eu la spartul targului cu aracet peste cuie când deja intrase rugina in ele. Aracetul devine si el transparent când se usuca.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#267
Prima zi in care albinele nu au mai avut nicio retinere (16-18 grade temperatura);
Tot prima zi in care aduceau polen de abia mai puteau sa zboare.
Cuiburile s-au rasfirat (nici vorba sa mai stea chinuite pe 6 rame; cate rame aveau in stup pe atatea s-au intins)

Pt. prima oara am remarcat polen negru (anul trecut am mai vazut galben, portocaliu, rosiatic, vinetiu, violet - dar negru nu)
Are cineva idee ce arbori-plante dau polen negru??

La cum se prezinta acum, o sa am nevoie de magazii 1/2 in viitorul apropiat (1-2 luni maxim); Nu sunt bugetate-cumparate - dar vor fi necesare.



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Vyktor

Sal Silviu
Monteaza colectoarele de polen :rotfl:

un OM

Trebuie ceva atentie la folosirea hranitoarelor de podisor. Cand turnati sirop mult pentru completare si noptile sunt inca reci, vor trece mai multe zile pana cand albina reuseste sa il care. Siropul se poate acri si nu mai este carat deloc. Nu am experimentat mai mult de 400 ml odata, dar na, sunt in apropierea lor.