Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Nu mi-a permis temperatura sa desfac cuibul. Dar la una din familii la care pe ultima rama nu aveam albine - am dat rama la o parte;  era full de miere si asta data la o parte si urmatoarea.

O sa ma uit mai bine rama cu rama in familii si daca situatia e buna nu mai dau. (am retinut de la curs ca oricum albinele pun in fiecare fagure si pastura). Pe langa fagurii in care pun doar pastura - pun in cantitate mina si in cei cu miere;
Singura mancare cu problema ar fi cea artificiala (sirop - asta intradevar are doar componenta glucidica);

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am fost azi sa le administrez siropul proteic.
1. Turtele vechi au fost preluate diferit (de la foarte putin la tot)
2. alunul din curte nu era cautat de albine (m-am uitat de vreo 6 ori si nici o albina nu culegea din el);
3. Toate familiile aveau zbor de curatire; Polen aducea o singura familie (corcitura de buskfast  :); Restul doar intrau si ieseau fara sa aduca nimic.
In familia cu matca corcitura de buckfast (singura care aducea polen si in noiembrie ca si atunci m-am mirat) aduceau chiar foarte mult polen (am selectat o imagine in care toate albinele sosite aveau polen; 3 din 3 albine). Mai mult, polenul adus era din mai multe surse (era galben, potocaliu, foarte rar rosiatic). Restul familiilor nu gasisera nici macar o sursa.

Singurul lucru care m-a nemultumit: am scos o rama prin sondaj din fiecare familie si nu aveau puiet capacit (nici macar la o familie); Am zis ca la 14 grade sa nu le deranjez mai mult de 10 secunde si nu am insistat sa ma uit in toate.

Bineinteles ca prietenele mele (albinele afurisite) au sarit in numar mare pe masca  (minim 50) doar ca am ridicat podisorul foarte incet. Cu restul familiilor - ca si pana acum - absolut nicio problema.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

In 2 saptamani mi-am propus sa termin suportii pt. 30 de stupi.

Am facut suportul pt. 8 stupi. (pot sa pun si 7 mai rasfirati); Mai am nevoie de 3 asemenea si am pregatit suportul pt. 32 de stupi.

A mers mai greu deoarece prima oara i-am facut prea inalti. Am pierdut un pic timpul sa-l desfac si sa mai scurtez picioarele.
In total am lucrat cam 2 ore.
Pe restul cred ca ii fac in 3-4 ore (acum doar tai si insurubez nu mai pierd timpul si cu conceptia). Am toate lemnele pregatite.

De suporti am nevoie 100%. Cu stupii si familiile nu am o varianta finala - am 3 posibilitati (am 2 apicultori la care trebuie sa vin eu cu cutiile mele noi si unul la care iau albinele cu tot cu stupi); Cu toti am vorbit doar la telefon; Decizia finala o iau când va fi vremea buna. Vreau sa ii vad si sa ii si cumpar (in 1-2 zile sa-i si aduc in curte).

Mai am de asteptat cam 2 saptamani din ce am vazut eu pe prognoza.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ciucur

Sper sa nu va suparati, dar nu as avea curaj sa pun stupii pe astfel de suporti.
Daca nu au picioare infipte in pamant jumate de metru... Apoi daca tot ati folosit paletii, de ce nu i-ati pus (rotiti cu 90 grade fata de cum i-ati folosit) ca rezstenta sa fie data de cele 3 bucati de lemn groase. Scandurile vor putrezi in timp si suportii se vor inclina.
Inainte de fixarea suportilor, ar fi nevoie de ceva 'defrisari'.
Succes!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

#244
Nu am de ce sa ma supar.
1. Picioarele sunt infipte in pamant (nu jumatate de metru - dar un 30-40 cm da)
2. Iau in calcul si treaba cu rotitul (sa am scandura groasa pe inaltime - asta chiar este o idee buna). Dezavantajul ar fi ca dintr-un palet o sa-mi iasa doar 2 suporti - nu 3 cum imi ies acum.
3. Defrisarile sunt luate in calcul (am zis ca voi curata de jur imprejur cum vor fi gata toate 4)

De testat am testat la sfarsit rezistenta: am stat in punctul cel mai vulnerabil - respectiv in mijloc cu ambele picioare pe o singura scandura.
Tine 90 kg fara probleme (asta inseamna ca cele 2 tin 180 kg pe mijloc - eu zic ca este acoperitor). Daca se indoaie de mijloc in timp ii pun si sustinere pe mijloc. (in 2 ani putrezeste lemnul afara).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

un stup are cam 30 kg media inainte de cules si poate urca pana la 75 kg cu 2 caturi. Eu zic ca suportul tine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Eu anul asta imi permit sa cumpar cutii noi si familii pe 4-5 rame - 30 buc; (cules in pastoral nu stiu daca o sa fac)
Anul trecut am cumparat un roi pe 5 rame care ajunsese la apogeu (august) la 10 rame. Acum ierneaza pe 6 rame.

Adica in cel mai optimist caz o sa ajung la 1 magazie in 2015;
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

3 pasi mari inainte:
- comandat 15 cutii (stupi verticali 1/1 + cat 1/1)
- comandat - antamat 20 de familii pe 4 rame
- comandat - antamat 10 familii din alta parte (tot asa 4-5 rame).

Pt. cutii am primit termen de livrare ~ 3 saptamani
Pt. familiile de albine (de la ambii - sfarsit de aprilie).

Totul este in termen (la sfarsit de Aprilie am spus ca este termenul cel mai optimist sa am 50 de familii si acum pare mai realizabil ca oricând).

Trebuie sa mai comand inca 15 cutii.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ionut vlv

cand spui familie pe 4 rame te referi la puiet ?
de ce?mi se pare foarte putin pentru sfarsit de aprilie in cazul ca vorbim de 4 rame de albina pentru a se numi familie buna de cules la salcam.daca asa ai comandat tu ,atunci probabil sti tu ce vrei.bani putini , unitati viabile dar nu familii bune de cules in doua saptamani.
  scuza-ma,se pare ca nu am fost prea atent si mi-a scapat ce ai scris doua postari mai in urma!
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

MariusApicultura

Citat din: MOTANUL din Martie 16, 2015, 04:49:05 PM
3 pasi mari inainte:
- comandat 15 cutii (stupi verticali 1/1 + cat 1/1)
- comandat - antamat 20 de familii pe 4 rame
- comandat - antamat 10 familii din alta parte (tot asa 4-5 rame).

Pt. cutii am primit termen de livrare ~ 3 saptamani
Pt. familiile de albine (de la ambii - sfarsit de aprilie).

Totul este in termen (la sfarsit de Aprilie am spus ca este termenul cel mai optimist sa am 50 de familii si acum pare mai realizabil ca oricând).

Trebuie sa mai comand inca 15 cutii.

Eu as merge in locul tau pe corp de 1/1 cu 10 rame sau 12 rame + magazie de 1/2 sau pe multietajat corpuri de 3/4.
Oricum sunt multe de discutat despre stupul ideal, albine sa fie in stup.  :)

Ma repet asta e parerea mea si am vazut ca da rewultate bune. Bafta !  :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

MOTANUL

Catul de 1/1 il iau mai mult pt. eventuali roi (desi marturisesc ca este f. putin probabil). Asa am procedat anul trecut când m-am trezit cu roiul in copac.

Am luat o bucata de lemn pe post de soclu; am pus cat cu podisor si capac si gata stupul.
Oricum anul asta nu ma astept sa umplu cuiburile, sa fie nevoie de magazie ca iau familii f. mici.

Daca va fi cazul sa ajung la magazii - si eu as merge pe 1/2 ca nu vreau sa-mi solicit spatele prea mult.

Ar trebui cumparate vreo 4 magazii 1/2; 4 podisoare si capace - ca sa nu mai mai apuc sa alerg dupa ele in criza de timp...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MariusApicultura

Citat din: MOTANUL din Martie 16, 2015, 09:26:43 PM
Catul de 1/1 il iau mai mult pt. eventuali roi (desi marturisesc ca este f. putin probabil). Asa am procedat anul trecut când m-am trezit cu roiul in copac.

Am luat o bucata de lemn pe post de soclu; am pus cat cu podisor si capac si gata stupul.
Oricum anul asta nu ma astept sa umplu cuiburile, sa fie nevoie de magazie ca iau familii f. mici.

Daca va fi cazul sa ajung la magazii - si eu as merge pe 1/2 ca nu vreau sa-mi solicit spatele prea mult.

Ar trebui cumparate vreo 4 magazii 1/2; 4 podisoare si capace - ca sa nu mai mai apuc sa alerg dupa ele in criza de timp...

Pai cam asa este. Anul trecut aveam f multa albina si nu aveam stupi.. :D..pana i-am facut am fost la plimbare prin gradina  :)
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

MOTANUL

#252
Am ami inaintat un pic cu urmatoarele:
- curatat partial uscaturile 1m in jurul suportului montat; Uscaturile din plan apropiat au mers repede. Cele din plan indepartat se lasa greu de tot  :sad:. Revin cu forte crescute (mecanizate);
- am mai facut 2 suporti pt. alti 16 stupi (finalizati in proportie de 90%); Mai am unul singur de care nu m-am apucat; Acesta va fi " by ciucur design"
- Am dat o tura pana la lac - si salciile au dat frunzulite; De acum ar fi contraproductiv sa mai vina geruri. Albinele de la Cernica nu aduc polen deloc.
Din pacate sunt perspective de temperaturi negative si ninsoare in bucuresti inca 2 zile :yahoo_cry:).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#253
2 vesti f. bune la Cernica:
- familia de acolo are puet capacit (vreo 2-3 palme pe singura rama scoasa prin sondaj); Nu am mai stat sa fac poza ca secundele erau pretioase  :bzz:
- albinele au gasit undeva polen (nu ca la Snagov - dar aduceau binisor).

Abia acum pot sa declar ca familia asta a trecut cu bine peste iarna.

AM terminat inca 2 suporti (o combinatie metal-lemn); Mai lucrez la suportul 3 " by ciucur design"; Nu am intrat cu divizia mecanizata in buruienile alea.
Incepe sa prinda contur si sa arate a stupina.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ciucur

#254
Citat din: MOTANUL din Martie 21, 2015, 09:05:05 PM
Mai lucrez la suportul 3 " by ciucur design...

Eu si designul, vaca si baletul. Adica 'lucruri' paralele.
Vad ca vreti sa va extindeti bine de tot. Succes! Lemnul ce vreti sa il bateti in pamant cred ca ar fi bine sa il protejati cu ulei 'ars'.
Rame 1/1 aveti? Eu zic sa va pregatiti din timp. Veti avea multe familii si veti avea nevoie sa dati rame.
Sigur ca la 4-5 rame nu vor strange mult la salcam dar se vor intari. Eu am uitat sa pun rame anul trecut la roi si mi-au crescut in timpul salcamului fagurasi lipiti de diafragma.
Suntem cam in aceeasi situatie exceptand numarul familiilor. Si eu trebuie sa fac suporti, imi voi lua in urmatoarea perioada 10 lazi pentru ca nu am decat 2 de rezerva.
Daca da Dumnezeu, poate reusesc sa mai inmultesc si eu efectivul cu 10 familii anul acesta.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.