Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

Vyktor

Citat din: dodo79 din Septembrie 23, 2014, 03:29:23 AM
Eu am iernat pe 4 rame si au ieșit din iarna. Bineînțeles ca si iarna a fost blândă.

Da' tu nu dormi? O sa iesi destul de slabit din noapte  :rotfl: :hi:

cornelioandanciu

Citat din: MOTANUL din Septembrie 22, 2014, 06:12:39 PM
Citat din: yulian din Septembrie 22, 2014, 08:51:53 AM
Apoi daca restul sunt asa full de albine, ia cate o rama de la ele si ajuta-l pe cel slab si o sa ai un stup puternic in primavara. Eu, la ora asta, mai mult de 7-8 rame de albina nu mai am.  :wink:

Un stupar cu experienta cu care am vorbit (avea un camion mare plin cu stupi) a spus ca el a iernat cu familii pe 3-4 rame care au iesit din iarna - dar cu o protectie buna. Pe mine ma interesa ce se poate face in acest sens.

Acum am inteles si care ar fi cea mai sigura solutie: sa iau 2 rame din stupul pe 10 rame de la snagov si sa le mut in stupul asta nevoias de la Cernica.  Ar fi cea mai buna uniformizare: 6,5 - 8 - 8 - 8. Solutia e simpla la prima vedere dar complicata pt. ca nu am cutie de transport si sunt 50 km intre cele 2 locatii. O sa fie si albinele zapacite de pe drum (din ce stiu eu este contraindicat sa fac unificarea imediat dupa drumul cu masina), etc.
Le restrangi la trei rame daca este nevoie, daca nu le lasi pe patru, le centrezi pe mijlocul lazii daca ai posibilitatea,apoi le pui diafragme in lateral, deasupra pe podisor le izolezi bine, in lateral nu trebuie , ca sa nu faca condens, cu toate ca daca sint putine unii ar zice ca nu fac condens dar este mai bine asa, urdinisul il lasi cam de 10 cm si pui gratii antisoareci, stupul il inclini putin in fata sa nu intre apa in el, si le verifici dupa jumatatea lui ianuarie daca au hrana,presupun ca acuma au hrana, sa ai pregatite pungi si miere, socotesti cam trei pungi la luna din februarie incolo, deci sa zicem sase pungi pana la inceputul lui aprilie.Le bagi pe rand din februarie incolo sau si mai repede daca au nevoie.miere.Poate ca o sa reusesti.Mult succes!
Va salut.

yulian

#152
Citat din: PACO din Septembrie 22, 2014, 03:14:27 PM
Cum se procedeaza ? Se ie pur si simplu rama cu albine si se trece in alt stup mai slab ?

Albinele care primesc ramele, le dai cu tuica indoita cu apa cu pufaitorul, albinele pe care le introduci, idem. Acum, ori scuturi rama, ori o bagi cu totul...cum ti-e mai la indemana. O sa mai pice una-doua de la incaierare...dar daca din fiecare stup ia cate o rama (am inteles ca mai are 3 stupi in afara de cel oropsit),cu cel putin doua rame creste familia aia si atunci cu 6-7 rame de albina intra/iese lejer din iarna. Totul depinde si de stupii pe care ii are si ce inseamna pentru el 9-10 rame de albina  :hi:

Apoi Motane, ia stupul sub brat, il lasi 3-4 zile pana se linistesc, faci transvazarea ramelor si seara...inapoi cu el de unde l-ai luat. Pentru fixare la transport, bati niste cuiute sau pui rame goale pana se umple lada. Stii cum e...faci sa fie bine...ca sa nu fie rau  :D

MOTANUL

Pai daca il iau pe cel cu 10 rame nu prea au unde sa se duca ramele ca e plin. (oricum nu mor eu sa bat 2 cuisoare).

Nu m-am gandit la varianta asta pana acum. Scap de confectionarea lazii si o sa am ramele la locul unificarii. O sa fie zapacite albinele un pic ca o sa se trezeasca intr-un loc nou pe care nu il cunosc.
Habar nu au unde e apa, unde e mancarea etc... O sa pierda din cules (si la snagov chiar sunt multe care au inca polen pe picioruse; la Cernica sunt mult mai putine)

Daca iau doar ramele (doua)  in cutie: le-as lasa inchise pana a 2-a zi si le-as muta (metoda cu pulverizator si tuica o folosesc si eu).
Ar pierde din cules doar cele 2 rame 1 zi - nu toata familia + drum dus si intors. Am eu mai mult de muncit sa fac cutia + batut cuisoare ca va fi cutie de 10 rame doar cu doua + pus montat  diafragma sa nu fie prea frig. Dar ar fi un pic mai putin traumatizant pt. albine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

Eu am inteles ca stupul mic e intr-o parte si restul 3 in alta parte?? De aceea am zis sa iei stupul mic sub brat si sa te duci cu el la cei mari. Ce cules mai este acum?? 20 grame de polen??? Stai linistit ca nu mor ele din atata lucru. In ceea ce priveste orientarea, in maxim jumatate de zi, albinele sunt orientate...stiu ele ce si cum. Eu unul nu m-as risca sa ma plimb cu rame cu albine ca o sa vezi distractie cand ridici capacul cu tasnesc afara... Raman la ceea ce ti-am zis. Iei stupul mic, il duci langa cei mari, il lasi 2-3 zile sa se linisteasca, dai ramele de la cei mari si seara te poti intoarce cu el!

MOTANUL

La riscul sa tasneasca afara nu m-am gandit. Iau stupul sarman si il duc la Snagov.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dodo79

Citat din: Vyktor din Septembrie 23, 2014, 06:40:37 AM
Citat din: dodo79 din Septembrie 23, 2014, 03:29:23 AM
Eu am iernat pe 4 rame si au ieșit din iarna. Bineînțeles ca si iarna a fost blândă.

Da' tu nu dormi? O sa iesi destul de slabit din noapte  :rotfl: :hi:
iata ca tot la ora asta iti scriu.sunt in tura a 2.aci programul este de la 15 la 00.fac o ora cu masina,pana fac dus,mananc ceva,mai citesc ceva se face 2,30.in tara e 3,30.
:hi:
Mersi ca te preocupa sanatatea mea.Am eu grijade ea.Fara ea e vai si amar.

MOTANUL

Am sa prezint poze cu familia cea mai amarata: (4 rame - 4 jumate cu indulgenta).

Parti bune: pe 2 rame mai exista puiet capacit consistent (de o palma) (ramele 2 si 3). Puietul capacit nu au iesit in poze  pt. ca este acoperit cu albine. Pt. Septembrie nu e rau raportat la cate rame sunt - 4.
Pe a 4-a rama exista puiet capacit neglijabil ~ 5 faguri pe fiecare fata.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Continuare ca nu am putut sa pun toate pozele:

Am vrut initial sa dau la margine rama veche, pentru ca la anul sa o scot si sa o inlocuiesc cu una noua (e si veche, si stramba - numai defecte). Avand inca puiet pe ea nu am mutat-o din centrul cuibului.(am pus-o fix de unde am scos-o)
Astept sa nu mai fie puiet deloc sa o dau la margine (langa diafragma). Avand in vedere ca am pozat toate ramele ce imi recomandati sa fac ca pregatire pt. iernare?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

TDI

Sa pregatesti turte in jur de 15 ianuarie. Sa scoti ultimele 2 rame albe si cea cu defecte, dupa ce le-ai descapacit in cat sau dupa diafragma.
Poti sa mai dai ceva sirop. Încă mai e timp.

MOTANUL

Miere e aproape cat sunt albine (ba daca te uiti pe rama 1 sunt mai rare albinele decat mierea).

Operatiunile de care zici trebuie facuta la primavara acum? Asta nu imi este clar.
Eu nu am rame crescute decat goale dupa diafragma. Daca le pun pe alea dupa diafragma o sa dureze pana muta mierea si o capaceste in ramele noi - si astea deja sunt amarate.

Cea mai importanta intrebare: pot trece albinele peste iarna cum sunt acum? (cu ajutor, sirop, turte pe 15 ianuarie) etc.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

TDI

Operatiunile de care iti zic trebuie făcute acum. Chiar daca nu descapacesti ramele, ramele acelea trebuie scoase - iti recomand cu caldura sa le scoti. Turta o poti pune chiar si acum daca nu vrei sa le dai sirop.
In principiu treci iarna, dar.
Din ce vad eu in poze ai cam 7 rame albina, 1 dm2 puiet capacit, cam 13 kg hrana. Trebuie lăsate doar cele 7 rame, pana la primul inghet au ele timp sa capaceasca. Pe cele 3 rame care trebuie extrase ai maxim 3 kg hrana. Daca descapacesti ramele albe, instant ti le trage, de pe cea neagra - nu stiu.

MOTANUL

Pot sa fac aceste operatiuni intr-o saptamana cand nu o sa mai fie puietul acolo sa incurce?

De ce este nevoie sa scot ramele albe? Adica noi  :yahoo_cry: - doar ca sunt prea multe?

Eu vreau sa scot rama 2 si 3 care sunt de dimensiuni diferite si strambe. Sa raman cu rama 1, 4, 5.
In final voi avea 3 rame jumatate + diafragma; E ok asa?

De ce pe cea neagra nu o va trage si pe cele albe da? Eu intreb ca sa si inteleg ceva - nu doar sa fac mecanic.

Multumesc,
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dodo79

Am vrut sa postez mai înainte dar nu am vrut sa încurc. Ramele noi care nu au avut puiet in ele trebuie scoase sau date pe margine. Aceste rame nu țin caldura in cuib asa cum o fac celelalte. Ghemul se formează pe mijloc. Acolo sa fie doar rame mai vechi. Daca nu ai asta e. Parca ți- am mai scris odată asta!!
Ramele trebuiesc scoase si daca nu ai albina pe ele. Daca le lași acolo , in iarna daca vine un val de caldura ele se imprastie pe rame. Seara se răcorește si este posibilitatea sa nu se mai restrângă in ghem sa rămâi fara ele. De aceea se zice sa le strângi la maxim.

MOTANUL

#164
Acum am inteles; (eu intrebam pentru ca mai am 3 familii si trebuie sa fac si la ele aceleasi operatiuni.

O intrebare tot a ramas fara raspuns: cand e cel mai bine sa inlocuiesc rama veche, neagra si stramba ?? ( care la acest moment are cel mai mult puiet capacit  :yahoo_cry: ). Intrebarea este f. importanta pt. ca si la Snagov am aceeasi situatie (ramele importante ale cuibului sunt cele vechi si negre; eu am jonglat pana acum doar cu marginile). In cuib am evitat sa umblu. Din pacate sunt exact in situatia descrisa de tine: Ramele respective sunt cele mai groase la partea de sus.
Cele noi chiar daca au miere de sus pana jos (evident mai multa cantitativ) nu sunt asa groase la partea de sus.

Rama stramba are avantajul ca pe unul din intervale este foarte aproape de rama vecina - dar pe celalalt interval are distanta circa 1 cm de rama alaturata. Adica exista riscul mare ca albinele sa raceasca acolo (nu prea vad cum pot sa tina caldura intr-un spatiu atat de mare). E adevarat ca in partea de sus lucrurile stau mai bine. E fugit rau unul din colturile de jos.

La Snagov sunt doar vechi (acolo nu am rame strambe); Asta de la Cernica e singura stramba evident.

Ca sa rezolv situatia pe moment descapacesc rama 5 (partea cu miere) - o dau 2 cm mai incolo ca albinele sa traga mierea si sa o puna pe restul de rame; Dupa ce golesc rama de miere pun diafragma dupa rama 4 (eventual mai pun si sirop). Si am restrans familia.
Si am rezolvat situatia pe termen scurt; Pe termen lung ma intereseaza cum/cand scap de ramele vechi?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0