Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

#90
Ce inseamna experienta; Multumesc tuturor pt. lamuriri; Respect  :thanks:

Citat din: cornelioandanciu din Septembrie 03, 2014, 05:26:31 AM
Domnule, dupa parerea mea a se pune gratia antisoareci in august este o greseala, deoarece soarecele chiar daca ar intra, ar fi imediat omorat de albine.
Eu am si intrebat pe pagina anterioara intrucat am citit in 2 locuri (intr-unul recomanda sa il pun in August si in altul in septembrie-octombrie). Si eu aveam dubii sa il pun in August si de asta am intrebat inainte sa o pun. O sa-l scot cu prima ocazie. Noroc ca la Snagov nu am ajuns si nu le-am pus.

Citat din: stefan1 din Septembrie 03, 2014, 02:17:27 AM
Nu e nimic in neregula. Albinele sunt faine, probabil fie sunt doice si se hranesc masiv cu polen si nectar pentru a hrani la randul lor puii, fie sunt albine tinere care au facut deja corpul gras fie chiar albine care prelucreaza nestarul sau siropul (se vede multa miere necapacita pe fagure). Trantorii sunt la fel in ordine.
Faptul ca sunt un pic mai mari este un semn bun - sunt fie albine cu corp gras; fie doici (acum m-am linistit)

Citat din: bismark din Septembrie 02, 2014, 09:03:09 PM
Deci in faguri in care eclozioneaza prima data o generatie de albine,vor iesi albine mai mari decit cele iesite din celule in care au fost mai multe generatii(negre) vor fi mai mici.De aceea este bine sa schimbam mai des fagurii.
Nu m-am gandit la aceasta varianta. Exact asa au stat lucrurile - familia mea avea toate ramele si toti fagurii noi (este roi de anul asta) si m-a ajutat fratele meu cu 2 rame negre cu puiet capacit si necapacit cu 1 luna in urma (ambele rame foarte vechi - 3 ani sau mai mult). E prea slaba familia sa scap de ele acum. Cum este cel mai indicat sa le inlocuiesc la anul? (La momentul asta au cel mai mult puiet capacit)

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

TDI

Când nu mai au puiet, le descapacesti la vreun flamand. Ca sa nu mai aibă puiet... Astepteti septembrie, octombrie sau le dai la marginea cuibului.

bismark

   Normal, schimbarea cea mai corecta este tot la 2-3 ani.Prin acest lucru reducem si bolile care pot apare. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

MOTANUL

Eu intentionez sa le schimb la maxim 3 ani (am deja rame facute inclusiv cu sarme). Am si rame noi deja crescute anul asta care le tin degeaba ca nu am albine pt. ele. (una din familii crestea rame in disperare).
Ideea este ca familia este prea firava acum sa ii iau ramele respective in care au puiet in continuare + miere.

Astept septembrie octombrie si le dau la margine. O sa dau si cu varachet F la momentul respectiv.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#94
Tratamentul bio pt. varroa s-a dovedit ineficient - toti care au sustinut acest lucru au avut dreptate (Ecostop nu va mai fi pe lista mea de cumparaturi la anul). Saptamana viitoare o sa ma duc inarmat cu VF si o sa fac tratamentul de septembrie. Am stat circa 2 ore la 2 stupi si am gasit un total de 3 albine cu varroa.
Cred ca o sa dau in depresie; dupa ce nu am gasit matca de 2 ori la familia de la cernica (da oua de 1-2 zile erau destule) acum nu am gasit matcile nici in 2 din cei 3 stupi de la snagov (asa am gasit puricii cat varful acului-cautand matca de fapt); In al 3-lea stup am zis ca nu mai stau sa iau rama cu rama - doar am vrut sa aranjez un pic 2 rame (evident ca am gasit matca in mai putin de 5 minute cat am mutat ramele respective; dar asta doar pt. ca nu mi-am propus sa o gasesc  :rotfl:)

Singurul cu o problema sunt eu (ca nu gasesc matcile) - albinele o duc bine. Una din familii inca creste (se apropie de 10 rame). Una este stationara. A 3-a a dat un pic inapoi si parca nici nu are hrana suficienta.

Am adaugat dulcofruct cu ANTIVARNOSEM si APICOMPLEX la toate familiile (o cantitate f. mica si la familia pe 10 rame si miere capacita arhisuficienta; majoritatea ramelor sunt pline - dar o rama e doar partial crescuta si bine ocupata cu albine).
Sper sa nu o apuce roitul in perioada asta.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

Citat din: MOTANUL din Septembrie 07, 2014, 11:04:57 PM
Am stat circa 2 ore la 2 stupi si am gasit un total de 3 albine cu varroa.

Singurul cu o problema sunt eu (ca nu gasesc matcile) - albinele o duc bine.

Sper sa nu o apuce roitul in perioada asta.

Nu mai tine stupii atata timp deschisi. Risti sa provoci furtisag+racirea stupului. Maxim 10 min te uiti la fiecare, dupa lucrurile esentiale: rezerva, puiet si in alte luni botci.

Daca exista puiet proaspat, undeva acolo e si matca...lasa ca se descurca ea si fara sa o vezi tu. Posibil in aceasta perioada sa gasesti si stupi in care matca si-a oprit ponta!

Albinele nu roiesc decat cand e bine, iar in aceasta perioada nu zic zero sanse, dar mai mult de 0.001 nu sunt...sau altfel zis tie ti-ar conveni sa pleci de acasa fara mancare si in c...l gol??  :P

MOTANUL

De obicei atata lucram (nici nu deranjam cuibul de cele mai multe ori - ma uitam la ramele marginase). 10 minute depaseam exceptional la un stup.
Au fost 30 de grade afara unde am eu stupina (era suficient de cald).

O singura familie mai are inca puiet de cateva zile consistent; restul - asa cum precizezi si tu este pe terminate (mai mult capacit deja - si ala pe f. putine rame).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

Chiar si cu 30 grade afara...nu e ok. Familia are microclimatul ei. Daca le-ar fi placut caldura si soarele, era pe camp...la pascut. Asa se ascund in scorburi, lazi...etc.  :D

Mult succes in activitate in continuare!  :hi:

MOTANUL

Am retinut  :thanks:
O sa fiu mult mai atent la acest aspect (timpul cat tin cutia desfacuta). O sa las matca in legea ei.

Am auzit din 2 surse ca de la un numar de stupi in sus (administrati de 1 persoana) nici nu se mai umbla in cuib. Totul se rezuma la cat 2. Doar in situatii exceptionale se deranjeaza cuibul - doar acolo unde este cazul.

E poveste sau mod de lucru cand ai f. multi stupi?
Nu e cazul meu - dar ma interesa daca experienta poate ajunge la un asemenea nivel incat sa poti lucra in acest mod.



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

De umblat, umbli in cuib...doar cand este necesar. Cu experienta in spinare iti vei da seama imediat de orice modificare negativa a familiei...ca la cei buni ce rost are sa umbli?? De asemenea, o sa vezi ca fizic, nu-ti mai ajunge o zi sa ii iei pe toti la mana...ca-s prea multi. Ultima data cand am umblat la stupi, am zis ca stau maxim jumatate de ora...trebuia sa iau foliile si sa pun hranitoarele...cat crezi ca am stat la 32 stupi?? 3 ore. Am avut la unul sau doi de bagat niste rame si la cativa m-am uitat sa vad cum stau cu rezervele... Nu-mi venea sa cred cand m-am uitat la ceas si crede-ma ca am trecut prin ei ca prin branza. Intradevar o sa imi fie si dor de ei pana in primavara...acum sunt ultimele "pupe" si pe urma...Dumnezeu cu mila pana in februarie - martie.  :hi:

TDI

Citat din: MOTANUL din Septembrie 08, 2014, 05:12:30 PM
Am retinut  :thanks:
O sa fiu mult mai atent la acest aspect (timpul cat tin cutia desfacuta). O sa las matca in legea ei.

Am auzit din 2 surse ca de la un numar de stupi in sus (administrati de 1 persoana) nici nu se mai umbla in cuib. Totul se rezuma la cat 2. Doar in situatii exceptionale se deranjeaza cuibul - doar acolo unde este cazul.

E poveste sau mod de lucru cand ai f. multi stupi?
Nu e cazul meu - dar ma interesa daca experienta poate ajunge la un asemenea nivel incat sa poti lucra in acest mod.
Mod de lucru. Daca extragi in anul respectiv de la 25 kg miere la 4 culesuri, minim si construiesti 7-10 FA pe familie.
Timpul îl compensezi cu resurse mai multe cheltuite, dar castigi timp.

MOTANUL

Am citit prospectul la varachet forte;

Am vazut ca urdinisul trebuie inchis 15-20 de minute. (dupa care probabil il deschid sa nu moara albinele sufocate de atata fum). Daca am noroc de o zi cu ploaie sa fie toate albinele in stup - in teorie as putea sa fac si in timpul zilei;
Daca nu ploua,  ar fi bine dimineata devreme sau seara dupa apusul soarelui sa "prind" toata familia inauntru. Voi cum procedati de regula? (in sensul ce moment al zilei e mai bun).

Nr. de picaturi:
La snagov am 2 familii pe 8 rame si una aproape pe 10. Aici ma calific la 2 picaturi.
La cernica lucrurile nu stau la fel de simplu. Am 4,5 rame cu albine, hranitor, diafragma care nu ajunge pana jos intrucat am fund antivarroa. In teorie ar trebui sa pun o singura picatura in cazul in care separ etans stupul in jumatate - nu doua ca la snagov. Sau nu imi mai bat capul sa etansez diagragma si pun 2 picaturi (in sensul ca fumul se va duce si pe ramele neocupate si pe cele ocupate cu albine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dodo79

Eu le-am făcut tratamentul pe ploaie si tot le-am închis .am roi pe 6 rame si tot 3picaturi am pus.am făcut tratament cu varojetul.

yulian

Varachetul se da in functie de volumul lazii, nu de ocuparea familiei de albine...scrie si pe prospect. Dozeaza corect si nu-ti fa probleme ca pe undeva tot iese excesul de fum...nu ti se intoxica albinele de la atata lucru. Si de inchis...trebuie inchise timp de 15 minute minim. Tratamentul eu l-am facut seara. O singura data am zis sa incerc dimineata pe la 6 si cand am vazut cate albine se intorceau la ora aia...am renuntat la idee.

MOTANUL

Si dupa astea 15-20 de minute e suficient sa deschid urdinisul sau scot si tabla de sub fundul antivarroa sa iasa fumul mai repede?  :coffee:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0