Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Asa arată teiul in Bucuresti.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Nu a inflorit cam repede? Sau poate anul asta va inflori mai repede putin ca de obicei teiul, nu ar fi rau deloc.
Eu nu prea am tei in zona, trebe sa mai caut

MOTANUL

Cam asta a fost regula - in Bucuresti sa inceapa mai devreme decat in restul tarii;
A fost un ger cu ninsoare in februarie sau martie care a ocolit Bucurestiul (in tara ningea de rupea si in Bucuresti au fost 12 grade).  :yes:

In afara de faptul ca gerul a ocolit Bucurestiul - au subliniat useri cu experienta ca in orasele mari copacii înfloresc cu circa 7 zile mai devreme comparativ cu cei din padure.(lucru care s-a confirmat întocmai si la salcam si la tei). Pe pagina anterioara am pozat ieri si un tei din padure (cam un 5-7 zile estimez ca are pana va inflori).

In mod normal ar fi trebuit sa infloreasca in iunie-iulie. In padure anticipez începutul lui Iunie (la campie vorbesc-zona Bucuresti). In Iulie probabil doar in zonele de deal sau speciile mai tarzii de tei.

Eu am padurea de tei la mai putin de un km de vatra. E adevarat ca nu e masiv dar un 30-40% din copaci sunt tei.
Daca ar fi sa ii duc la masivul de tei de langa manastirea Cernica risc sa imi vina inapoi la vatra (sunt doar 4,8 km pana acolo);

Adica cel mai cuminte ar fi sa nu ii mai deplasez (oricum 2 deplasari in pastoral sunt mult peste ceea ce imi propusesem in toamna).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

filip

Teiul care infloreste acum e "tei pucios"denumirea din popor,acesta nu prea secreta nectar,e vizitat de albine intens si are un miros imbatator.
Cel putin asa e in zona mea.......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Teiul din pădurile noastre cuprinde trei specii mai importante: Teiul cu frunza mare (Tilia phyllos); teiul cu frunza mică (Tilia cordate) şi teiul alb (Tilia tomentosa).
     Perioada de înflorire şi capacitatea nectariferă este diferită la cele trei specii de tei. Teiul cu frunza mare înfloreşte la începutul luni iunie şi produce 800 kg miere/ha. Teiul cu frunza mică înfloreşte mai târziu cu 10-14 zile şi asigură 100 kg miere/ha. Teiul alb sau argintiu înfloreşte în jurul datei de 25 iunie şi are cea mai mare capacitate meliferă, respectiv 1200 kg/ha.
     Sunt ani când se obţin la masivele de tei 20-30 kg miere/familia de albine.

Cele mai importante masive de tei sunt:

    TULCEA (17 000 ha): Cetăţuia, Niculiţel, Luncaviţa, Babadag, Ciucurova, Topolog.
    IAŞI (15 000 ha): Bârsani, Grajduri, Ciurea, Mironeasa, Poieni,.
    CARAŞ SEVERIN (5 700 ha): Rama, Bocşa Montană, Bocşa Română, Bozovici, Bergeasca, Băile Herculane, Valea Smârdei.
    ILFOV + GIURGIU (5 500 ha): Lipia, Bojdani, Snagov, Ciofliceni, Scroviştea, Mihai Bravu, Călugareni, Vânători Mici, Căscioarele, Malu Spart, Pustnicu, Cernica, etc.

Culesul la tei nu prezintă gradul de intensitate de la salcâm, totuşi se pot realiza în condiţii meteorologice favorabile, sporuri zilnice între 1 şi 8 kg miere/familia de albine.

MOTANUL

Anul trecut am facut roi prin 3 metode:
1. Roi natural luat din copac
2. Divizare - cu botca
3. Divizare cu matca imperecheata

Ce metoda ar fi mai buna pt. introducerea unei matci imperecheate?
Ce rame sa aleg - la ce ora e mai bine sa introduc matca (orfanizarea din ce stiu 12-24 h);

Am vreo 15 familii in care au in cuib 10 rame full de albine (vreau sa scot 1-2 rame si sa fac cativa roi).
Unele au cat - altele nu au. Ce ar fi in comun este ca au 10 rame ocupate. (adica risc sa intre in frigurile roitului daca nu fac ceva);

Am adus stupii din pastoral; Am toate familiile la vatra.

Multumesc anticipat.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

#366
Rama cu miere, rama cu puiet capacit, rama necladita, diafragma, hranitor. De la 10 incolo faci roiurile ca e putina culegatoare si mai scuturi o rama cu doica de pe ramele cu puiet necapacit. Grija mare sa nu iei matca din lada veche. Preferabil sa o cauti inainte de a te apuca sa faci roiul si o pui intr-o lada separata, asa poti scutura fara teama. Seara introduci cutiuta cu matca si dai sirop, a doua zi, seara, rupi plasticul si pui foita sau daca ai fondant lasi sa o elibereze albinele. Nu recomand orfanizarea de lunga durata deoarece s-ar putea sa isi traga ele de salvare si sa nu ti-o accepte. Te uiti peste 3 zile...acceptare 99.99%. Sub nicio forma sa nu iti bagi mainile in stupi, daca te mananca, cel mult ridici podisorul sa vezi daca a eliberat-o. Daca vezi cumva albine gramada peste matca cand ridici, nu te atingi...se descurca ea! Dupa ce ti-a acceptat-o ajuti cu inca cel putin o rama de puiet capacit peste o saptamana si la FS culegi cu roiurile!
Succes!

MOTANUL

Am gasit in prima familia matca imediat (sub 1 minut); Asa ca prima familie orfana in care sa pun matca maine am facut-o rapid. (am lasat matca in stupul de baza si am pus niste rame intr-un stup nou in care sa pun maine matca imperecheata).

Cu a 2-a familie nu am reusit; (avea 1 rama cu albine in 3 straturi - nu exagerez); Dadeam cu degetul se dadea la o parte primul strat; insistam si disparea si stratul 2 - abia acum vedeam 1 cmp din primul strat pe o rama full pe 3 straturi);
O rama bagata acum cateva zile era plina de oua de 1-3 zile. Deci matca exista sigur; Doar ca nu am gasit-o.
Am abandonat.

Tot raul spre bine deoarece in urmatoarea familie nu am gasit nici matca; nici oua; nici miere prea multa; desi era o familie pe 10 rame.
Ramele extrem de usoare si putine albine. Nu au luat in lucru nici o rama din cat. @ Oroles a atras atentia sa ma uit atent la stupii care in loc sa creasca ramele le rod.
Asa ca am abandonat imediat planul initial de a face un roi si am pus matca direct in stupul asta orfan.
Catul l-am mutat pe alt stup tot pe 10 rame.

Ma simt foarte bine acum ca sunt toti stupii la vatra si ma pot uita in ei pe îndelete.  :)

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Nu reusesc sub nicio forma sa cresc eficient CAT-urile la familiile ajunse la 10 rame. Din pacate experienta de anul trecut e zero la acest capitol. (CAT / magazie)

Singurul experiment reusit a fost acela in care am pus un cat plin cu 10 FA de 3/4. (luate in lucru aproape toate - sunt deja cu miere capacita vreo 3).
Asta e cea mai slaba familie de anul trecut - ajunsa acum cel mai bine.  :hi:

Si mai am 2 experiente fericite cu cat 1/1; Mai mult din greseala am lasat jos doar 9 rame si albinele vin usor sus pe culoarul format in cuib unde e rama lipsa. Si ramele din cat sunt f. bine populate.

In rest multe experiente ratate (si cu folie si fara folie numai pe dos fac albinele). Majoritatea celor ratate au 10 rame full in cuib.
Eu le pun rame de 1/2 in dreapta (ele cresc in mijloc). Daca pun folie cu deschidere doar pe primele rame si inchise cu diafragma coboara in cuib).
La caturile de 1/1 o sa merg pe metoda desa confirmata ca fiind buna (nu mai pun 9 jos si 2 sau 3 sus); Incerc sa fie un echilibru 6 jos si 4-5 sus. (stupul sa fie echilibrat pe verticala).

La cele de 1/2 nu am nici un experiment fericit; Chiar nu stiu de sa fac ca nu am zeci de rame de 1/2 sa scot folia si sa umplu cu 10 rame 1/2 sus.
Ar fi bine sa nu mai tin 10 rame ful in cuib?? Ca nu prea au cum sa treaca cu mierea la ramele de sus si nu le iau in crestere.
Exista vreo metoda sa incep doar cu 3-4 rame cu FA de 1/2 sau e musai sa pun 10?? Daca da - care?


Cateva poze cu experientele nereusite (folia cu deschidere 10x10); faguri naturali langa FA necrescuta, etc...
Lista e mai mare - doar la cei 2 am facut poze.

Asa rau imi pare ca trebuie sa scot fagurii naturali  :yahoo_cry:  :bzz:






70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am prins azi un roi (la prima vedere e mai mare ca cel de anul trecut); Il las maine in pace sa se domoleascA si poimâine ma uit sa vad in ce stare este.

Am retinut de la primul roi recomandarea sa ii fac un tratament cu varachet.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#370
Am trecut ieri pe la Snagov si am vazut roadele muncii de anul trecut;

Salvia si urzicuta s-au prins (deja sunt mari, inflorite si pline de albine)

Roinita-Melissa officinalis, Isopul-Hyssopus officinalis, Nepeta cataria-Catusnica s-au prins dar nu au inflorit.

Anul asta am plantat si un arbore Evolia.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cornelioandanciu

Frumos, Motane ! Vad ca ai si dumneata deja ceva experienta . :) Mai bine schimba semnatura aia, ca sa intre pe pagina dumitale si altii, care poate ca iti vor da idei bune.
Va salut.

MOTANUL

Am modificat semnatura (desi nu viza nicio persoana care a postat pe topicul meu; sunt bineveniti aici);
Mi-am adus aminte ca titlul nu mai este de actualitate - stupii ii am acum la Cernica; Chiar am vorbit indelung cu ai mei daca sa mai duc sau nu 1-2 stupi si la Snagov; Adevarul este ca acolo ajung 1 data la 2 luni (adica mult mai rar decat ar fi necesar pt. o buna ingrijire a familiilor de albine);

La Cernica ii pot ajuta/urmari mai des.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Incepe sa arate a stupina; Ma bate gândul sa pun anunt la vanzare roi si familii ca nu mai am cutii; Si cam la 3-4 zile ma trezesc cu cate un roi in copac (si inca nu a venit luna iunie);
Ref. la puiet: nu arata ca la profesionisti (sunt inca departe) - dar fata de anul trecut este o imbunatatire evidenta (o rama cu puiet capacit destul de compact);

Familia respectiva avea toate ramele blocate ori cu miere ori cu puiet si tot nu crestea ramele din cat (am decis sa scot folia si sa le las liber accesul catre cat + am pus 3 rame cu FA in cuib ca era blocat. Sunt f. curios cum se comporta.
Ma astept 4-5 zile sa stea gramada pe cele din cuib; Dupa ce le termina sper sa se mute si in cat.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

F.Liviu

unde ai stupii ca nu stiu de tine ? si eu am cativa stupi , la cateva sute de metri de manastire.....
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.