Ministrul AGRICULTURII la PITESTI

Creat de so-ri-pan, Aprilie 19, 2014, 09:34:03 AM

« precedentul - următorul »

so-ri-pan

JOI 24.Ap. 2014 la Casa de Cultură a Sindicatelor Piteşti,Str. Vasile Milea nr. 16
orele 9:30 -13:00, vine Daniel Constantin si Premierul Ponta.

Acei apicultori DIN JUDETELE LIMITROFE interesati de problema in discutie, FONDURI EUROPENE, pot participa spre informare de la sursa, sau spre a-s exprima nemultumirile acumulate in timp fata de minister.

Va doresc tuturor PASTE FERICIT!

nicu84

sa ne anuntati si pe noi ce se discuta despre fonduri europene.

dodo79

sunt curios cati au curajul sa spuna pe fata nemultumirile.ca din coate toti stim sa dam.

vranceanul

Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

dodo79

Citat din: vranceanul din Aprilie 19, 2014, 04:46:37 PM
nu fi curios, mergi acolo.
daca mar interesa fondurile as merge.las locul liber ptr cei din zona care au nevoie de fonduri.pana sa ma intereseze pe mine fondurile,cu siguranta se va schimba din nou legea.
:hi:

vranceanul

si pt. mine la fel. legea nu se va schimba usor, abia a intrat in aplicare , tin cativa cu dintii de ea.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

filip


""Consiliul Județean Argeș a stabilit prețurile medii la principalele produse agricole în vederea evaluării arendei pe anul 2015.

În conformitate cu prevederile art. 6 ,,Definirea veniturilor impozabile din cedarea folosinței bunurilor" și art.62 ,,Stabilirea venitului net anual din cedarea folosinței bunurilor" din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare, conform cărora venitul brut se stabilește pe baza raportului juridic sau a contractului încheiat între părți și reprezintă totalitatea sumelor în bani încasate și/sau echivalentul în lei al veniturilor în natură primite, în cazul în care în care arenda se exprimă în natură, evaluarea în lei se face baza prețurilor medii ale produselor agricole, stabilite prin hotărâri ale Consiliilor Județene, ca urmare a propunerilor direcțiilor teritoriale ale Ministerului Agriculturii.


Prin Hotărârea Consiliului Județean Argeș nr. 252/22.12.2014 privind aprobarea prețurilor medii la principalele produse agricole în vederea evaluării arendei pe anul 2015, au fost stabilite valorile medii de referință ce fac obiectul arendei achitate în natură, după cum urmează:

Grâu de panificație – 600 lei/tonă
Grâu furaj, triticale – 540 lei/tonă
Orz furaj – 500 lei/tonă
Orz pentru bere – 650 lei/tonă
Porumb – 300 lei/tonă
Floarea soarelui, rapiță – 1.000 lei/tonă
Morcov, ceapă  – 900 lei/tonă
Castraveți – 2.000 lei/tonă
Țelină – 3.000 lei/tonă
Tomate – 1.700 lei/tonă
Usturoi – 5.000 lei/tonă
Varză albă – 500 lei/tonă
Ardei – 1.500 lei/tonă
Vinete, mere, prune – 1.000 lei/tonă
Struguri – 2.000 lei/tonă
Pere – 1.700 lei/tonă
Ovăz – 500 lei/tonă
Cartof – 1.000 lei/tonă
Miere – 1.000 lei/tonă
Sfeclă furajeră – 700 lei/tonă
Masă verde de pajiște naturală – 140 lei/tonă"

Voi cunoasteti apicultori care au arendat pamant sa faca productie de miere?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

  Cum sa fie mierea cu 1.000 lei/tona? Si ce arenda sa fie la miere?! Probabil trebuia sa fie mere (desi merele mai sunt trecute o data in tabel).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Citat din: stefan1 din Ianuarie 30, 2015, 03:36:57 AM
  Cum sa fie mierea cu 1.000 lei/tona? Si ce arenda sa fie la miere?! Probabil trebuia sa fie mere (desi merele mai sunt trecute o data in tabel).
Eu cred ca e o smecherie pentru cei care fac pastoral.
Vrei sa mergi la salcam ,floarea soarelui ori tei.Atunci arendezi teren pentru locatie.
Asa vad eu lucrurile..........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)