Proiect Apicultori Neafiliati

Creat de filip, Decembrie 17, 2013, 09:47:48 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Ce te face sa crezi ca alte asociatii, printre care a noastra, nu sustin neafiliatii?

dan sebastian

Citat din: filip din Decembrie 31, 2013, 11:32:32 AM
Dan,nu se doreste o Asociatie a celor Neafiliati,ci un semnal confirmand ca ei exista,produc si nu cer nimic.decat sa fie recunoscuti si respectati.
Apropos am fost de mai multe ori in Godinesti pe strada ce urca in sus langa tunurii.
Eu sunt 300 m mai in fata, spre primarie. Cand treci da-mi un tel. poate sunt in zona si ne putem vedea.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

filip

Da,am fost acum 30 de ani in urma la fam Pera
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marian sima

#93
 :)

dan sebastian

Citat din: romikele din Decembrie 31, 2013, 11:34:40 AM
Ce te face sa crezi ca alte asociatii, printre care a noastra, nu sustin neafiliatii?
Foarte bine ca ii sustineti. Eu explicam ca sunt asociatii care nici macar nu au grija de proprii membrii. Atat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

In primul rand toti stuparii sunt prietenii nostri.
Daca obtinem o informatie de interes, o transmitem tuturor, fie ca e membru al asociatiei noatre, al alteia sau neafiliat de-al lui filip.
Intrebarea o adresasem in principal lui.

Daca una sau mai multe asociatii umbla cu prostii, asta nu inseamna ca toate trebuiesc bagate in aceeasi oala.

In ce ne priveste, cu cat mai multi membri acceseaza masuri de piata sau PNA-ul, cu atat mai bucurosi suntem ca am reusit sa contribuim cu mult sau putin, dupa posibilitati, la prosperitatea respectivilor, iar asociatia are doar de castigat.

istodorescu vasile

cica e blocat acest subiect dar eu constat ca  nu e blocat

bucovineanu

Consider ca discutiile in contradictoriu aici nu au nici un rost. Cei care sunt membrii unei asociatii, coop. etc nu ii vor compatimi niciodata pe cei care vor fi obligati sa ii urmeze. Si aici ca in intreaga societate romaneasca vor fi doua tabere. Ce va fi? Vom trai si vom vedea.

romikele

Dom` Vasile vad ca esti foarte sigur, dar:
Eu il compatimesc pe fii-miu, care are si diploma de apicultor, dar nu e afiliat... ma crezi?   :P :D

dan sebastian

Eu zic sa discute toate asociatiile si afiliate si neafiliate, sa obtina un pret mai bun pentru mierea produsa in Romania si toata lumea va fi fericita. Cei care produc doar pentru autoconsum se bucura oricum de miere si nu fac nicio concurenta nimanui.
La multi ani !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006

Citat din: dan sebastian din Decembrie 31, 2013, 08:37:03 PM
Eu zic sa discute toate asociatiile si afiliate si neafiliate, sa obtina un pret mai bun pentru mierea produsa in Romania

De la cine sa obtina un pret mai bun ?

marian sima

Citeste putin pe aici.
La fel se intampla si cu Germania,e in frunte datorita unor importuri ,chiar de la noi.
Cu o federatie a asociatiilor sau cu o asociatie serioasa mare apicultorul Roman are de castigat.
http://www.ghimpele.ro/2013/05/romania-tara-bananiera-la-propriu-anul-trecut-s-au-exportat-de-trei-ori-mai-multe-banane-decat-mer

dan sebastian

Daca o asociatie gaseste sa exporte toata mierea produsa de apicultorii ei, la un pret mai bun, atunci si apicultorul  ar castiga mai mult. In plus, pe piata interna existand mai putina miere, pretul ar creste, ceea ce ar favoriza pe toti apicultorii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006

Ma repet , de unde sa obtina un pret mai bun ????

Cautati in statistici si veti ramane uimiti cata miere importa Romania .

Mariane o asociatie se sustine cu bani , o federatie si cu mai multi bani . Daca la stuparul roman ii spui sa plateasca 50 lei pe an pentru promovarea mierii peste hotare stramba din nas. Asta este adevarul !

filip

Fiecare apicultor trebuie sa invete sa produca si sa vanda.Doar asa nu ramane captiv.Asta e valabil atat la Asociati cat si la cei Neafiliati
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)