Proiect Apicultori Neafiliati

Creat de filip, Decembrie 17, 2013, 09:47:48 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Afiliatii astia au un sediu al lor, o adresa de contact, o cotizatie anuala?... ca tare m-as dezafilia sa ma afiliez la neafiliati  :P

marian sima

#76
 :)



D006

Citat din: filip din Decembrie 31, 2013, 09:43:15 AM
Dragos,cine a jignit primul invocand pe Dumnezeu intr-o discutie pe forum?
Dumnezeu nu-i marioneta sa-l folosim doar cand ne convine.Am incheiat polemica cu tine pe subiectul Dumnezeu.
Ai dreptate , trebuia sa folosesc ghilimele cand am postat prima oara . Oricum ar fi tu ai dat cu piatra in mine! 
Atunci sa spunem ca tu esti trompeta acar.

filip

Dragos,tine cont,eu am fost memru ACAR si am renuntat.Daca alaturi de ACAR pot rezolva problema celor Neafiliati.Atunci sa fie ACAR
Destul de clar ati spus ca daca nu am majoritate nimeni nu ma baga in seama.Eu intreb exista si alte Asociatii care sustin doleantele Neafiliatilor?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Citat din: marian sima din Decembrie 31, 2013, 09:54:36 AM
...
Santeti zapaciti daca credeti ca pe client i-l intereseaza cunostintele mele apicole ,pe el il intereseaza un produs sigur si original,ori asta o spune DSVSA.
...

Mariane, da fuga la asociatia morcovarilor din zona ta, ca in scurt timp nu mai ai voie sa-ti vinzi marfa in piata daca nu spun aia ca stii sa pui samanta in linie dreapta sau ca stii sa asezi morcovii in ladite! =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: filip din Decembrie 31, 2013, 10:04:43 AM
Eu intreb exista si alte Asociatii care sustin doleantele Neafiliatilor?

DA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vranceanul

Si daca se duce acolo il invata? merg si eu  =))  =))
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

marian sima

Faraoane ai uitat ceva,Marian este baiat inovator,deja colaborez cu unul care are un blog si livreaza legume clientilor on-lain.
Ma bate gandul la ceva asemanator ,seriozitatea,marfa buna si de calitate intodeauna va avea clienti.
Asa ca astia care spera sa ma ciugule pe mine o ea in mana.
Daca ei i-mi inchide usa au uitat ca eu dau buzna pe fereastra,deja 80% din mierea mea nu se mai vinde pe taraba.

Mie i-mi pare rau de oameni amarati si saraci ,se continua mafiatizarea,unul cu cunostinte unde trebuie si cu niste stupi de fatada va lua miere pe doi lei de la cel sarman si i-si va ingrosa buzunarul cu ajutorul unor ticalosi de legiuitori.

Cand nu ai ce face cu marfa o dai pe doi bani,asta e apanajul procesatorilor si a altor nesatui.

dan sebastian

Corect.
Oricum majoritatea celor care se ocupa de apicultura au clienti fideli. Fiecare reuseste sa dea macar 50% din productie la surse proprii, direct de acasa. Totdeauna producatorul are cel mai putin din lantul de distributie. Restul, de la achizitor la comerciantii intermediari si pana la cel final care o vinde au marje de profit, cheltuieli cu taxe, impozite, spagi si altele si de aia castigul lor e justificat. Munca ta nu are valoare. Ideea e sa nu fim si noi hapsani sa le dam celor care cumpara de la noi cu pretul de pe piata. E bun simt si marketing totodata. Un pret decent va atrage client multumit si marirea bazei de clienti prin reclama pozitiva.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

filip

@marian sima,
de la 1 ian 2014 dispare borderoul de achizitii,mierea nu-i produs perisabil.
Un singur telefon la cine trebuie si smecherul e acuzat de evaziune fiscala.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dan sebastian

Si cine sa dea telefonul ala??? Poate vreun vecin nemultumit, dar cred ca trebuie sa si probeze ceea ce spune. Nu-ti face griji ca astia au desfiintat si garda financiara. Si rar am vazut pe acolo din aia care sa nu fie corupti. Iar la ce evaziune faci tu, nici nu se obosesc aia sa urce inn masini sa faca n km sa ajunga la amarata ta de prisaca. Ei se duc tot la ai mari care au de unde sa dea spagi care inseamna mai mult decat castigi tu din munca 1 an intreg. La tine ce sa-ti ia? Sufletul? eventual ii bagi in stupina sa vada ce e aia intepatura de albina.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

filip

Eu ma refer la samsarii de miere care spera sa cumpere miere ieftina de la amarati.Amaratul vinde apoi da telefonul,dupa 2-3 experiente de genul,se lecuiesc
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dan sebastian

Oricum topicul nu-si are sensul pt. ca tot o asociatie ar fi si cei neafiliati. Eu sunt mebru ACA ca nu am alte asociatii in zona si aia in afara de a-mi cere banii pe cotizatia anuala nu stiu altceva. Fac 5 sau max 6 sedinte pe an pe care le anunta doar prietenilor lor. Nu au pagina de net pt filiala locala, vor doar sa-ti vanda scule scumpe sau hrana mai scumpa decat iti da tie pe miere. Deci care e scopul ascociatiei? Eu presupuneam ca vrea sa ajute apicultorul. Ca are 10 stupi sau 1000 tot apicultor e. A luat vreunu vreo pozitie prin parlament??? Ca eu nu am auzit si sunt un tip mai mult decat informat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 31, 2013, 10:21:44 AM
Mariane, da fuga la asociatia morcovarilor din zona ta, ca in scurt timp nu mai ai voie sa-ti vinzi marfa in piata daca nu spun aia ca stii sa pui samanta in linie dreapta sau ca stii sa asezi morcovii in ladite! =)) =)) =))

Aia te invata cum sa infigi morcovii, nu samanta  =))

filip

Dan,nu se doreste o Asociatie a celor Neafiliati,ci un semnal confirmand ca ei exista,produc si nu cer nimic.decat sa fie recunoscuti si respectati.
Apropos am fost de mai multe ori in Godinesti pe strada ce urca in sus langa tunurii.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)