Tratamentul cu Varachet

Creat de bucovineanu, August 31, 2008, 01:12:13 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Da, daca vor fi peste 12 grade este foarte bine sa se faca un tratament.

ioanardelean55

un aparat bun si sigur ....varojetul....

eusebiu

Ieri 8-11-2oo9 ultimul tratament cu varachet.
Benzile au ars pe o sita confectinata de la o boxa auto.
Asa arata utilajul meu.
eu dau foc la ambele capete.

bucovineanu

Astazi si la noi au fost 15 grade. Zbor ca in timpul verii. Am facut un ultim tratament cu varachet.  Daca am inteles bine, de la cei care folosesc varojetul, e nevoie ca picaturile sa fie puse pe benzi cu ceva timp inainte de a face tratamentul?

Bătrânul

Cu  mare regret constat ca tratamentul este un subiect mult mai putin popular in rindul nostru decit :politica ,jignirile si postarile sub anonimat :rusine:  :rusine:  :rusine: MA DOARE :rusine:

D006

ATENTIE  ! se anunta temperaturi pana la 20 grade  , inca exista polen in natura , conditii excelente pentru puiet si automat pentru inmultirea acarianului varooa . Eu vreau sa dau cate un varachet in fiecate luna daca vremea imi permite .  Miercuri si joi sunt cu varachetul pe ei. . va fi o iarna grea deoarece din cauza puietului va creste si mult consumul , fiti pe faza si daca albina ajunge sus interveniti cu turta.

D006

Ai facut un control mai cad?

D006

la tratamentul din octombrie la trei stupi am gasit cate 5 -7 bucati , ori in septembrie am dat rateu la ei ori au avut atunci mult puiet  .

D006

Dar dupa ultimul tratament mai trebuie facut un control si daca nu mai cad nu mai e nevoie sa ii tratam ca nu mai avem de ce .

D006

Astazi 21 11 am m ai administrat un tratament cu varachet dar la o ora am desfacut capacele si am pus turte pentru iarna .M-ai are eficienta tratamentul ? Pe undeva am citit ca nu se deschid stupii 2 3 zile .

bucovineanu

Macar 24 de ore nu este indicat sa  deschidem stupii. Daca s-a umblat repede sa speram ca a fost macar in parte eficient tratamentul. Oricum deschiderea stupilor asa repede nu e indicata, deoarece astfel inspiram si noi amitraz. Ce fel de turte, de ce asa devreme?

D006

Turte de apifonda sa aiba pina in ianuarie .

bucovineanu

Daca au miere si ar trebui sa aiba, nu e nevoie de turte. Daca nu au miere, numai cu turte vor iesi in primavara, dar slabite. EU ASIGUR HRANA SUFICIENTA SI NU DAU NICIODATA TURTE.

D006

Salut!!!Am si eu o intrebare:se poate face tratament cu varachet in aceasta perioada chiar daca este miere  in faguri ???

D006

si eu bag un tratament saptamana aceasta.