Tratamentul cu Varachet

Creat de bucovineanu, August 31, 2008, 01:12:13 AM

« precedentul - următorul »

dumi44

Daca am pus banda de Mavrirol, la cat timp de la introducere ei in stup se poate aplica tratamentul cu Varachet ?

gore

Banda de Mavrirol are efect 45 de zile, aşa că după acestă perioadă, dar eu zic că e mai bine la toamnă deoarece intervine culesul la tei, fâneaţă.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

Astăzi şi eu am făcut tratamentul cu varachet, vreme optimă. În toamnă la tratament nu am avut o infestare masivă, dar e bine să fim precauţi, mai ales că tratamentul acesta ajută foarte mult albina tânără.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

risc maxim de incendiere a stupului,nu as avea curajul sa folosesc asemenea scarita

D006

Citat din: anghelinarisc maxim de incendiere a stupului,nu as avea curajul sa folosesc asemenea scarita
eu în loc de scâriță am folosit o platbandă de aluminiu și am dat gâuri intr-un capăt să aibă aer sub benzile oxigenate, iar riscul de incendiere nu cred că există, benzile nu ard cu flacără,eu nu am pățit niciodată :hi: și nici nu s-au stins pt.că le-am văzut arse în totalitate când am scos tăblitele afară, numa bine și rău la nime,spor la treabă tuturor :wink:

bucovineanu

Citat din: anghelinarisc maxim de incendiere a stupului,nu as avea curajul sa folosesc asemenea scarita
Eu nu oblig pe nimeni sa faca la fel ca mine. Am aratat doar ce folosesc pentru a nu avea rateuri .

D006

Dimineata este cel m ai indicat ca albina sa iasa la zbor dupa tratament

Simi

Citat din: anghelinarisc maxim de incendiere a stupului,nu as avea curajul sa folosesc asemenea scarita
Nu cred ca este chiar asa eu indoi hartia pe jumatate in lungul ei o aprind si o var in stup si nu sa intamplat nimic slava Domnului, dar din aceasta toamna voi fura ideea d-lui Bucovineanu. Bine inteles ca omul tinde sa tehnologizeze totul si bine face :roll:
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

bucovineanu

Asa cum am scris in alta postare din primavara, in iarna am confectionat 5 funduri asa zis "anti varroa". In primavara am facut sondaj, am tratat 5 familii la care am montat aceste funduri. Nu a cazut nici un parazit si nu am tratat restul stupilor. Am montat cele 5 funduri la alte familii si am urmarit caderea parazitilor pe tabla de sub sita. La ultimul control am gasit pe una din table 2 paraziti morti. Aseara am facut tratament la toata stupina si surpriza: la una din familiile din stupii cu fund cu sita au cazut  un jur de 120 de paraziti. La celelalte 4 familii  au cazut intre 20 si 50 de paraziti. O sa spuneti ca am facut prea tarziu tratamentul. Asa e, dar m-am bazat pe faptul ca nu am gasit paraziti morti de batranete.Am folosit rama claditoare si nu am vazut paraziti pe puietul de trantor nici pe albine. Ce concluzii am tras de aici?: Tratamentul din primavara este foarte putin eficient, deoarece parazitii se afla pe puietul capacit. Fundul asa zis "anti varroa" nu contribuie cu nimic in lupta contra parazitilor. Este util numai pentru a vedea cati paraziti cad in urma tratamentului. Sunt constient ca trebuia sa fac inca un tratament in vara dupa o extractie. Voi mai face un tratament la 10 zile si inca 2  sau 3 cat mai tarziu inainte ca temperatura sa scada sub 12 grade si la ultimul sa nu mai fie puiet in stupi.. Ca si toamna trecuta voi pune si Mavrirol.
P S. Am folosit scarite ca cea de mai sus pe care am pus benzile si nu am avut nici un stup la care sa nu arda din prima.

D006

Fundul antivarooa se foloseste in apicultura BIO  , in apicultura clasica este inutil daca nu cumva daunator deoarece stupul nu mai este perfect etans la fumul de varachet.
In apicultura BIO parazitii nu mor  in marea majoritate ci sunt doar amortiti , folosind fundul antivarooa ei cand isi revin nu mai pot reveni in stup si mor de inanitie pe tabla de pe fund
Ca o concluzie : vrei sa faci apicultura BIO OBLIGATORIU FUNDURI ASA ZIS ANTIVAROOA  , faci apicultura clasica - nu este necesar.

milu56

Depinde cum e omul obisnuit,eu de exemplu nu as mai renunta la fundul cu aerisire,foarte usor este de lucrat cu el,nu mai am nevoie de inpachetat stupii pt.transport,doar scot placa de jos si gata.

valter

Cum temperaturile cresc in perioada 5-15. 11 2009 atingand in sud estul tarii 12-14 grade celsius in  noptile de vineri si sambata, ardei o ultima lovitura prietenului varooa, tinand cont ca noi cei din sud est aveam inca si acum 10 zile puiet capacit.
spor la munca.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

ciprianpop

Citat din: bucovineanuUn suport simplu pentru banda de hartie pentru tratamentul cu Varachet
sunt si eu curios dl bucovineanu..., ca si orice incepator care vrea sa invete, ...din ce este confectionata acel suport?..eu cand mi a explicat un batrin apicultor cum sa fac tratamentul cu varachet , mi a zis doar atit. sa indoi banda , sa pun picaturile si sa o introduc in stup dupa care sa inchid cat pot de bine urdinisul....! binentelecs ca in prealabil  sa pun o bucata de folie pe podisor pt a izola cat mai bine stupul sa nu iasa fumul degajat de solutie.....
:hi:
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

ciprianpop

aaaa am uitat ceva.., acum vreo 2, 3 saptamini aici la noi a fost vremea super calda. aproape vreo 20 de grade...si am verificat familia si am pregatit o pt iarna, si mare mi a fost mirarea cand am observat ca mai exista inca puiet capacit si necapacit ....eu facusem pina la acea data 3 tratamente cu varachet plus am introdus si benzile de mavrirol....acum mai astept sa vad poate o sa se incalzeasca  putin sa pot sa mai fac macar inca un tratament....ce ziceti ? m am gandit bine sau nu?
:uimit:
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

bucovineanu

Citat din: ciprianpop
Citat din: bucovineanuUn suport simplu pentru banda de hartie pentru tratamentul cu Varachet
sunt si eu curios dl bucovineanu..., ca si orice incepator care vrea sa invete, ...din ce este confectionata acel suport?..eu cand mi a explicat un batrin apicultor cum sa fac tratamentul cu varachet , mi a zis doar atit. sa indoi banda , sa pun picaturile si sa o introduc in stup dupa care sa inchid cat pot de bine urdinisul....! binentelecs ca in prealabil  sa pun o bucata de folie pe podisor pt a izola cat mai bine stupul sa nu iasa fumul degajat de solutie.....
:hi:
Acel suport este din sarma de cupru, "treptele" scaritei sunt cositorite la capete. Se poate introduce si banda fara nici un suport, dar nu stim daca a ars sau nu. Cand scot suportul mai gasesc pe el scrum, sau gasesc banda neaarsa si atunci repet tratamentul. Daca se introduce numai banda, o putem gasi nearsa in primavara si stupul a ramas netratat.