topinamburul

Creat de sfantul spiridon, Ianuarie 07, 2010, 01:11:21 AM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

cat de bun este acest "cartof salbatic".....infloreste in august? este productia de nectar foarte buna? este invaziv?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

mihaipop_55

topinamburul infloreste in perioada septembrie-noiembrie ,da este foarte invaziv si cantitatea de nectar pe floare este de la 0,03-0,9mg si da o productie de 30-60 kg/ha.topinamburul este valoros pentru ca secreta polen si nectar intr-o perioada fara cules.

mihaipop_55

am gresit poza

stefan1

Am inteles ca tuberculii produsi sunt utili in alimentatie si pot fi consumati si de diabetici. Contin Inulina, un zahar de formula foarte lunga, care se descompune doar in ultima portiune a tractului digestiv. Am avut ocazia dar nu am consumat niciodata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Adrian Roman

Oare la asta-i spun  satenii CIULINI PORCESTI ?

crombra

Le-or fi zicand NAPI PORCESTI dar sunt foarte sanatosi si pentru consumul uman. Bunica mea avea in Dobrogea casa si in curte langa un gard cresteau cativa napi. Atunci am descoperit gustul lor. Mie imi plac cruzi dati prin razatoare cu adaos de ulei de masline si otet de mere. Iese o salata de cruditati ...mmmm.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Da la noi le spunne cartofi porcesti.

sfantul spiridon

Citat din: mihaipop_55am gresit poza
sa nu ma uiti.......colega
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

mihaipop_55

la primavara, 2lei/kg cartofi de samanta sau 5 lei sa vedem piata!!!

Cristel

#9
Pentru ca s-a  laudat atat de  mult topinamburul iar mie imi plac florile galbene, similare celei de floarea soarelui, m-am decis sa descind la un supermarket si sa iau topinambur tuberculi - ei l-au adus pentru mancat, eu vreau pentru inmultire - la inceput de proba, apoi, daca lucrurile merg bine, sa iau pentru a face o mica parcela cu topinambur, parcela unde vreau sa mai plantez sparceta si facelia, alaturi de coriandru si roinita.
Dupa o saptamana in care tuberculii au stat acoperiti cu putin pamant pe care l-am umectat in permanenta, am vrut sa vad rezultate. Am tras de tubercul dar ceva parca il tinea pe loc...surpriza, a facut deja radacini, asta in ciuda cuiva care spunea ca tuberculii care sunt taiati putrezesc in pamant si nu fac plante. 
Vom vedea evolutia!  :bzz: sper sa fie suficient de melifera
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Florin_Dan

Va fi suficient de invaziva