trifoi alb

Creat de mihaipop_55, Mai 17, 2009, 01:21:23 AM

« precedentul - următorul »

Adrian Roman

Revin cu o postare ca sa va spun de OREGANO ! Este planta perene, infloreste din iunie pana in septembrie, este o mare dragoste intre albine si multitudinea de flori, ppe langa faptul ca e planta aromatica nemaipomenita la gatit-sosuri, fripturi, salate, muraturi ! Am tot oferit seminte, dar nu s-a inghesuit nimeni. Daca ati vazut poze cu flori de evodia pline cu albine, cam asa sunt si pe oregano , deci... :hi:

Kiwi Bee

Chiar ma gindeam, dupa FS nu ar merge cultivarea trifoiului?Pe zone largi.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: Kiwi Bee din Aprilie 02, 2012, 04:11:29 PM
Chiar ma gindeam, dupa FS nu ar merge cultivarea trifoiului?Pe zone largi.
Va salut! la noi in zona de nord a tarii trifoiul alb apare cu ocazia celei de-a doua cosiri,otava cum se spune pe aici si se intinde pe suprafete destul de intinse mai ales pe poieni si in unele zone cu imasuri pasunate,deci el se auto-insamanteaza de la an la an,sanatate! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

stefan1

Citat din: milu56 din Aprilie 02, 2012, 01:39:36 AM
Aici numai irigat rezista atat lucerna,trifoiu alb cat si ghizdeiul,cred ca ar depinde totul de cantitatea de apa data dar cred ca trifoiul alb ar fi cel mai indicat.E interesant si gizdeiul dar o sa fac proba sa vad daca merge,lucerna am vazut ca merge aici in zona bineinteles irigat.

  Comparativ cu lucerna si chiar cu trifoiul, ghizdeiul este planta care rezista cel mai mult la seceta, avand niste radacini foarte lungi. Totusi din pozele vazute cu Spania de sud, putine plante rezista acolo fara un supliment de apa. Si perioada de inflorire din mai pana in septembrie, il face bun pentru albine. Dar in perioada asta se coseste de 2-3 ori, insa ar putea ca si cosirea sa se faca decalat, incat in fiecare timp anumite parcele sa aiba flori.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Aici pe timp de iarna cere mai putina apa pt.ca scade temperatura pana aproape de 0 grade noaptea dar vara e nevoie de multa apa.Cred ca se poate cosi de 7 sau 8 ori pe an aici unde niciodata nu ingheata solul,numai daca incerc pot sa imi dau seama ce e mai rentabil.

clucian

Din ce am citit pana acum si comparat la ce produce eu as alege trifoiul alb si oregano sau romaneste Sovarful

Ghizdeiul este cel mai slab melifer (din cele amintite in acest topic ) chiar daca rezista la seceta produce la hectar doar 15 - 30 Kg / ha este o planta erbacee perena dar spontana.

Lucerna daca aveti de gand sa o plantati intr-o livada nu e indicat deoarece intra in concurenta cu pomi la resursele din sol. In schimb in lot separat este OK.

Am cumparat un Kg de lucerna sa pun in gradina, acum am idei in legatura cu trifoul alb si oregano / sovârful sa plantez prin curte.

oregano / sovârful ( Origanum Vulgae ) infloreste iunie - august planta perena si are o productie de 70 - 80kg / ha deci numai bine pentru intretinerea de toamna.