trifoi alb

Creat de mihaipop_55, Mai 17, 2009, 01:21:23 AM

« precedentul - următorul »

mihaipop_55

trifoi alb ,este cam mic dar daca o sa ploua o sa creasca el:

mihaipop_55

alta

mihaipop_55

ghizdeiul:

mihaipop_55

o planta foarte vizitata de albine,nu stiu ce planta este dar creste pe marginea drumurilor si pe teren necultivat

mihaipop_55

alta poza

Adrian Roman

Lucerna salbatica, asa mi s-a spus .

D006

Da cred cai vorba de lucrena salbatica si la noi este ba am si cultivat intrun an cumparand samanta de lucerna din piata si cred ca din perioada aia o avem daca nu cumva de mai inainte nu tin minte dar acum este peste tot si cercetata bine de albine.

mihaipop_55

frunzele sunt ca si la lucerna,cred ca aveti dreptate si sa stii d-le liviu ca as vrea sa cumpar din piata seminte de lucerna si aceasta sa fie de lucerna salbatica.

Simi

Apropo de trifoiul alb, oare exista samanta pentru a insamanta suprafete agricole sau este doar salbatic?
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

bucovineanu

Desi trifoiul alb este intens vizitat de albine in anumite perioade cantitatea de nectar adunata de la acesta este destul de mica. Albinele culeg de la aceasta planta doar atunci cand nu au ceva mai bun. Cand vad albine pe trifoiul alb, stiu ca exista numai cules de intretinere.

D006


mihaipop_55

da,m-am documentat este sulfina galbena.

mihaipop_55

si sora ei alba.

D006

Există seminţe pt trifoi alb în magazinele de profil costă în jur de 30 lei kg. Se seamănă tot timpul anului dar numai după arat şi discuit . Sămânţa trebuie îngropată neapărat pt a răsări uniform.

milu56

Unde sunt acele magazine?