Scrisoarea dl. ing Traian Dobre catre apicultori

Creat de dragos2006, Noiembrie 03, 2010, 08:12:03 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Anul trecut cand am publicat scrisoarea ing. Dobre in Jurnalul apicol mi-am luat un potop de injuraturi atat in public cat si in privat . sa mai incerc si anul acesta  :smile:

D006


D006

  Citat din scrisoare :
     " Multi vor sa se lase de apicultura , sa se apuce de comert , de cultivat cartofi , ciuperci, de constructii, etc.Unii lasa stupii din octombrie pana in matrie-aprilie si pleaca in strainatate sa faca bani.
   Noi nu spunem ca este gresit , ci doar faptul ca , atunci cand ai peste 100 de stupi , si nu ai pe cineva care sa te suplineasca pe timpul lipsei , este grav.
   Toti cei care au neglijat sau neglijeaza o indeletnicire care , bine facuta, le poate garanta un venit modest , dar sigur , o iarna in casa langa cei dragi , fara sa fie nevoiti sa iasa in frig de trei ori pe zi sa dea  de mancare animalelor , sau sa viseze ca au dat faliment  sau ca nu au bani sa dea salariatilor sau clientilor , au facut si fac o mare greseala.
   Aici mentionez chiar greseala mea personala :
           Am construit Un centru  la Ciucurova , Tulcea , si cand era gata , am plecat la Baicoi si am facut altul . Daca as fi investit banii primiti de la Ciucurova ( multi- putin , cati erau) doar in stupi , ERAM MULT MAI SANATOS ACUM , SI FARA GRIJI.

    Deci , sfatul meu personal:
               Fratilor, faceti ce ati invatat sau ce stiti sa faceti cel mai bine !

Nu mergeti pe teza  : BERBECUL VECINULUI ESTE MAI GRAS , ca o dati in bara.Mierea a fost , este si va fi un aliment de baza , face parte din putinele alimente care se constituie drept ALIMENTE DE SIGURANTA ALE LUMII , in caz de cataclisme  naturale /provocate , tocmai pentru ca rezista mult in timp , fara conditionari termice sau prelucrare sofisticata ."

D006

Dar el nu stie sa scrie pe forum de te-a angajat pe tine purtator de cuvant?
Si in ce este inginer?

D006

  Nu sunt nici angajatul lui , nici purtatorul sau de cuvant eu doar aduc in discutie un text . Tu ar fi bine sa te abtii de la comentarii pe acest topic deoarece tema nu te priveste , aici este vorba despre colaborarea intre producatorii romani de miere si procesatori , tu nu esti nici producator nici procesator in Romania asa ca tu stai linistit si citeste , nu mai strica si acest topic cum te-ai obisnuit sa le strici si pe altele.

  PS . Domnul Dobre este ing. in industria alimentara.

pharaonu75

Parerea mea este ca Dragos doreste o dezbatere a mesajului transmis de domnul Dobre, nu sa se faca purtatorul de cuvant al acestuia!
Asadar cine sparge gheata si dezbate/analizeaza mesajul?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Dragos, nu ar fi mai bine sa postezi intreaga scrisoare si nu doar un citat??
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

 Scrisoarea este lunga si pot posta si eu in limita timpului disponibil.

CRISTI M

  Cand Dragos a zis in primavara sa " tezaurizam " mierea , au sarit mai multi posesori de albine la gatul lui . Acum daca facem un calcul simplu , reiese ca pretul a crescut cu ~ 30% ( si asta la procesator ) .
Cat despre scrisoare : D-l Dobre are dreptate , adica " fai ce sti sa faci cel mai bine " , om fi noi buni la toate dar nu le facem foarte bine pe toate . :nod:
Am renuntat la serviciu acum 2 ani ( castigam ~ 1000 euro/luna ) doar pentru a face Apicultura .

D006

  sa continuam :

      "2 - Multi uita ca stupul mai da si altceva :
                     - PROPOLIS, dar nu este recoltat corect,
                     - POLEN,dar nu este colectat,
                     - LAPTISOR DE MATCA, dar ramane necolectat,
                     - VENIN si altele, dar nu exista preocuparea.


     Se vrea doar miere , si in acest an, cand doamna Tatoiu , pe care acum o cunoaste toata tara , ne-a facut cel mai mare bine noua , apicultorilor (in raport cu toti acei care doar pretind sa ne ajute pretul acestor produse ale stupului a explodat.
     SA-I DEA BUNUL DUMNEZEU MULTA SANATATE.

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 08, 2010, 07:28:39 PM
  ... - Multi uita ca stupul mai da si altceva :
                     - PROPOLIS, dar nu este recoltat corect,
                     - POLEN,dar nu este colectat,
                     - LAPTISOR DE MATCA, dar ramane necolectat,
                     - VENIN si altele, dar nu exista preocuparea.
     Se vrea doar miere...

Se produce doar miere pentru ca se face in cea mai mare cantitate in stup si are cea mai mare piata de desfacere!
Cati cumpara polen, propolis, venin, laptisor! Si la ce preturi?
Domnul Dobre, in calitate de procesator, cumpara asa ceva de la apicultori?
Daca vine cu o oferta, se vor gasi si apicultori care sa produca altceva decat miere!



Citat din: dragos2006 din Noiembrie 08, 2010, 07:28:39 PM
... si in acest an, cand doamna Tatoiu , pe care acum o cunoaste toata tara , ne-a facut cel mai mare bine noua , apicultorilor (in raport cu toti acei care doar pretind sa ne ajute pretul acestor produse ale stupului a explodat.


Aici si eu sunt de aceeasi parere!
Doamna Monica Tatoiu a facut un mare serviciu apiculturii! De cand a aparut la televizor cu produsul minune, foarte multi oameni s-au interesat si au cumparat din ce in ce mai mult produsele apicole, nu doar de reteta "Tatoiu"

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Mingia este in terenul nostru ! trebuie sa facem calitate pentru a ne lua un pret corect pe marfa. MOmentan Dobre a cumparat polenul din Spania si laptisorul din Germania . Cei care ii vand acesta marfa ii da si analizele de laborator ale produselor respective . Cati producatori romani vand marfa insotita de acte care sa-i ateste calitatea ?
 

prisecarul


acum 10 luni cand dragos a publicat scrisoarea lui dobre, majoritatea celor care postau atunci, l-au renegat si l-au facut ca sa-si anunte retragerea pentru un timp de pe apiardeal!
nu am vazut pe nimeni ca sa-i ia apararea, multi acuzandu-l de blat cu procesatorii!
ce s-a intamplat intre timp?
de mult timp, dragos a incercat sa demonstreze ca stuparii, daca vor, sunt cei care pot sa dicteze pretul la miere, cu conditia sa fie uniti, dar nu i-a sarit nimeni in aparare!
de ce acum nu mai este scandalul din trecut, legat de scrisoarea lui dobre?
A AVUT DRAGOS DREPTATE?
AVEM PUTEREA SA-I RECUNOASTEM DREPTATEA?
voi primi iarasi MP , ca atunci, sa ma dezic de dragos?


http://www.apicultor.3xforum.ro/post/375/1/dragos2006/
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 08, 2010, 08:00:20 PM
  Mingia este in terenul nostru ! trebuie sa facem calitate pentru a ne lua un pret corect pe marfa. MOmentan Dobre a cumparat polenul din Spania si laptisorul din Germania . Cei care ii vand acesta marfa ii da si analizele de laborator ale produselor respective . Cati producatori romani vand marfa insotita de acte care sa-i ateste calitatea ?


Eu cu 10-20 de stupi nu imi permit sa mai fac si analize de laborator la galeata de polen pe care o obtin, insa tu, cu aproape 400 de stupi si cu asociatie iti poti permite!
Asa ca si romanii pot vinde polenul/laptisorul cu buletin de analize! De ce nu o fac?
Iti spun eu, din lipsa informarii!
Daca ar sti ca un procesator cumpara polen/laptisor/venin/propolis, macar cei cu asociatii ar colecta si ar face analize produselor lor!
Insa inca persista o anumita secretomanie...
Cred ca Prisecarul are dreptate, intr-un fel ai demonstrat ca doar uniti apicultorii pot face ceva...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Nu exista produs apicol care sa ramana nevandut !  Totul se rezuma la pretul obtinut , se stie ca cine aduna cantitati mari poate negocia de pe pozitie de forta cu procesatorul si sa obtina un pret mai mare . Dar asta inseamna ca mai multi producatori sa-si vanda produsele simultan si la acelasi pret. Problema este ca mereu exista producatori care se grabesc si sar cu telefoane la procesator rugandu-l sa-i cumpere marfa in loc sa tina marfa pe loc si sa astepte pe procesator sa sune.
   Una este sa dai un anunt ca ai un lor de 50 tone de miere de vanzare si alta este sa anunti ca ai de vanzare o tona !

  Secretomania persista deoarece apicultura a devenit o afacere si la un punct din cunostinte devenim concurenti . Poate este gresita aceasta teorie dar am intalnit-o la multi stupari .