cursuri de apicultura

Creat de pngflorin, Noiembrie 21, 2007, 12:42:26 AM

« precedentul - următorul »

pngflorin


D006

..daca adun deplasarile care le-am facut la Slobozia...saream de 250 ron...de ce nu au fost acum...3-4 ani...
   in plus zilele pierdute..si au fost adunate destule...

pngflorin

Deci ce parere ai, sunt seriosi, sa nu fie vreo teapa, s-au un dement ca ai vazut ca nu ducem lipsa. :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

bee_lover

pai si eu tot ma inscriu de 1 luna la mures la aca la curs dar inca nu am ajuns...trebe diploma buletin si cursurile incep in noiembrie sau decembrie pana in primavara parca...

PricopArthur

Am facu acum 3 ani cursuri recunoscute atunci. Acum nu mi sunt. Totul a fost numai o mare pierdere de timp. Examenul a fost pe bune, dar de multe ori cursantii ao fost mai buni ca examinatorii.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Pentru a ne fi de folos diplomele trebuie recunoscute/certificate de M.E.C.? Cititi cu atentie. Pe site-ul lui Femierul Online SRL scrie asa:
   
    La solicitarea noastra privind organizarea de cursuri prin invatamant la distanta, pentru adulti, adresata Ministerului Educatiei si Cercetarii, am primit raspuns prin Adresa nr. 15.326/25.01.2006 din care redam finalul : "puteti organiza programele de formare pentru adulti, pe care le-ati propus, putand elibera, la finalizarea acestora, documente de absolvire proprii."
   Inteleg de aici ca M.E.C. le spune ca pot organiza astfel de cursuri... si pot elibera documente de absolvire proprii. Nicaieri nu scrie ca aceste documente de absolvire sunt recunoscute de M.E.C., ca sa putem avea o certitudine ca ne sunt de folos. Trebuie intrebat la M.E.C. si cerut raspuns scris daca ei le recunosc... si asa ar fi mai sigur... oricum loc de surprize ramane.
  As vrea sa fie bine dar pana una alta adresa de corespondenta a lui Rermierul Online SRL e o casuta postala!

D006

..si trimitem banii pentru o casuta postala?...Inseamna ca poate fi vreo fenta...si raspunsul celor de la M.EC da sa se inteleaga acest lucru...

valter

fara al sicana pe png florin pot sa afirm urmatoarele:
  - anca romania a eliberat certificate de calificare fara a fi acreditata;
  - aca desfasoara cursuri recunoscute de apicultori;
  - netul informeaza ca poti face cursuri prin corespondenta;
Hai s-o lasam balta - toate formele de pregatire actuala nu confera nici cunostintele, deprinderile si aptitudinile necesare unui bun apicultor, nemaivorbind de profesionisti.
Personal am incercat cu CFPDR Cta o colaborare privind transmiterea cunostintelor, bla,bla,bla, catre apicultori intr-un interval de timp impus de eficienta economica a cursului[7 saptamani] si nu am gasit 25 de necunoscatori pentru 05.01 2008-e dezarmant cand vezi pinguinii instruiti de tudorani, ancici,etc. si care pierd intreg efectivul de albine an de an /nevrand sa investeasca in pregatirea care le-o pot transmite si salvarea an de an acelor 150 stupi anul trecut si sper cu voia Domnului 170 anul acesta ale profesorului profesionist.Cu modestia mori de foame.
Persoana de contact Vasilca Valter/0724259203.
CFPDR Cta in afara de o pregatire temeinica este singura institutie acreditata care ofera certificate recunoscute national si international.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

PricopArthur

Dle Valter, si cat costa aceste diplome?
Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

valter

diplomele se elibereaza in urma parcurgerii a sapte saptamani de cursuri.
Pretul de cost al cursului -350 ron.
Daca pana deunazi cineva citea de pe manualul de apicultura, astazi experienta celor cu sute de stupi si cunostinte temeinice i-ti este la indemana- nimeni nu te ia cu japca.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Stie cineva cine organizeaza cursuri in luna ianuarie-februarie 2009? As vrea sa-l fac si eu. Imi este necesar sa infiintez o PFA. Nu poti accesa altfel masura 141. :hi:

bucovineanu

Ia legatura cu filiala judeteana ACA. S-ar putea sa se mai poata face, daca nu s-au incheiat inscrierile.

Simi

Citat din: AhileStie cineva cine organizeaza cursuri in luna ianuarie-februarie 2009? As vrea sa-l fac si eu. Imi este necesar sa infiintez o PFA. Nu poti accesa altfel masura 141. :hi:
La Sibiu sa inceput pe la inceputul lunii noiembrie. Prin filiala ACA, oricum alcineva nu stiu daca organizeaza (cel putin la sibiu).
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

viorel55


Asociatia Apicola " Valea Prahovei " Campina in colaborare cu Camera Agricola Prahova face inscrieri pentru pentru curs de calificare in meseria de APICULTOR....In momentul cand se strang 25 de cursanti se incecepe cursul propriu-zis. Amanunte va poate da proaspatul absolvent  JANESE (care zilele astea primeste diploma)

janese

ce amanunte ma??..la inceput..duci copie dupa o diploma de scoala....adeverinta medicala ca esti clinic sanatos...si o copie dupa carte de identitate..in mana dreapta...si 10 ron in mana stanga...si apoi te duci la curs...daca nu potzi din zece sa te duci la unu...max doua lectii...nu e grav...zece sedinte trec iute si te trezesti apicultor!!
la prima lectie iei si tu un caiet...doua pixuri ca poate se strica unu...si sa nu te duci obosit...ca e o camera racoroasa...shi asha te trage la somnnnn...eu la o lectie ...mi s-au inchis obloanele...da rau....cand m-am trezit...era aproape de plecare...mi-a fost o rushineee...dar daca nu au ras aia...inseamna ca nu am sforait!!!