Renasterea Stuparitului

Creat de maximus, Februarie 24, 2010, 08:29:07 PM

« precedentul - următorul »

cristian87

Am vazut şi eu cartea la o cunoştinţă.
Nu am avut posibilitatea decat să o răsfoiesc foarte rapid deci nu mă pot pronunţa asupra conţinutului ei.
Un singur lucru mi-a sărit în ochi . Scrisul foarte mare şi distanţa imensă dintre rânduri.Dacă era tipărită normal la 12 cred că nu erau mai mult de 30 de pagini.
Cred că sunt sub 100 de cuvinte pe pagină.
A da şi preţul imens.
asta nu ânseamnă că nu poate fi genială.
Deşi mă îndoiesc că poate apărea ceva total revoluţionar care să ducă la o adevărată renaştere , reinventare a acestei ocupaţii milemare.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

Citat din: maximus din Septembrie 19, 2010, 04:52:43 PM


   domnule bucovineanu, daca nu ati citit cartea(cum singur afirmati), cum de va permiteti sa faceti afirmatii in necunostinta de cauza?

    dragos, las-o moale cu limbile, ca sunt cam aspre oricum.

Maxime inca odata imi confirmi constatarile !  Ca sa exprim cuviincios pot spune ca suferi de o dihotomie a personaitatii ...
  Pe la mine in zona avem niste expresii populare care te caracterizeaza foarte bine : "branza buna in burduf de caine " sau atunci cand postezi "trantesti mucii in fasole" .

prisecarul

o discutie de dincolo

nea jane, ia sa te iau in bascalie pe dumneata putin, ca iti aloci cam prea multe "drepturi"....in primul rand cartea nu e pentru mintile mediocre!!

  in al doilea, te rog sa pui frazele in care am folosit cuvantul "revolutionar sau revolutie".asta ca sa demonstrez ca esti "pe langa", si vorbesti din punga.
  in afara de titlu - RENASTEREA- care e cu totul altceva, acele doua cuvinte NU EXISTA.

    iar treaba cu "recenzia"...e ca si cum as aduce un diamant  slefuit intr-o adunatura de mineri si ei dau cu tarnacopul sa vada ce e in el...............

Ieri 08:43:34   
   Raportati | Citati
adi hodis
Online
Moderator
Mesaj Privat

Din: Batăr BH
Inregistrat: 15-06-2009
Postari: 4004
Domnu' Maximus, dezamagitoare formule de replica folositi si cred ca v-ar prinde bine sa vi le revizuitzi.
Printre cei care vor dori sa aiba stupul si tehnica ... vor fi si cateva mintzi mediocre care, vor veni si respectivii cu niste banisori.Banii lor nu sint valabili ?.
Nu este prima carte care se vinde, s-au vandut altele muuult mai bune ( parerea mea ) dar pina la prezenta, n-am intalnit la nici un autor asa ceva: '' cartea nu e pentru mintile mediocre '' 
Colegul Nicus, intreba mai sus ceva si uite ca i-ai dat raspunsul.
In paralel cu alt coleg care a prezentat si dinsul '' diamantul ''  Apiinvert, a tzinut piept tuturor contrelor fara a privi de sus, preferentzial  ... cu astfel de cuvinte, mintzi mediocre, adunatura ... vorbesti din punga.
Domnule Maximus, cam dai cu tarnacopul in diamantul propriu ori din cate se intzelege, doresti sa obtzii meritele cuvenite in urma stradaniei de a scoate la lumina ... 

_______________________________________
Albinutele = viata ... importantele albinute ... '' daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ''
http://adihodis.sunphoto.ro


Ieri 10:14:58   
E-mail   Raportati | Citati
sfantul spiridon
apicultor
Mesaj Privat

Din: stoina-gorj
Inregistrat: 01-06-2009
Postari: 385
maximus
......de tupeu!


prisecarul
Online
apicultor
Mesaj Privat

Inregistrat: 07-02-2010
Postari: 8
"  iar treaba cu "recenzia"...e ca si cum as aduce un diamant  slefuit intr-o adunatura de mineri si ei dau cu tarnacopul sa vada ce e in el.."

diamantele sunt gasite tot de mineri, iar ei cred ca stiu ce este un diamant!
iar pentru cultura ta generala, diamantul este cel mat tare mineral, asa ca tarnacopul nu poate sa-i faca nimic!
in legatura cu "mintile mediocre", cred ca numai in mintea ta exista asa ceva!
putina modestie din partea ta, precum si un minimum de respect fata de colegii stupari, nu ti-ar strica!
deocamdata, daca nu era forumul si colegii stupari care te-au incurajat, erai un neica mineni!

Ieri 11:29:06   
   Raportati | Modificati | Citati
proapis13
apicultor
Mesaj Privat

Din: Turnu-Severin
Inregistrat: 10-03-2009
Postari: 636
Interesant punct de vedere ; de retzinut
Avand in vedere ca acum 4 ani citai shi citeai
din ,,clasici''iar acum ai venit cu un punct de
vedere diferit de altzi colegi care te-au shi
ajutat uneori cu un sfat sau o dojana nimeni
dar nimeni de pe acest forum nu merita dojenit
ca treci tu printr-o pasa proasta
Aduna-te shi hai sa facem ceva constructiv
se poate....???
salve     

PS ; pe-aia cu minerii nu ai nimerit-o shi shtii de ce ???
     Un miner shtie cate ceava shi despre albine,animale
pomi shi vie shi mai shtie shi cum arata un diamant
asa caaa......un ing agronom nu cred sa shtie mai multe
despre ashazisele ,,pietre''
Lucrez de peste 20 de ani in minerit iar cand o sa ne vedem
o sa-tzi fac cadou o ,,piatra ''dar numai cu conditzia sa-mi
spui cum sa numeshte
Ce zici ???cu albinele le ai dar acolo???
Hai sa vb fiecare despre ce shtim ca-i mai bine asha

Modificat de proapis13 (Ieri 12:50:50)

_______________________________________
activitate la urdinish shi miere in cat


alt stupar
Online
Moderator
Mesaj Privat

Din: Lipova, jud. Arad
Inregistrat: 20-11-2007
Postari: 1648

prisecarul a scris:

"  iar treaba cu "recenzia"...e ca si cum as aduce un diamant  slefuit intr-o adunatura de mineri si ei dau cu tarnacopul sa vada ce e in el.."

diamantele sunt gasite tot de mineri, iar ei cred ca stiu ce este un diamant!
iar pentru cultura ta generala, diamantul este cel mat tare mineral, asa ca tarnacopul nu poate sa-i faca nimic!
in legatura cu "mintile mediocre", cred ca numai in mintea ta exista asa ceva!
putina modestie din partea ta, precum si un minimum de respect fata de colegii stupari, nu ti-ar strica!
deocamdata, daca nu era forumul si colegii stupari care te-au incurajat, erai un neica mineni!

mda...
si inca colegul prisecarul le-a zis cu destula retinere...
Maximus, crede-ma ca pierzi enorm privind lumea de sus
Ca s-o spun si eu pe sleau, desi are cateva chestii sa zicem inedite, cartea ta nu prea e... carte, e cel mult un articol de revista "in extenso"
Sau oi fi si io ingust la minte, cine poate sti?
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

maximus

Citat din: cristian87 din Septembrie 19, 2010, 07:05:16 PM

Deşi mă îndoiesc că poate apărea ceva total revoluţionar care să ducă la o adevărată renaştere , reinventare a acestei ocupaţii milemare.

    ce intelegi  prin "renastere"?
   
  eu inteleg in cateva cuvinte restabilirea echilibrului.consider ca ideea de echilibru a disparut complet din activitatea apicola, motiv pentru care am catalogat practicile uzuale ca fiind ineficiente.
cine a citit cu atentie a vazut ca am facut referire la faptul ca suntem tributari unor anumite "stas-uri" din nevoia de a vinde si a cumpara. tocmai de aceea am cautat o cale de compromis, adoptand un anume tip de rama.

    asta nu inseamna ca e ideal, dar se apropie prin tehncia folosita de nevoile REALE ale coloniei.

  am cincercat sa eficientizez activitatea in stupina, reducand timpul de lucru si manopera fara sa stric ECHILIBRUL.

am vorbit despre factorii de stres si influenta lor, precum si modul in care pot fi ocoliti.

asta pe parcursul unui intreg an apicol, in toate anotimpurile.

am cautat o exprimare simpla si usor de inteles tocmai pentru a fi priceput de cat mai multi.

deci, in nici un caz nu este vorba de o reinventare, ci de o reasezare in suportul originar.asta e alta mancare de peste....daca ma-ntelegi.




cristian87

  RENÁȘTE, renásc, vb. III. Intranz.  A se naște din nou, a lua ființă. ♦ A se arăta, a se ivi din nou, a reapărea. ♦ A se trezi la viață, a se înnoi, a se înviora, a înflori. ♦ A se forma; a se reface. – Re1- + naște (după fr. renaître).
Sursa: DEX '98 | Adăugată de RACAI | Greșeală de tipar | Permalink

A RENÁȘTE renásc intranz. A se naște din nou; a reînvia. Natura renaște. /re- + a naște
Sursa: NODEX | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

RENÁȘTE vb. intr. 1. a se naște din nou; a se regenera. ◊ (fig.) a se trezi din nou la viață. 2. (fig.) a se produce din nou; a reapărea. 3. (fig.) a se reface, a se înviora, a înflori. (după fr. renaître)
Sursa: MDN | Adăugată de raduborza | Greșeală de tipar | Permalink

RENÁȘTE vb. III. intr. A se naște din nou; a reapărea. ♦ A se trezi din nou la viață, a se înnoi. [P.i. renásc. / după fr. renaître].
Sursa: DN | Adăugată de LauraGellner | Greșeală de tipar | Permalink

RENÁȘTE vb. (fig.) a învia. (Natura ~.)
Sursa: Sinonime | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

renáște vb. naște
Sursa: Ortografic | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

RENÁȘTERE, renașteri, s. f. Faptul de a renaște; trezire la o viață nouă; refacere; avânt, reînflorire, reviriment. ♦ (Și ca n. pr.) Mișcare social-politică și culturală, din sec. XIV până în sec. XVI, în Europa occidentală, caracterizată prin mari invenții și descoperiri geografice, prin înflorirea științelor și artelor, prin trezirea interesului pentru cultura antică; epocă din istoria Europei în care s-a manifestat această mișcare. – Din renaște.

Astazi oricine poate scrie o carte o poate publica si chiar se vor gasi unii sa o cumpere.
E dreptul dvs sa o considerati geniala si al nostru sa nu va credem.
Toate cele bune.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

maximus



    dreptul meu e sa explic si sa transmit mai departe. nu am pretentii de genialitate si nici de revolutie, ci doar de intelegere REALA a mesajului meu. ceea ce din pacate e destul de greu de realizat dupa cat se vede.

prisecarul

Citat din: maximus din Septembrie 20, 2010, 08:16:20 AM


    dreptul meu e sa explic si sa transmit mai departe. nu am pretentii de genialitate si nici de revolutie, ci doar de intelegere REALA a mesajului meu. ceea ce din pacate e destul de greu de realizat dupa cat se vede.

avem de-a face cu un geniu neinteles?
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

pharaonu75




Citat
avem de-a face cu un geniu neinteles?

Posibil! Credeti ca pe Langstroth l-au inteles multi la vremea lui? Ca nu li s-a parut complicat ce facea el?
Nu vreau sa dau nastere la polemici insa cred ca pentru a intelege pe deplin ce vrea un om sa spuna/scrie/comunice intr-o lucrare trebuie ca acele idei sa fie expuse si prin viu grai, sa existe un dialog intre autor si cititori - ex. seminarii, simpozioane.
Benefica ar fi chiar prezenta autorului la un targ apicol, unde sa intre in contact direct cu oamenii carora le este destinata cartea, sa discute, sa le prezinte ideile sale, sa se faca inteles!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

prisecarul

oricum ar fi, mie, unul, mi-a produs un gust amar abordarea lui fata de stupari!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

pharaonu75

Poate aveti dreptate!
Sau poate nu a reusit sa se faca inteles si tocmai pentru aceasta spuneam ca ar fi interesant de dezbatut problema fata in fata...
Poate ca nu are o abordare ce lasa un gust amar fata de apicultori in general, ci doar fata de o parte dintre acestia care nu fac ceea ce autorului i se pare normal!
Ar fi interesanta o dezbatere a problematicii abordate in carte, dar nu pe forum, ci sub forma de seminar, cu posibilitatea aducerii de argumente pro si contra!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

soadi

 Sau poate ca e "originar" de pe Stuparitul ?  :hi:, "e de neinteles" ?
Nu-l stiu...zic si eu...
Tocmai i-am comandat cartea...sa vad ce e de capul ei.
La fel ar trebui sa faca si altii....si dupa aia sa-i dea cu cartea in cap.  :nono:

ANITEI

     Sunt un incepator si mi/e cam frica sa/mi exprim opinia langa profesionisti.Dar o fac sa/mi creasca macar postarile ca nu/mi place sa fiu new bee.
     Geniile nu au fost niciodata intelese de contemporani. Vreau sa comand si eu cartea , daca inteleg ceva inseamna ori ca nu e geniu ori ca eu nu ii sunt contemporan! :rotfl:
     Cum pot sa o comand? Mersic!
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

cristian87

Citat din: Geaklone din Septembrie 20, 2010, 06:52:15 PM
Sau poate ca e "originar" de pe Stuparitul ?  :hi:, "e de neinteles" ?
Nu-l stiu...zic si eu...
Tocmai i-am comandat cartea...sa vad ce e de capul ei.
La fel ar trebui sa faca si altii....si dupa aia sa-i dea cu cartea in cap.  :nono:

La un moment dat am fost tentat să o cumpăr de la Blaj, unde l-am văzut pe maximus  cu ea  dar preţul mi s-a părut prohibitiv iar autorul puţin autosuficient asa că am decis să rămân la clasicii genului pe care îi poţi lua gratis de pe net în mai multe limbi chiar.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

maximus



  constat ca majoritatea vorbesc din "pareri", fara sa stie despre ce e vorba. toti se arunca la caracterizari, dar de fapt nu stiu ce caracterizeaza.

  eu sunt rau, si voi sunteti buni, cei care va dati cu parerea de pe margine, ca babele.credeti ca e normal?

  e normal sa nu stii ce contine cartea si sa te apuci sa critici, doar asa ca ai auzit pe unu si altul?

  doresc sa am discutii constructive, pe subiect, si nu discutii "subiective"!!

  asa ca iesiti la interval  daca aveti cu ce, nu cu pareri mai mult sau mai putin nefondate.

cristian87

De ce ma acuzati ca vorbesc pareri?.E oare neadevarat ce am scris ?
Este oare "cartea " scrisa cu caractere mici sau macar ieftina?
Sau nu e oare autorul putin cu nasul pe sus pe vre-o doua forumuri?
Xerocxati o simgura pagina , ultima  sau ultimele doua si dovediti/ne ca e si intinsa si scrisa cu caractere normale.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău