Renasterea Stuparitului

Creat de maximus, Februarie 24, 2010, 08:29:07 PM

« precedentul - următorul »

maximus

Ceva vreme in urma am promis ca voi scrie o carte. Astazi promisiunea a fost indeplinita si o prezint in premiera.
  O carte "nonconformista" care spulbera ineficienta si stilul invechit de intretinere a albinelor din ziua de azi.
   O carte cu un titlu sugestiv, care ingenuncheaza "mituri" , si aduce in actualitate noul.
   O carte izvorata din constiinta si dragostea de albine si oameni.
Cuprins
Introducere
Prezentarea autorului
Stupul tip Maximus.Prezentare
Caracteristica stupului multietajat pe 8 rame in dezvoltarea si intretinerea familiei de albine. Starea de echilibru in dezvoltarea vertical-orizontala  a   cuibului
Pregatirea de iernare
Caracteristici legate de folie si condens
Intretinerea coloniilor primavara
Metoda    "Doua sus si una jos"
Intretinerea coloniilor in timpul culesului
Organizarea cuibului pentru iernare
Tratamentul antivaroa
Formarea cuibului pe faguri naturali
Folosirea coloniilor
cu instinct igienic crescut
Efectuarea tratamentului
cu acid oxalic
Poze

maximus

..... si cartea

bee_lover


maximus

cartea se trimite in sistem ramburs prin posta.
  pretul este de 40 lei cu taxe postale.
  cei care doresc imi pot lasa adresa, nume pe privat

cetin


stefan1

Felicitari pentru carte! Sper sa aduca lucruri interesante. Vad ca pretul este mai mic decat o matca neimperecheata. :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Felicitari pt aceasta realizare si as fi interesat chiar de cateva copi pt alti apicultori de pe aici.

maximus

Citat din: AndreiRNFelicitari pt aceasta realizare si as fi interesat chiar de cateva copi pt alti apicultori de pe aici.
cartea este scoasa la tipografie intr-un anumit tiraj. nu exista copii, toate sunt originale. numai bine

D006

Am trimis MP catre maximus cu comanda pentru Renasterea stuparitului si nu stiu daca a ajuns?

maximus

am inregistrat mesajele tuturor.intrucat sunt plecat din localitate, la intoarcere (adica sapt viitoare) voi livra cartile.am sa anunt cand pleaca de la mine.sanatate

maximus

salutare tuturor.
aastazi am ajuns acasa, si ma voi ocupa de trimiterea cartilor la cei care au solicitat.
  intrucat voi fi prezent cu cartea la faget, exista posibilitatea ca cei care vin acolo sa ia cartea direct de la sursa.in acest scop ii rog pe cei care au solicitat-o sa ma anunte pe privat cel tarziu pana luni daca o mai trimit pe posta sau o cumpara de la targ.
   pentru cei care opteaza pentru posta,luni cartile vor pleca din valcea.sanatate

D006

VAlter dupa ce a citit cartea lui Maximus

valter

Sa vezi paradox.
Cumpar cartea lui max pentru Dr. Florescu si cetesc pana pe la 35 de pagini.
Zic, citesc restul acasa ca Dr. Negru Ciprian a pus-o deja la posta.
Vin acasa si regret ca nu am cetit tot in drumul de la Blaj la Sf. Gheorghe.
Cartea-i pe drum sau max a-mi da rebus.
in poza sunt cu carte lu maximus in mana stanga...desi eu gandesc spre dreapta, uneori.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

In primul rand felicitari autorului cartii . dr. Ciprian Negru alias Maximus , primul stupar din Romania care scoate o carte de autor astfel incat sparge toate cutumele instaurate de apicultura comunista  si continuate de asociatia mostenitoare a reflexelor comunistoide.
   In aceasta carte apar multe idei noi care genereaza multe intrebari , de acum avem timp sa despicam firul in patru si speram ca si autorul sa participe la discutie .
  Mai "rumeg" putin cartea si voi veni apoi cu primele intrebari.

maximus

multumesc pentru felicitari 2006!
pe aceasta cale vreau sa anunt ca este doar inceputul" Renasterii", vor mai urma alte carti in continuarea acesteia.
  pentru inceput mi-as dori o colaborare cu cineva dispus sa investeasca in tiparirea a cel putin 10.000 de exemplare si distribuirea lor in fiecare judet al tarii.
  doritorii ma pot contacta pe privat si vom discuta detaliile.