varachet

Creat de albinasebes, Iulie 23, 2014, 06:50:57 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Am vazut si eu postarea de pe stuparitul. Probabil e asa cum se spune. Dar un lucru e foarte clar: una din cele doua formule ete gresita. Conform celor scrise acum, rezulta ca formula veche e cea gresita. Se intelege ca se folosesc 2 substante active: amitraz in solutie de 240  g\l si fluvalinat in solutie de 60 g\l. In formula veche nu este specificat cat anume din prima solutie si cat din a doua. Abia in formula de acum se precizeaza cata substanta activa din cele 2 substante are fiecare ml de produs final.
Situatia de fata imi aduce aminte de o gluma. Un fabricant de conserve care fabrica conserve din carne de pui este intrebat de cineva:
-Folosesti numai carne de pui in fabricarea conservelor?
- Apoi mai folosesc si ceva carne de cal.
-Cata?
-Cam jumatate, jumatate: un cal si un pui.

TDI

Au fost mai multe discutii pe baza costului produselor Varachet Forte si Protofil, insotite de afirmația cum ca niciodată un apicultorii nu vor putea sa replice formula exacta. La Protofil sa spunem ca pretul alcoolului justifica pretul dar la Varachet nu. Si explicatia de mai sus, respectiv compozitia exacta exprimata pana acum pe eticheta nu a fost publica pana acum.
Remanenta amitrazului in ceara si faguri este foarte mică comparativ cu remanența fluvalinatului. Mai multe detalii:
http://hal.archives-ouvertes.fr/docs/00/89/19/18/PDF/hal-00891918.pdf

jenica67

   Mie mi se pare explicatia data pentru prostire. Ce daca ICDA cumparau amitrazul la o concentratie de 200g/l, scriau asa pe prospectul varachetului, chiar daca nu puneau numai o parte ?? Adica daca la la prepararea unui lichior de 22 gr, au pus alcool de 97 de grade, puteau sa scrie pe el lichior de 97 de grade ??
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

bucovineanu

Si mie mi se pare explicatia data pentru fraeri. Tu ditamai institut de cercetari iti permiti sa nu dai compozitia corecta a unui produs pe care il produci. Si asta cu ce scop?

Marius-ursulakhe

Aha interesanta afirmatie .....

stefan1

Citat din: bucovineanu din Iulie 28, 2014, 07:55:18 AM
Si mie mi se pare explicatia data pentru fraeri. Tu ditamai institut de cercetari iti permiti sa nu dai compozitia corecta a unui produs pe care il produci. Si asta cu ce scop?

  Scopul cred ca a fost sa ascunda reteta exacta, pentru ca pretul medicamentului este cu mult mai mare decat cel al componentelor. Dar totdeauna medicamentele sunt mult mai scumpe decat elementele constitutive, ele continand si un mare procent din pret pentru cercetare dar si un profit care este foarte mare in industria medicamentelor. Romanii au gasit totusi tratamente alternative mult mai ieftine chiar daca dozarea este empirica.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cristi_vidican

Explicația nu e dată pentru fraieri și proști.
M-am chinuit și eu puțin s-o înțeleg când am vorbit la tel cu PAB.
Dar am priceput.
La prima vedere, toată lumea a înțeles că din 200 amitraz s-au făcut 150. Doar că la prima era g/l, iar acum mg/ml. Plus că cele 2 raporturi se referă la substanțe diferite, exact cum am explicat pe stupăritul.
Cred totuși că vechea formulare a concentrației era incorectă pentru apicultori

TDI

Citat din: albinasebes - luca sorin din Iulie 23, 2014, 06:50:57 PM
am cumparat in toamna varachet forte care avea urmatoarea compozitie: amitraz CE 200g/l, taufluvalinat CE 240g/l. acum am cumparat  pt tratamentele de toamna si acesta are urmatoarea compozitie: amitraz 150 mg/ml, taufluvalinat 60 mg/ml.
sa inteleg ca este mai slab?
Gr./L.  Mg./Ml.
1000 gr (aprox)  = 1 L.
1.000.000 mg. = 1000 ml
1000 mg. = 1 ml.
Primul prospect stipula doar materia primă din care se obtinea VF.
Pe când al doilea respecta legislatia si spune exact ce contine fiecare ml.
200 gr./ 1 L => 200 mg/ 1 ml
240 gr./ 1 L. => 240 mg./ 1 ml.

Tardiv!

"Ma întreb cum au citit prospectul cei care au folosit VF la fumigațiile cu vaporizatoare?"
Daca ai vaporizator/furetto mai folosesti VF?

cristi_vidican

Citat din: TDI din Iulie 29, 2014, 09:47:15 AM
Daca ai vaporizator/furetto mai folosesti VF?
Eu nu folosesc vaporizator, dar sunt unii care au folosit VF cu vaporizator. Cum au citit prospectul?
Știu doar că la tratamentele obișnuite cu VF, 1 sticluță îmi ajunge la 50-60 de stupi odată.
Cel care a dat cu vaporizatorul a folosit o sticluță  la vreo 30 de stupi.  :uimit:

jenica67

   TDI, tu crezi ce spui ?? Cum ar fi daca pe o piine ar scrie din cate kg grau a fost obtinuta ?? Pe ce produs ai mai pomenit tu sa scrie pana acum din ce cantitate de substanta a fost obtinut ?? Ce s-a intamplat cu restul de substanta in cazul varachetului, ca aici sunt substante chimice care nu se rafineaza ??
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

TDI

S-a diluat bre.
După multe situatii observate la alti apicultori in care Varachetul era: cristalizat, ineficient, dozat in minus, foarte scump, am ales sa nu-l folosesc decât rar :D sau foarte rar.
în schimb folosesc substantele din el.
În apărarea VF, microrecipientele omologate pot sa duca costul unui produs la până de 4 ori pretul produsului in cantitate mare.
VF e o reteta proprietara ( dat fiind faptul ca sunt singurii producători si celelalte produse introduse pe piata sanitar-veterinara destinata tratării albinelor ori sunt ineficiente, ori si mai scumpe decât VF) si pana acum datorita faptului ca apicultorii accepta in proportii foarte mari ce li se oferă, au tinut reteta la secret - împotriva legislatiei nationale si internationale. Din punctul lor de vedere apicultorul n-avea decât sa cumpere produsul de la ei, ce-l interesa pe el reteta?!?!

feerary

Eu am folosit FV in furetto fara nici o problema.... am bagat 5 ml la 100 ulei de  parafina.

jenica67

      feerary, am o intrebare, solutia ce ti-a ramas ai mai folosit-o data viitoare si a fost eficienta ?? Ca la mine, pentru stupii ce ii am, ar fi necesar numai 40 de ml, dar sub 50 de ml nu trage pompita. Deci sunt obligat sa bag 100 mm. Si daca pierd la fiecare tratament 50 de ml, pierd cam mult.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

TDI

Bre, taufluvalinatul este o suspensie concentrata, fapt pentru care nu se recomanda folosirea lui in Furetyo, deoarece se depune pe teava si nu prea are cum sa se faca abur.
Sa recapitulam: amitraz - Tactick, Scabatox; taufluvalinate:Mavrik 2 F.

feerary

Citat din: jenica67 din Iulie 30, 2014, 01:57:50 PM
      feerary, am o intrebare, solutia ce ti-a ramas ai mai folosit-o data viitoare si a fost eficienta ?? Ca la mine, pentru stupii ce ii am, ar fi necesar numai 40 de ml, dar sub 50 de ml nu trage pompita. Deci sunt obligat sa bag 100 mm. Si daca pierd la fiecare tratament 50 de ml, pierd cam mult.
Eu am preparat cam 300 de ml dak imi aduc bine aminte. am facut 3 tratamente in vara- toamna (anu trecut). Solutia nu o lasam in recipient ( am inteles ca dauneaza pompitei), o "depozitam" intr-un borcan de sticla inchis etans cu capac.  Cand o refoloseam incalzeam putin borcanul la furetto pt ca amitrazul se lasa la fund (cum ii putina miere nedizolvata pe fundul unui pahar cu apa) si prin incalzire ze amesteca mai bine. Anu asta in primavara am folosit aceeas solutie.
      Atentie la termenul de valabilitate a VF
      Trebuie sa mai amintesc ca din 300 ml, 150 a fost cu Fv si 150 tak-tik.
      Imediat ma apuc iar de tratamente dar nu o sa mai folosesc solutia ramasa ci o sa fac alta cu tac-tik  si apa ( colegi dp forum au facut asa cu succes)