Tratament lazi noi?

Creat de csv_29, Februarie 26, 2013, 01:36:19 PM

« precedentul - următorul »

sandupop

Citat din: Kov iulian din Mai 12, 2013, 05:51:48 PM
Citat din: mosunick din Martie 01, 2013, 07:43:55 PM
as face tratare in baie de parafina. Eu unul asta intentionez pe viitor. Asta cred ca e cea mai buna metoda de tratare a stupilor, care, datorita faptului ca lemnul e tratat la 150 de grade Celsius distruge inclusiv sporii de loca. Rezultatul va fi un stup care poate lejer rezista 20 de ani (am vazut pe net si stupi de 60 de ani tratati in acest fel, care sunt e adevarat brun inchis la culoare dar lemnul e intact si acum). Tratamentul in baie de parafina e bun si pentru dezinfectarea stupilor, francezii fac la fiecare doi ani tratamentul asta pentru dezinfectare.
Bafta!

Sa vedeti ce baie de parafina mi-am tras eu, am facut-o din tabla de 5-6 milimetri,o zi intreaga am sudat la ea a doua zi vedeam cu pete  :rotfl: , am descoperit si surse de parafina mai ieftina :)
Subiect interesant si practic in același timp, eu am parafinat niste colectoare de polen, dar le-am pensulat cu parafina fierbinte, dupa care le-am flambat cu lampa de gaz, si sunt multumit cu ce a iesit.... o baie de parafina este ..ideala, dar nu imi pot permite inca... Dar acum vin si intrebarile,  ....cat timp tineti corpul sau catul in baia de parafina? Parafina ieftina?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Tamu

Parafina este o substanță formată dintr-un amestec de hidrocarburi saturate obținute la distilarea țițeiului.
Personal nu sunt incantat, desi am observat ca este folosit acest procedeu.
Parerea mea este ca trebuie asigurat un climat cat mai natural albinelor, altfel acestea vor ajunge foarte vulnerabile la o gramada de boli.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

comi

americanii folosesc la interior 2 straturi de ulei masline sau de floarea soarelui dar numai in interiorul stupului.

sandupop

Citat din: comi din Mai 13, 2013, 09:25:55 PM
americanii folosesc la interior 2 straturi de ulei masline sau de floarea soarelui dar numai in interiorul stupului.
Am vazut in filmele lui Dan Margarit( Canada) ca avea lazile parafinate complet, fierte in parafina,  ...uleiul din interior nu rancezeste? Nu cred ca parafina sa afecteze albinele !!... dar e numai parerea mea.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

mosunick



Intre 8 si 12 minute. Eu folosesc parafina tip A, dar cred ca si cea alimentara e buna. Investitia initiala e destul de mare, dar beneficiile le vad mari pe termen lung, mai ales la dezinfectarea corpurilor.

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

sandupop

Citat din: mosunick din Mai 13, 2013, 11:08:38 PM


Intre 8 si 12 minute. Eu folosesc parafina tip A, dar cred ca si cea alimentara e buna. Investitia initiala e destul de mare, dar beneficiile le vad mari pe termen lung, mai ales la dezinfectarea corpurilor.
Si eu cred ca este o investitie justificata, o sa incerc sa fac rost de parafina, nu stiu inca cat ma va costa dar sper sa merite.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

mosunick

Colofoniul costa undeva pe la 11 RON+TVA/KG iar parafina undeva pe la 6 Ron + TVA/ kg.
Eu am cumparat de la Caroco Comimpex Bucuresti ambele produse.

 
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

sandupop

Colofoniul ne este....sacazul, la ce il folosești?  Se amesteca cu parafina? Daca da in ce proporție?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

mosunick

25% sacaz + 75% parafina. Sacazul are rolul de a fixa parafina pe lemn pentru a nu se lichefia la temperaturile mai inalte la care este supus stupul pe timpul verii. In loc de sacaz am vazut ca unii folosesc parafina tip solzi. Nu cunosc motivul, fapt pentru care am optat pentru variana sacaz + parafina.
Am postat pe undeva si filme de pe youtube care indicau cum se face efectiv baia de parafina la stupi. Bafta!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

pistol28

25% sacaz + 75% cera de albine, a incercat cineva ?



ideea de aici a venit:
CEARA DEPILATOARE
COMPOZITIE: Ceara naturala de albine, colofoniu esterificat
Produs testat dermatologic .

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

sandupop

Citat din: mosunick din Mai 15, 2013, 10:38:49 PM
25% sacaz + 75% parafina. Sacazul are rolul de a fixa parafina pe lemn pentru a nu se lichefia la temperaturile mai inalte la care este supus stupul pe timpul verii. In loc de sacaz am vazut ca unii folosesc parafina tip solzi. Nu cunosc motivul, fapt pentru care am optat pentru variana sacaz + parafina.
Am postat pe undeva si filme de pe youtube care indicau cum se face efectiv baia de parafina la stupi. Bafta!
Acum am inteles, mersi pentru informatii.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

sandupop

Citat din: pistol28 din Mai 16, 2013, 04:52:21 AM
25% sacaz + 75% cera de albine, a incercat cineva ?



ideea de aici a venit:
CEARA DEPILATOARE
COMPOZITIE: Ceara naturala de albine, colofoniu esterificat
Produs testat dermatologic .
Dar ceara depilatoare parca nu se intareste, este ca plastelina, nu stiu daca este buna
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

pistol28

CEARA DEPILATOARE se face beton cand este rece.

Se pot incerca diferite proportii de ceara si sacaz.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

cristi ciuc

Vai, vai, .... colegele de cameră vor rămâne și fără ceara depilatoare! :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Dar  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: merită! :hi:

BEKA

Va Salut !!
 
  Imi puteti spune ce tratament sa fac  sa fac unor cutii vechi de 2 ani , care au mai avut albina in ei si in care va intra albina noua??? Nu ma refer pentru tratarea lemnului , ci strict pentru o igienizare pentru a primii familii noi. Multumesc !!