Tratamente primavara!!!

Creat de bee_lover, Februarie 03, 2008, 05:11:08 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Primavara bate la usa.Cand incepeti tratamentele primavara si cu ce? La tratamentele de primavara cam cate picaturi puneti ca doar e albina mai putina cu mult.Ce scheme folositi primavara si cu ce ca sa aveti liniste pana prin august.

D006

stup dadant 10 rame
1/2 baton + 3 picaturi varachet f
2 tratamente la 1 saptamana cand temperatura seara va ramane peste 12 grd

D006

primul tratament il fac in luna martie si in functie de familie stiu cat sa pun,iar la inceputul lui aprilie cand dau pomii le fac un tratament cu klartan

PricopArthur

Bine pus subiectul.
Inainte de corn sau in timpul lui fac 3 tratamente cu klartan.
Dar cred ca perfect ar fi sa fac un singur tratament inainte de primul puiet. Decat ca timpul deja a cam trecut.
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Tratamentul cu Varachet este indicat sa se faca primavara cat mai devreme pentru ca atunci au mai putin puiet. Conditia este, asa cum a spus Cristi, ca temperatura sa fie peste 12 grade. Numarul de picaturi se va calcula in functie de volumul in care se imprastie fumul. Daca intr-un corp de 10 rame sunt numai 5 rame fara diafragma etansa se vor pune tot 3 picaturi.

D006

Tratamente le incep acum cind am cit mai putin puiet in stup.
Efectuez tratament cu acid formic (atentie se vorbeste mult despre acest tratament dar trebuie mentionat ca acidul formic trebuie sa fie obtinut pe cale naturala nu acid formic de sinteza) eu il cumpar din Germania , exista in regiunea Bayer un producator de medicamente bio pretul este de cca 40 euro litru iar un litru in concentratie de 85% iti ajunge pt cca 50 familii pus tratamentul de doua ori la distanta de 7 zile (numele in germana este Reine Ameisensaure)

D006

Pentru tratament cu acid formic trebuie sa aveti niste capsule pe care sa le introduceti usor in stup pe urdinis (daca nu aveti stupi prevazuti pentru asa ceva) ATENTIE cum umblati cu acest ACID va pot spune arde al dracului de rau trei saptamini am avut basici pe mina de la o manusa sparta ..... Mai e ceva , tavitele in care se pune acidul (ale mele sunt din lemn) trebuie sa fie acoperite cu o plasa (rezistenta la acid) albinele nu trebuie sa atinga acidul ci doar vaporii care se formeaza.

D006


D006

Stiati : - Chinezi se lauda ca au eradicat Varoa prin fumigatii de tutun