Nedumerire.

Creat de dragos2006, Aprilie 13, 2008, 10:43:46 PM

« precedentul - următorul »

D006

Am cumparat cateva familii de albine acum cateva zile .Cel care mi lea vandut nu face nici un fel de tratament primavara.Am cate 6 rame cu puiet pe familie .
Ce tratament as putea sa le fac in situatia asta ???
Va multumesc !!!

D006

Varachet Forte, 3 maxim 4 picaturi, in fct de cate rame sunt in stup.Repeta tratamentul la 7-8 zile, in trei etape.Daca totusi dupa cel de al doilea tratament vezi ca nr de varooa morti de pe foaia de control este mic, nu il mai repeta pe al treilea, amitrazul este toxic, asa ca cat mai putin si cu maxima eficienta.
mai poti sa pui si doua benzi de Mavrirol.

D006

Ok am inteles .E stup cu 10 rame din care 6 cu puiet . Ma gandeam ca daca am puiet nu mai pot face tratament cu varachet mia zis cineva ca pot tine benzi de mavrirol tot timpul anului . O fi bine oare?
Ca nu ma prea pricep sa fac tratamentul cu varachet:)

D006

faci glume..................Ca nu ma prea pricep sa fac tratamentul cu varachet
stup cu 10 rame din care 6 cu puiet .......... la vremea asta ala e stup zdravan

bucovineanu

Citat din: fmyOk am inteles .E stup cu 10 rame din care 6 cu puiet . Ma gandeam ca daca am puiet nu mai pot face tratament cu varachet mia zis cineva ca pot tine benzi de mavrirol tot timpul anului . O fi bine oare?
Ca nu ma prea pricep sa fac tratamentul cu varachet:)
Nu este bine de tinut tot timpul anului benzile de Mavrirol in stup deoarece asa paduchii  vor dezvolta rezistenta la fluvalinat.Daca se trateaza numai cu produse pe baza de fluvalinate, dupa 5-6 ani tratamentul devine total ineficient. De aceea trebuie facute tratamente cu doua medicamente alternativ.
Cu Varachet se pot face tratamente tot timpul sezonului activ conditia fiind ca temperatura exterioara sa fie de peste 12 grade.Nu se fac tratamente inaintea culesurilor principale.Se pot face tratamente cu Varachet si in prezenta puietului,dar eficienta maxima o are toamna tarziu cand nu mai exista puiet in stup.Benzile de Mavrirol se vor pune in stupi dupa ultimul tratament cu Varachet din luna octombrie.
Daca vom pune benzile cu Mavrirol mai devreme albinele le vor acoperi cu propolis si astfel eficienta tratamentului va fi diminuata.
Pt. fmy,
Este recomandat sa faci acum 2 tratamente cu Varachet forte la interval de 10 zile.
Avand 10 rame in stup vei pune 3 picaturi daca ai stupi Dadant de 10 rame.
Daca ai stupi orizontali si cuibul nu este delimitat de restul stupului cu diafragma etansa vei mari numarul de picaturi in functie de numarul de rame care incap in stup.Daca vei citi cu atentie prospectul de la Varachrt te vei lamuri mai bine.