AMITRAZ

Creat de badguy_goodguy, August 02, 2011, 02:53:48 AM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

Ati folosit ? ce parere aveti de el ? combate Varroa la fel de bine ca si Varachetul ?

pharaonu75

Varachet-ul contine amitraz! :wink2:

Uite ce scrie in prospect:
"Varachet-forte este utilizat în combaterea varrozei la albine, prin fumigatii. Varroza este o boala parazitara produsa de Varroa destructor (jacobsoni). Medicamentul poate fi folosit si preventiv si curativ în caz de infestare cu alt acarian - Acarapis woodi - care produce acarapioza, boala deosebit de grava.

Compoziţie:
- Amitraz 200 gr/1-C19H23N3
- Taufluvalinat CE 240 g/l C26H22N2O3CIF3

Grupa de toxicitate:
- Amitraz gr.III
- Taufluvalinat gr.III "
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: badguy_goodguy din August 02, 2011, 02:53:48 AM
Ati folosit ? ce parere aveti de el ? combate Varroa la fel de bine ca si Varachetul ?

Evaziva si incompleta intrebarea ta, la la care te astepti cred, la raspunsuri care sa te lamureasca..:)

"Amitraz"-ul este substanta activa...-- ..Tu intreaba ce substanta comerciala vrei sa folosesti si cum vrei sa o aplici si poate gasesti pe cineva care sa te ajute.

In plus, la intrebarea ta ne intrebi despre SUBSTANTA ACTIVA din VARACHET, ...

badguy_goodguy

Mersi mult. Am aflat intre timp ce contine si varachetul.

Eu am cumparat o sticlutza pe care scrie pur si simplu AMITRAZ. E produsa in Bulgaria...

Acel amitraz  trebuie sa-l pun pe o hartie speciala si sa-i dau foc.


Intrebarea mea ea: daca ma pot descurca doar cu AMITRAZ sau ar trebui sa cumpara Varachet Forte.

Mersi mult.

pharaonu75

Varachet Forte este un produs care la noi in tara a fst folosit pe scara foarte larga si cu rezultate foarte bune!
Despre produsul bulgaresc nu stiu ce sa spun, insa se pare ca are acelasi mod de administrare si aceeasi substanta activa ca si varachetul!

Folosesti ce vrei!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

pharaoane intreaba l  pe colegul nostru din Bulgaria Nikberk sigur stie mai multe

pharaonu75

Pentru ca este din Bulgaria, banuiesc faptul ca a avut de-a face mai mult cu produsele lor decat cu ale noastre!
La fel cum noi cunoastem si avem incredere in produsul nostru, asa si el va inclina balanta spre al lor! :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

pina la urma nu conteaza cum si cu ce ne scarpinam  ,conteaza rezultatul  :rotfl: :rotfl:

D006

Citat din: badguy_goodguy din August 04, 2011, 03:40:40 AM
.....


Intrebarea mea ea: daca ma pot descurca doar cu AMITRAZ sau ar trebui sa cumpara Varachet Forte.

Mersi mult.


Pentru VAROAA este bine sa administrezi ca substanta activa AMITRAZ--atentie ca vorbesc despre substanta activa AMITRAZ care poate fi continut in oricare substanta comerciala..

Daca in stupi exista si BRAULA, multi nu deoserbesc BRAULA de VAROOA trebuie administrat si TAU-FLUVALINAT, si vorbesc aici despre substanta activa TAU FLUVALINAT.

TAU FLUVALINATUl este eficace si contra VAROOA dar are un randament mai scazut fata de AMITRAZ ....si am citit in diverse reviste ca VAROOA ar fi inceput s devina IMUNA la TAU- FLUVALINAT.

catalin_valenii

Foloseste cineva amitrazul in deparazitarea familiilor de albine?Aici ma refer la alte produse in afara de VF care contin 125g amitraz/litru (Taktic si Scabatox) fata de 200g/litru VF.Daca folositi cum il folositi?
Albine sanatoase si harnice sa avem!

doru AN2

            AMITRAZ (SCABATOX sau TAKTIC)
               -concentratie 12,5%
               -la un litru de ulei  de fl. soarelui se pune 8-9%AMITRAZ
              -peste rame se pune o fasie de hartie igenica
                -cu seringa se imprastie pe hartia igenica 2-3 ml. solutie.
        Mai in amanunt ,daca vrei Catalin,suna la 0767053413.