tratament preventiv contra loca

Creat de cristian87, Iunie 18, 2011, 12:48:13 PM

« precedentul - următorul »

cristian87

nu se mai gaseste nici macar substanta activa
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Kov iulian

#16
Citat din: cristian87 din Iunie 26, 2011, 11:17:29 PM
normal ca am rame vechi doar sunt incepator si am cumparat familii de albine de curand toate pe rame nu vechi ci antice
toti vanzatorii cam asa procedeaza
nu topesc nimic
Cum se face ca in majoritatea cazurilor cind apare puietul varos sau loca , ramele din cuib sunt vechi si negre ? Sa fie oare din cauza ca in a 9-a sau a zecea zi se finalizeaza sistemul digestiv , iar larva isi depune fecalele pe fundul celulei apoi isi face coconul ( camasile acelea ) si asa de la generatie la generatie se acumuleaza pe fundul celulei straturi de fecale separate de camasile albinelor eclozate , sa fie acolo un mediu propice de dezvoltare a tuturor bolilor astea (trebuie sa tinem cont si de faptul ca in stup exista o anume umiditate ) , asta sa fie cauza aparitiei lor ?

cristian87

probabil
ce e sigur e ca ajuta mult si "profesionistii "care nu trateaza si nu schimba ramele niciodata
de la ei pleaca intotdeauna  boala
Eu sunt fericitul vecin cu doi astfel de atotstiitori.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

marius_vfp

nenea proful care nea scolit zicea sa nu se lase mai mult de 3 ani ramele in stup , pe an ar fi cam 5 generatii in total nu ar trebui sa depasesca 15 .  iar 1/3 din rame ar trebui schimbate in fiecare an .
spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cristian87

asta scrie si la carte
sa il vad pe cel care reuseste chestia asta in practica
ramele se perinda prin mai multe familii mai ales atunci cand faci divizari, roi artificiali cand ii intaresti pe cei slabi
plus ca matca prefera sa oua tot in cele vechi
tot pe ele ierneaza mai cu drag
am vre-o doua trei rame pe care am vrut sa le scot de acum doi ani si nu am putut
aproape tot timpul aveau puiet in ele chiar daca le trageam la margine
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

apiardelean


Intrebare intrebatoare:Cum se poate testa daca  daca este vorba de loca(americana) ca sa fie cazul de un tratament preventiv?
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

Obombo

Ar trebui sa se gaseasca asa ceva si in Romania:
Loca europeana: http://www.vita-europe.com/products/EFB-diagnostic-Test-Kit
Loca americana, pentru care NU EXISTA tratament preventiv: http://www.vita-europe.com/products/AFB-diagnostic-Test-Kit

apiardelean


Unul din mentorii mei in ale stuparitului imi spunea ca ce trebuie sa stii tot ce este  legat de  bolile albinelor. Te ajuta. Atunci fabtul ca nu ai Kit-urile de testat locile poti folosi TESTUL LAPTELUI (si alte teste) care te poate lamuri despre ce se vorbeste in propozitie.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

pharaonu75

Citat din: apiardelean din Iunie 28, 2011, 08:40:12 PM

Unul din mentorii mei in ale stuparitului imi spunea ca ce trebuie sa stii tot ce este  legat de  bolile albinelor. Te ajuta. Atunci fabtul ca nu ai Kit-urile de testat locile poti folosi TESTUL LAPTELUI (si alte teste) care te poate lamuri despre ce se vorbeste in propozitie.

Si care este TESTUL LAPTELUI?
Cum se procedeaza?
Cum se interpreteaza?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Obombo

Se pot face doua teste cu lapte pentru a individua loca americana: Tesutl de limpezire: este nevoie de lapte praf degresat, apa distilata, o eprubeta si o pipeta. Se pune in eprubeta o larva uscata, se adauga 20 de picaturi de apa calda si se agita moderat; se adauga 10 picaturi de solutie de lapte praf (4 linguri la 1 litru de apa). Daca in mai putin de 15 minute solutia se limpezeste, adica se transforma di alb-laptoasa opaca in galben deschis transparenta, se considera testul pozitiv la loca americana. In lipsa laptelui praf se poate folosi lapte natural degresat, 5 picaturi.
Testul de coagulare este mai rapid dar mai putin precis: Se pun pe o lama de microscop doua picaturi de lapte integral si o bucatica din materialul care se considera infectata; daca laptele coaguleaza in mai putin de 40 de secunde se considera pozitiv la loca americana.
Nu cunosc alte teste pentru a depista loca. Testul cu lapte se face cand loca este deja vizibila dar si testele de la Vita Europe chiar daca sunt mai precise, nu depisteaza boala in stadiul initial; limita minima este de 20 de milioane de spore pe mililitru de omogenizat dar s-au obtinut rezultate negative si cu 40-50 de milioane de spore pe mililitru.

apiardelean


Poate am devenit moralist dar asa dupa cum am spus trebuie sa "stii tot ce este  legat de  bolile albinelor " ca sa te feresti de ele ptr ca altfel totul devine o rubrica de curiozitati pe care le spune unul si altul.Si un elev medocru de la liceul apicol ar trebui sa le stie.Sint  neplacute dar folositoare.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

apiardelean


Testul lapte  (Holst 1946) este o procedura simpla, care poate fi uşor de efectuat , se bazează pe faptul că un nivel ridicat de enzime  produse de Paenibacillus larve. (individul care produce loca).
Loca ataca numai larvele de lucratoare,de trintori nu.
Infecteaza <1% din colonii de albine americane spun gurile rele
Tin sa va informez ca pe linga testul laptelui mai exista alt test lumea l-ar sti daca ar cunoaste boala dar am inteles ca nu intereseaza .
Promit sa nu mai fac postari ...despre loca ptr ca nu e importanta.

STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

pharaonu75

Citat din: apiardelean din Iunie 30, 2011, 09:30:18 AM
Tin sa va informez ca pe linga testul laptelui mai exista alt test lumea l-ar sti daca ar cunoaste boala dar am inteles ca nu intereseaza .
Promit sa nu mai fac postari ...despre loca ptr ca nu e importanta.

Eu am intrebat despre acest test pentru ca nu stiu in ce consta!
Pe cine nu intereseaza, sa se abtina de la comentarii!
Eu vreau sa aflu cat mai multe din domeniul apicol!
Si, in plus, nu strica niciodata cateva informatii suplimentare! Nu stii cand ai nevoie de ele!

Am vazut cele scrise de Obombo! Daca mai stiti ceva in plus, va rog sa postati!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Obombo

Citat din: apiardelean din Iunie 30, 2011, 09:30:18 AM... am inteles ca nu intereseaza .
Din ce s-a scris pana acum eu nu am avut impresia asta. Multi sunt interesati, mai mult sau mai putin , in functie de periculozitatea pe care o atribuie boli sau a experientelor avute dar nu toti posteaza in aceasta discutie, uni doar citesc. Sunt de acord cu Pharaonu75, cu cat bagajul de cunostiinte e mai bogat cu atat mai multe posibilitati ai de a gasi ceva util in caz de nevoie.

apiardelean

Obombo,
Parerile noaste difera.Poate eu sint mai rau si gasesc defecte peste tot dar cind vad ca nici numele "boliilor"nu este cunoscut parca  se taie elanul.Repet poate gresala este numai a mea.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/