Stupul Warre

Creat de apiardelean, Ianuarie 07, 2011, 05:16:32 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Citat din: apiardelean din Ianuarie 07, 2011, 05:16:32 PM
Parintele stupului Emile Warré (? - 1951) este chiar Parintele stupului Warre mai cunoscut si  sub numele de Stup popular.El a dezvoltat stupul popular pe experienta sa cu 350 de stupi de 6 tipuri de stupi.Abatele Warre in cartea sa Apicultura pentru toti (Beekeeping For All).
Scopul lui a fost de a crea un stup economic cel mai apropiat de condiţiile naturale de albine, în timp ce convenabil pentru apicultor şi care să permită intervenţia minime.
Dimensiunile interne ale corpului de stup sunt de 300 mm x 300 mm şi 210 mm în înălţime. Fiecare corp conţine 8 rame.
:bzz:

Daca sunt 6 tipuri(modele)de stupi asa ca STUPUL MER modificat ar putea fi al 7- telea:

http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3925.0

Obombo

#31
 Apropo, MER-ul modificat nu are nici o treaba cu cele 6 tipuri de stupi testati de abate. Probabil ca nu mai exista nici unul din ele in ziua de azi.
Toate cele bune!
Romeo.

milu56

Nu am spus ca are vreo legatura cu ware

dodoc george




Dl. Romeo,

Va rog sa acceptati postarile despre stupul warre (si altele) asa cum cred eu de cuviinta,iar daca nu va plac postarile va recomand cind vedeti postare Dodoc George sa nu le cititi. Ma bucur ca nu am postat filmul personal cu lucru la warre.
,,Stupul Alpine nu are nici o legatura cu stupul Warré ...,,Puteti sa justificati cele afirmate?
Ma gindesc serios sa evit sa poluez subiectele.
Suces in lectura cartii Abatelui si in explicatiile despre warre.
George
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

Obombo

George, postarile tale se cam bat cap in cap cu regulamentul forumului, dar asta nu ar fi o mare problema, chestia e ca nu prea sunt folositoare dar cu toate acestea eu nu pot sa sar peste ele. Pe mine, ca si pe toti ceilalti care citesc acest subiect, ma intereseaza stupul Warré, deci cand apare o postare noua o citesc cu speranta de a descoperi ceva nou. Informatiile pe care le-ai dat pana acum se gasesc peste tot si nu au nici o utilitate practica. Aici nu vorbim despre istoria apiculturi ci despre stupul Warré, adica mai pe romaneste, cum se face miere cu stupul asta. Un exemplu practic: mai toate cartile de apicultura au la inceput un capitol despre morfologia albinei; foarte interesant pentru entomologi dar faptul de a sti cati ochi are albina cum ma ajuta pe mine sa fac mai multa miere?
Citat din: dodoc george din Octombrie 26, 2011, 07:01:14 PM
Ma bucur ca nu am postat filmul personal cu lucru la warre.
Eu in schimb m-as bucura daca l-ai posta. Dupa cum am mai spus, pe mine, si nu numai, ma intereseaza stupul asta si daca esti de acord propun sa cerem moderatorilor sa stearga mesajele precedente si sa vorbim despre el.
Toate cele bune!
Romeo.

dodoc george


Stupul warre nu este pe post de panaceu universal dar dupa parerea mea cred ca este tipul de stup care trebuie bagat in seama.
S-a amintit de principiul nadiring care este spus in englezeste(mai pretentios) care se recomanda ca  metoda de lucru(dirijare) a stupului warre dar la stupul alpine metoda de conducere dupa instructiuni este alta dar vad ca toti folosesc metoda nadiring.
Asa cum spunea cineva poate citi oricine din cartea abatelui.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

milu56

Eu dupa cate stiu warre nu este un stupi cu rame si faguri artificiali prinsi pe sarme e un stup primitiv cu mai multe corpuri sa fie mai usor de  scos fagurii cu miere.Numai la partea superioara cu sipci ca sa nu lipeasca fagurii de capac,deci nu dimensiunile conteaza ci modul de lucru cu acest stup totul natural.

dodoc george


Dle milu56,
O varianta a stupului alpine are rame ca cele descrise de dv cu cadre metalice.O sa vorbim despre alte rame.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

milu56

#38
Warre si alpine este acelasi stup?

dodoc george

Dle milu56,
cele doua sint stupi diferiti .

Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george


Warre,Perone si alti stupi verticali cu bare superioare fara rama . Stupi verticali cu bare superioare fara rama au devenit moda dupa ce stupii top bar hive au inceput sa se dezvolte.Ar fi interesant de stiut despre stupul automatic a lui Oscar Perone.Experimentul scorburei a lui Ian Rumsey legat de modul in care este privit stupul warre.Dar chiar asa:ne ajuta sa facem miere?
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george


Cei care-l cunosc spun ca  dimensiunile mici ale acestui stup sunt un avantaj important.
Experienţa confirmă avantajele acestui tip de stup, în condiţii de cules  scăzut.

   Un apicultor  în 1988 a strins 2 kg de miere in stupii Dadant , în timp ce in stupul  Alpine ia dat 22 kg pe stup. De altfel, după cum susţine apicultorul,  a avut de extras mierea din trei trei corpuri  (24 de rame )
Daca are asa calitati de ce raspindirea lui nu este mai puternica?
O parere personala:Nu cred ca marii producatori nu au interesaul sa faca publcitate mare acestui stup ptr ca ar afecta toata productia..
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

Kiwi Bee

NU AM FOLOSIT NICIUNA DINTRE ELE DOAR MAM DOCUMENTAT!!![/color]

Delon a modoficat stupul Warre pt a fi mai adaptabil in zonele reci.Diferentele sint mici dar esentiale.

Warre pare simplu la prima vedere pt ca nu trebuie sa faci rame, sa le insirmezi sau sa pui foitza(o mica sectiune recomanda si Warre).
Se pare ca Warre nu a avut dea face cu varroa si nici dirijarea numarului de celule de trintori nu se poate face(vezi rama claditoare).

Intro tara unde legea te obliga sa ti albinele intrun stup cu faguri detasabili stupul Warre devine greoi la inspectia fagurilor.

Totodata stupul Warre are niste componente pe care daca nu le faci nu mai e Warre(vezi capacul cu aerisitoare si cutia cu pinza la fund sub capac).

Mai jos e un linc unde puteti citi putin diferentele dintre stupul lui Warre si Delon.

http://warre.biobees.com/delon.htm


dodoc george


Dn Kiwi bee,
Sint sigur ca si in New Zealand exista stupari care lucreaza cu stupul Warre si o fac foarte bine.In Japonia sint stupari care lucra cu warre.E interesant modul de lucru.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george

 
Apropo, iata raspindirea stpilor warre in mare pe tari prin toamna 2009.

USA 83
UK 32
Germany 9
Canada 7
France 4
New Zealand 3
Spain 3
Belgium 2
Romania 2
Italy 2
Australia 1
Serbia 1
Switzerland 1
Sweden 1
Brazil 1
Uruguay 1
Japan 1
Austria 1
Latvia 1

UK counties
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.