Tratamente la albine

Creat de dragos2006, August 11, 2010, 01:42:21 PM

« precedentul - următorul »

Calin Catalin

Citat din: filip din Noiembrie 04, 2010, 08:46:26 PM
Citat din: clncatalin din Noiembrie 04, 2010, 02:36:18 PM
Astazi, la ora 14.30 sunt 19 grade la umbra aici, la Bailesti Dolj.
Am introdus si eu benzile de Mavrirol. Urmatoarele 2 zile se arata a fi la fel de calde.
Sper sa isi faca efectul. Albinutele aveau activitate, dupa mai multe zile in care nu au iesit.
Parerea mea e ca ai introdus benzile de Mavrirol destul de tarziu.
Mavrirolul i-si face efectul prin contact fizic albina banda,rau nu face dar introdus acum asa tarziu efectul de contact nu mai e acelasi .Daca ai fi introdus benzile la inceputul lui septembrie cred ca ai fi obtinut un rezultat mult mai bun.Mavrirolul are 45 zile efect apoi el scade pana la 0.
Pentru anul viitor e bine de stiut.

Multumesc pentru sfat. Daca ies ele bine din iarna, voi avea grija sa fiu mai atent la lucrul acesta anul viitor.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

ben90557

Care este diferenta dintre tactik si scabatox? Din cate am inteles de la un medic veterinar,la care facusem o comanda,tactik nu se mai produce.A auzit careva ceva?

ilalexandru

Tactik-ul sigur se gaseste la Filomera. CE e curios e faptul ca pe flaconul de tactik nu scrie ca ar fi recomandat pt albine, ci pt paraziti la alte animale. De doi ani il folosesc. Anul acesta in toamna am facut la o parte din stupi doua tratamente cu tactik, iar la altii un tratament cu tactik si unul cu varachet. Deocamdata la cei care am facut tratamentul cu varachet ultima data am trei matci lipsa. Nu stiu daca are vreo legatura cu tratamentul folosit....insa observatiile continua

ben90557

Amandoua au aceleasi indicatii si aceiasi concentratie.100 ml de scabatox costa 8,5 lei.Oare o fi bun?

ilalexandru

Luati si faceti proba pe doua familii de albine. Repetati testul la doua saptamani(poate) si urmariti apoi sa vedeti cum evolueaza familiile. Tactik-ul e ceva mai scump...pe 250ml eu am dat un milion, acum vreo 2 ani. Si foloseste cam 6 ml tactik la 100 ml de lichid pt aprins carbunii. De la unii apicultori am inteles ca ar avea si un efect negativ asupra familiilor de albina. Dar asta in cazul in care tratamentul se face la perioade scurte de timp. Un apicultor a facut intr-o luna 3 tratamente si cica ar fi avut depopulari cam mari la familiile de albine. Eu nu am patit-o, dar nu fac decat maxim un tratament pe luna

Lammert Vlad

sticla de  Tactik 250 ml acum costa intre 45-50 ron si se gaseste in aproape tote farmaciile veterinare

piti

La sugestia unui apicultor renumit din Salaj, in urma cu vreo 5 ani, am inlocuit si eu varachetul cu mitac. Rezultatul a fost  ca era sa raman fara albine pana in primavara si ..... nu au murit de foame pentru ca au ramas ramele jumatate cu miere si albinele erau moarte pe fundul stupului. Motivul pentru care mi-a fost sugerat folosirea mitacului a fost ca este mai ieftin si cica este un produs nemtesc. Nu stiu cat de nemtesc era acesta, dar de atunci m-am invatat minte, folosesc doar ceea ce stiu eu ca e bine si este verificat.
Numai bine si sanatate.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

D006

  Filmul a fost comentat pe larg in alt topic . Este o himera buna pentru incepatorii creduli .

Marius-ursulakhe

Dragi colegi am si eu o mica intrebare
Care produse sunt legale in romania impotrica varooa ?varaket


sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde


Dox

Buna tuturor. Bine v-am gasit. Sunt incepator in ale apiculturi si as dori daca este cineva cu putin timp liber sa imi trimita o schema de tratament pentru albine! (Daca exista asaceva, desigur!) Mai sunt si alte tratamente inafara de cele pentru varroa? Imi cer scuze pt off topic!

bio

Citat din: ilalexandru din Ianuarie 20, 2011, 07:07:35 PM
Luati si faceti proba pe doua familii de albine. Repetati testul la doua saptamani(poate) si urmariti apoi sa vedeti cum evolueaza familiile. Tactik-ul e ceva mai scump...pe 250ml eu am dat un milion, acum vreo 2 ani. Si foloseste cam 6 ml tactik la 100 ml de lichid pt aprins carbunii. De la unii apicultori am inteles ca ar avea si un efect negativ asupra familiilor de albina. Dar asta in cazul in care tratamentul se face la perioade scurte de timp. Un apicultor a facut intr-o luna 3 tratamente si cica ar fi avut depopulari cam mari la familiile de albine. Eu nu am patit-o, dar nu fac decat maxim un tratament pe luna

..acum, vreo 3-4 ani cind mi-am luat aparatul FURRETRO am dat la o familie "puf-uri" fara numar si aceea familie a supravietuit. Cred ca toamna si primavara urmatoare i-am dat acelei familii de ~ 40 de ori mai multe puf-uri decit la celelalte familii tratate.

Nu am observat sa fie probleme daca se foloseste substante OK.....Ma refer atit la petrolul lampant cit si la TACTIK.