Tratamente la albine

Creat de dragos2006, August 11, 2010, 01:42:21 PM

« precedentul - următorul »

D006

  pentru ca sunt multe variante oricine poate vota pana la 3 obtiuni.

gheco

Si poate prezentam cu foto si filme modul de efectuare a tratamentelor. Avem foarte multe de invatat chiar si noi cei care stim cate ceva.
Numai bine.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

  Un film facut anul trecut :


gheco

Am facut cateva poze la aplicarea unui tratament cu varachet. Am pregatit stupii cu tabla tip subar pentru a aplica tratamentul
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Am asezat fitilele indoite pe table si pe lingurite de tabla pentru stupii fara fund antivarroa
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Am pregatit pipeta cu solutia
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Am aplicat 3-4 picaturi pe fiecare fitil, am dat foc si am inchis subarul. Operatiunea se executa in spatele stupului si nu se deranjeaza albina.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Dupa 20 minute facem verificarea eficientei tratamentului.  Se scoate tabla si se observa numarul de paraziti morti. Daca nu se gaseste nici unul atunci solutia nu este buna (expirata). Daca exista in numar variabil atunci totul este foarte bine. La mine au variat intre 0 si 10 indivizi. Gradul de infestare este mic (am folosit rama oarba si am eliminat multi odata cu puietul de trantor).
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Este mult mai simplu decat la fundul clasic unde trebuie sa folosesti hartia de control, lucrezi pe la urdinis, ...
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Cat despre opturarea urdinisului cu burete consider ca nu este cazul. Fumul este mai usor decat aerul si se ridica in stup. Fotografie facuta in timp ce fitilele ardeau pe tabla de la fundul antivarroa:
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Cei care fac tratamente de ani de zile sa nu priveasca pentru ca nu sunt prea prezentabil in pantaloni scurti. Cei care urmeaza sa faca tratamente (care sunt la inceput de drum) sa priveasca si pe sunphoto unde am mai multe fotografii, sa vizioneze si alte postari mult mai edificatoare si daca nu inteleg sa puna intrebari. Cred (si se vede zi de zi) ca sunt multi stupari cu experienta care sar imediat cu un raspuns de mare probitate. Asa este pe Apiardeal si este o mare placere.
Numai bine si sanatate.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

andrei_salaj

merge si cu plantuta aratata de bunica,dar numa ii ameteste.

ea zice ca baga la gainii sa nu faca paduchi.

ma poate se inrudesc cu pacatosu de varooua aia. :rotfl:

da tot varachetu ramane baza+mavrik+din toamna incerc oxalic.

filip

Am o rugaminte la apicultorii mai instariti,va rog ajutati si apicultorii cu 2-3 stupi.
Azi am intalnit unul foarte suparat si pe buna dreptate.
-Domnu Filip,am 2 stupi.Abia am reusit sa-i cumpar cu mari eforturi.Acum am vrut sa cumpar tratament.
Varachet Forte 33 roni
Mavrirol            28 roni
Pentru cateva picaturi de Varachet si 4 benzi de Mavrirol.
Asfel de apicultori au doua variante sa trateze cu costuri mari ori sa nu trateze .
Eu prefer sa ajut in zona mea sa se faca tratamentele stiind ca astfel protejez si stupii mei.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

gheco

Sa ceara ajutorul pe net si daca este in zona mea de activitate cu siguranta il ajut. Nu ca as fi chiar asa de instarit, dar se merita sarit in ajutorul cuiva care vrea si nu poate.
Mult bine.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

balasbebe

Citat din: andrei_salaj din August 17, 2010, 07:01:46 PM
merge si cu plantuta aratata de bunica,dar numa ii ameteste.

ea zice ca baga la gainii sa nu faca paduchi.

ma poate se inrudesc cu pacatosu de varooua aia. :rotfl:

da tot varachetu ramane baza+mavrik+din toamna incerc oxalic.
oxalicul dupa varachet este apa de ploaie.