Intrebare pentru eurosurub

Creat de silvius, Ianuarie 12, 2015, 12:13:19 PM

« precedentul - următorul »

silvius

Pentru eurosuruburi (alea cu care se prinde palul, dar le folosesc la lemn) cu lungimea de 5 si grosimea de 7 mm trebuie sa folosesc ceva burghiu special si daca da de care. Am gasit doua variante

http://www.feromob.ro/produse/detalii/1426

sau
http://www.feromob.ro/produse/detalii/1431
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

sorinma

ambele...al doilea are mai multe cote.pt lemn nu e necesar cel cu vidia.dar pt ca il cumperi o data ia cu vidia si il poti folosi si la pal.
nu stiu la ce vrei sa le folosesti dar pt stupi nu cred ca renteaza
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

jenica67

  Poti sa dai cu burghiu obisnuit. Prima data dai o gaura de 5 mm prin ambele piese, care le ansamblezi. Apoi, in piesa in care intra capul surubului (piesa de deasupra, in care intra partea cilindica a holsurubului) largesti gaura la 7 mm. Asa nu o sa iti crape niciodata palul. Cu burghiul acela care face si fazenc, o sa ai surpriza si o sa iti crape palul, daca gaura largita nu este mai lunga ca lungimea partii cilindrice a holsurubului.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

elvis

eurosururuburile sunt facute pt mobila pt pal ele nu fac gaura doar largesc gaura dar nu iti trebe nush ce burghiu unu banal face treaba ideea e ca trebuie sa fie la fel de lung ca eurosurubul si cu 0,5 mai subtire iti spune unu carevinde suruburi si burghie si scule de 10 ani
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

marian sima

Nu stiu de ce va complicati.
Pentru ericsoane este acel burghiu cu freza ,freza sparge lacul de pe pal exact cat vine gulerul la ericson.
Insa si acele freze de pe burgiu sant de mai multe dimensiuni ,daca cereti dimensiunea pentru ericsonul pe care-l folositi nu aveti probleme.

Spargi lacul cand nu folosesti bormasina cu ambreiaj sau freza e necorespunzatoare.

Acele ericsoane sau eurosuruburi sant prea costisitoare pentru stupi .


uve

Suruburile Erixon sunt din doua piese : un surub M6 cu cap plat si locas hexagonal (imbus) care se infileteaza intr-o piulita cilindrica diametru 10 mm si filet M6.Intre axele surubului si piulitei este un unghi de 90 de grade . De foloseste de obicei la mobila care vine in pachete, neasamblata, si este nevoie de o prindere mai rigida. Eurosuruburile (suruburi confirmatoare) 7x50 mm sau 7x 70 mm (cele mai utilizate) sunt practic suruburi de lemn cu gat cilindric de 7 mm si locas hexagonal de 4 mm (cheie SW 4). Este preferabil burghiul  in doua trepte. Daca nu este atunci este suficient un burghiu de 5 mm pentru pal melaminat sau 5,5 pentru lemn. Este bine ca in prima piesa sa se dea mai intai o gaura de 7 mm pe adancime de 10 mm dar nu-i musai. Se strange cu cheia pana intra capul surubului la nivelul palului . Spor la ...strans surubu ...!
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

sorinma

D-le Uve sa inteleg ca suruburile Erixon sunt proiectate pt lemn nu pt pal?

Elvis,de ce sa te complici cand ai la dispozitie un burghiu care te ajuta mult si nu e nici foarte scump.Daca folosesti 2-3 erixoane poate nu merita sa pierzi timpu sa cumperi un burghiu dar la mai multe castigi timp si calitate.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cristian bh

Citat din: elvis din Ianuarie 12, 2015, 05:53:37 PM
eurosururuburile sunt facute pt mobila pt pal ele nu fac gaura doar largesc gaura dar nu iti trebe nush ce burghiu unu banal face treaba ideea e ca trebuie sa fie la fel de lung ca eurosurubul si cu 0,5 mai subtire iti spune unu carevinde suruburi si burghie si scule de 10 ani
cu eurosuruburi imbini si lemn si pal,sunt burghie special pt asa ceva,gauresti amandoua piesele odata,pt prima gura e de 7 mm ca surubul sa se invarta in ea ca sa stranga si cealalta sa fie infiletata in ea.
una-i sa vinzi suruburi,si alta-i sa lucrezi cu ele!
fa o proba cum zici,centreaza doua piese si spune rezultatul!

elvis

asa o fi cum zici tu dar daca dai gaura cu 7 el in ce isi mai face filet...eu cred ca tu nu stii despre ce vb iar pt cultura ta generala nu sunt facute pt lemn ci pt pal du-te la un atelier de mobila de pal si o sa vezi cum se folosesc
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

cristian bh

Citat din: sorinma din Ianuarie 13, 2015, 07:38:34 AM
D-le Uve sa inteleg ca suruburile Erixon sunt proiectate pt lemn nu pt pal?

Elvis,de ce sa te complici cand ai la dispozitie un burghiu care te ajuta mult si nu e nici foarte scump.Daca folosesti 2-3 erixoane poate nu merita sa pierzi timpu sa cumperi un burghiu dar la mai multe castigi timp si calitate.
Asa e corect cum zice Vasile,si ericsonul e pt lemn,pt pal facute  altele tot pe acelasi principiu doar ca nu se infileteaza ci prin rasucire cu surubelnita se strange piesele de mobila.Dar aceste sisteme de montaj pt acasa sunt executate pe agregate industriale,automatizate, in serie,la precizie!
pt cei ce fac mobila la comanda sunt eurosuruburile!
Colegul sima confunda ericsonul cu eurosurubul,de fapt ii zice la eurosurub ,..........ericson!

cristian bh

Citat din: elvis din Ianuarie 13, 2015, 09:31:53 AM
asa o fi cum zici tu dar daca dai gaura cu 7 el in ce isi mai face filet...eu cred ca tu nu stii despre ce vb iar pt cultura ta generala nu sunt facute pt lemn ci pt pal du-te la un atelier de mobila de pal si o sa vezi cum se folosesc
citeste atent,.........in prima e gaura de 7,care e perpendicular pe cea unde vine a doua gaura mai mica exact cat trebuie pt filet.

silvius

Multumesc pentru raspunsurile pertinente, le folosesc la lemn pentru o masuta si un scaun pentru copii. O sa revin cu poze.. curand
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

silvius

Am revenit cu poze, stiti oare de ce nu se pot vedea atasamentele?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

romikele

Citat din: silvius din Februarie 06, 2015, 10:29:34 PM
stiti oare de ce nu se pot vedea atasamentele?
Probleme tehnice de la mutarea pe actualul server... in timp se vor rezolva in marea majoritate.

silvius

acum merg, primul set pentru piticii mei ...mai am de facut inca doua  :rotfl:
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)