Intrebarea unui Incepator

Creat de PARINTELE, Octombrie 23, 2013, 08:18:27 PM

« precedentul - următorul »

PARINTELE

Salutare tuturor si sanatate multa.
Am intrat si eu in frumoasa lume a apiculturii, anul acesta, dar ca majoritatea incepatorilor nu cunosc foarte multe si nici nu am de unde sa invat, decat  de aici de pe acest site.
Nelamurirea mea este podisorul pt. trasport pentru stupii verticali pe 10 rame dadant. Vreau sa-mi spuneti ce dimensiuni are (eventual şi o schita).
Multumesc mult.

ioanardelean55


  Eu i-ti urez un bun venit printre noi , dar fi bun si spune-ne ;de unde ......,citi ........,ce ,........ pe acest forum se vorbeste mult nu te opreste nimeni ,( atit timp cit esti baiat cuminte   :rotfl: :rotfl: :rotfl: ) si in final n-o sa ai intrebari la cite raspunsuri poti primi .  :hi: :hi: :hi: :hi:

apivasmob

Bine ai venit .
O rugaminte completeaza-ti profilul ca sa stim cu cine vorbim,zona unde ai vatra .
Podisorul pentru pastoral este sub forma unei rame de lemn cu cotele exterioare a lazii pe care o ai de ex.425x495 peste care se pune o plasa metalica. %%-
Sanatate tuturor apicultorilor

PARINTELE

sara buna
va multumesc pentru raspunsuri,chiar daca nu sunt total lamurit,va multumesc

dredd

pentru transport este necesara creearea unei ventilatii corespunzatoare. nu exista un model stas. eu am optat pentru modelul acesta, la verticali pe 10 rame cu fund plin fix:

Stefan Madalin

Salut

Uite eu am vazut la cineva podisoarele cu plasa pe toata suprafata , plasa era ( plasa de tantari ) . Tot sezonul lasa plasa , toamna scotea plasa si aduna propolisu , in locul plasei punea USB de 6mm prins in tintisoare .  Spor

cipik

Sa nu cumva sa fii fost colector de propolis acea plasa. Si USB-ul poate fii folosit pe post de podisor.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Stefan Madalin

Omul a zis ca daca nu are plasa speciala a folosit cu succes si plasa de tantari . Plasa de tantari nu se mai poate folosi dupa ce ai bagat la inghetat si ai recoltat propolisu . Dar nu asta era ideea ci faptul ca acea rama ( chenar de lemn ) se putea folosi cu plasa vara si cu placaj iarna . Acest lucru mi se pare interesant . La iarna asa o sa imi fac si eu podisoarele .

PARINTELE

Dupa ce am postat aceasta intrebare, despre podisorul folosit la trasportul stupilor in pastoral,am gasit pe net intr-o lucrare a unui domn,,APICULTURA DE LA A LA Z,, ce cuprindea cateva schite incepand de la stupi la laboratoare apicole. La sectiunea stupi,arata si podisorul(mai multe modele) precum cele din fotografii dar si cum spune STEFAN, atata  ca aveau  plasa metalica ficxata pe o rama de lemn.
Am sa incerc sa dascarc lucrarea si sa postez imaginile