MINICIRCULAR SAU MINIPOLIZOR.....

Creat de niculita, Decembrie 16, 2012, 06:06:27 PM

« precedentul - următorul »

uve

Intr-adevar dispozitivele din poza sunt extraordinare , utile la reglarea cutitelor .Vreau sa tratam problema din punctul de vedere al meseriasului care are un abricht facut si trebuie sa-l regleze si sa-i inlocuiasca cutitele .Dispozitivele asigura scoaterea exacta a cutitelor fata da ax . Dar inainte de asta trebuie sa ne asiguram ca masa fixa este paralele cu axul . Cum facem ?Punem pe masa fixa ceva care are cantul foarte drept (un indreptar).Distanta dintre cant si ax trebuie sa fie aceeasi la ambele capete ale axului. Daca nu este trebuie umblat la reglajul mesei fixe . Dupa acest reglaj se pot fixa cutitele.Verificati suruburile din pene .Le scoateti , puneti ulei pe filete ,verificati starea filetului .Daca filetul "e dus" inlocuiti surubul.Penele si cutitele se centreaza fata de capetele axului . Puneti indreptarul pe masa fixa si faceti in asa fel incat la ambele capete ale axului cutitul sa atinga acest indreptar.Acesta va fi tangent la cercul descris de muchia taietoare . Verificati ca toate suruburile penelor sa fie bine stranse . Se trece apoi la verificarea reglajului mesei mobile .Daca ea  se ridica suficient se poate obtine span zero ,adica cele doua mese sunt in acelasi plan. Indreptarul se lipeste perfect de cele mese si atige foarte fin cutitele .Se mareste spanul(grosimea aschiei).Indreptarul care ramane lipit de masa fixa trebuie sa aiba aceiasi distanta fata de masa mobila .Vom avea atunci paralelism intre planul mesei fixe si planul mesei mobile . Prelucrati  canturile la doua  scanduri .Daca le lipiti si nu vedeti lumina intre ele este OK !In spatele lor veti vedea atestatul de HOLZ MECANIKER !
La grosime e mai delicata treaba . E nevoie de aparatul din poza . Dar si in lipsa lui se pot gasi solutii ! Succes !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

andrei_georgian

Citat din: cristian bh din Februarie 05, 2013, 12:40:43 PM
cu asa ceva:
explicatii tehnice las colegii ca acuma asa cu graba :hi:
Salut Cristian, ne poti spune de unde ai luat aceste dispozitive si un pret?  :thanks: :beer:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

bucovineanu

Foarte bune si utile pentru cei mai putin familiarizati cu abrichtul informatiile date de colegul uve in postatrea anterioara. Pentru a stabili inaltimea cutitului fata de masa fixa, eu folosesc o sipca dreapta de esenta tare lunga de vreo 40 cm pe care o asez pe masa fixa cu un capat peste ax. La rotirea usoara a axului cutitul nu trebuie sa deplaseze sipca mai mult de 3mm. Daca sipca se deplaseaza mai mult de 3 mm la rindeluire abrichtul va taia mai adanc din capatul din spate a piesei prelucrate.

cristian bh

 acest set este marca CMT  si cred ca firma PALISANSER  brasov vinde cmt in jur de 200 lei si am multe freze cmt  pt freza makita la care am facut recent masa de frezare postata in unelte de tamplarie si pt reglare trebuie utilizata metodele prezentate atat de uve cat si de bucovineanu adica doar la primul cutit cu  o sipca dreapta fixata pe masa din spate rotit usor cu mana axul astfel incat sa frece usor cutitul, stranse  suruburile apoi dispozitivele sunt cu magnet si restul vine de la sine.Dupa asta daca masa e reglata corect cum a spus uve desfaci cutitele pui dispozitivele la capete si magnetul se fixeaza pe ax si trage cutitul la loc strangi surubul si pot sa spun ca inainte m-am chinuit de imi venea sa arunc si cutitele si cheile pt ca daca nu ai rabdare e greu de reglat cutitele de abricht.  cred ca mai sunt si alte firme care vand asa ceva da eu acuma nu retin si alti colegi pot [posta daca le-au vazut si altundeva si poate si mai ieftin :hi: :hi:

marian1500

felicitari pentru tot ce faci  dar esti  cam expus .ar fi bine sa montezi o aparatoare pt ca e improvizatie .e utila aceasta i mprovizatie dar protectia inainte de toate.eu am montat sub masa un fierastrau din comert de vreo 200 ron si are un avantaj ca reglezi cit sa iasa pinza  sa poti face si canturi etc.

sorinma

Citat din: uve din Februarie 05, 2013, 07:24:36 PM
Intr-adevar dispozitivele din poza sunt extraordinare , utile la reglarea cutitelor .Vreau sa tratam problema din punctul de vedere al meseriasului care are un abricht facut si trebuie sa-l regleze si sa-i inlocuiasca cutitele .Dispozitivele asigura scoaterea exacta a cutitelor fata da ax . Dar inainte de asta trebuie sa ne asiguram ca masa fixa este paralele cu axul . Cum facem ?Punem pe masa fixa ceva care are cantul foarte drept (un indreptar).Distanta dintre cant si ax trebuie sa fie aceeasi la ambele capete ale axului. Daca nu este trebuie umblat la reglajul mesei fixe . Dupa acest reglaj se pot fixa cutitele.Verificati suruburile din pene .Le scoateti , puneti ulei pe filete ,verificati starea filetului .Daca filetul "e dus" inlocuiti surubul.Penele si cutitele se centreaza fata de capetele axului . Puneti indreptarul pe masa fixa si faceti in asa fel incat la ambele capete ale axului cutitul sa atinga acest indreptar.Acesta va fi tangent la cercul descris de muchia taietoare . Verificati ca toate suruburile penelor sa fie bine stranse . Se trece apoi la verificarea reglajului mesei mobile .Daca ea  se ridica suficient se poate obtine span zero ,adica cele doua mese sunt in acelasi plan. Indreptarul se lipeste perfect de cele mese si atige foarte fin cutitele .Se mareste spanul(grosimea aschiei).Indreptarul care ramane lipit de masa fixa trebuie sa aiba aceiasi distanta fata de masa mobila .Vom avea atunci paralelism intre planul mesei fixe si planul mesei mobile . Prelucrati  canturile la doua  scanduri .Daca le lipiti si nu vedeti lumina intre ele este OK !In spatele lor veti vedea atestatul de HOLZ MECANIKER !
La grosime e mai delicata treaba . E nevoie de aparatul din poza . Dar si in lipsa lui se pot gasi solutii ! Succes !

multumim pentru informatii,cred ca cine vrea cu putina rabdare si atentie poate sa-si regleze cutitele.
ne puteti ajuta cu ceva exemple de solutii pentru grosime?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Porfy66

Discpozitiv de centrat cutite abricht gasiti si aici la 31euro (aprox 137 lei)...
:hi: :hi: :hi:

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Porfy66

Da, la asa ceva faceam referire, dar din viteza am uitat sa mai pun si link-ul...  :D
:hi: :hi: :hi:

jenica67

#54
        Apropo de circularul de mana, ce il am montat la masa mea de circular. Ziceam intr-o postare mai veche, ca mi-am luat un Bosh GKS 85 S SH cu disc de 230 mm, la care o sa modific axul, adica o sa il lungesc in zona de montare a discului, ca sa montez mai multe discuri, pentru a face canalele dintr-o singura trecere, maxim doua. Iata cum arata axul vechi, dupa ce l-am depresat de pe roata dintata, si noul ax cu roata fretata. La acesta, pot pune mai multe discuri, sa fac canale late de maxin 16 mm, dintr-o singura trecere.  Ce se vede pe ax este pasta de protectie, intrucat partea din stanga a axului este direct cale de rulare in rulmentul cu ace, a trebuit sa ii fac un tratament de cementare-calire, si inca nu este spalat pentru a fi introdus in masina. Il tin afara pana fac si celelalte piese conexe, care vor suporta si ele transformari, dar dupa ce vad ce discuri placate, gasesc de cumparat. 
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

geo47

dar cred ca o sa le duca mai greu motorul !! pentru ca el e calculat pentru un disc de 3mm
sant curios daca merge !! sa ne spui si noua !! :thanks:

jenica67

  O sa duca ca are motor de 1700 W, si cand fac canale, in loc de disc de 235 mm, cu care tai, o sa pun discuri de 120-130 mm, ca costa numai 7-8 lei buc. Si momentul de franare, va fi mult mai mic.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

geo47

da asa s-ar putea sa mearga nea jenica da sa ne zici si noua poate apelam la mata! :smile:

niculita

Citat din: geo47 din Februarie 21, 2013, 11:47:01 AM
da asa s-ar putea sa mearga nea jenica da sa ne zici si noua poate apelam la mata! :smile:

Pina la urma mi-am luat o masina de grosime cu latimea de 50 cm.Nu esate noua dar merita toti banii.O zi frumoasa tuturor!!!! :coffee:

relutu

D-nu Niculita,face-ti panourie lambuite?.Le mai da-ti cu aracet sau cum face-ti?