Motor cu reductor

Creat de Vasimoldoveanu, Februarie 08, 2012, 08:21:24 PM

« precedentul - următorul »

Vasimoldoveanu

Ce putere minima trebuie la un motor cu reductor pentru abricht de grosime de 400 daca motorul e de 1400 rot/min redus la 30-50rot/min[cu reductor in cap]dupa calcule 5-7 ml/min [prin micsorarea turatiei creste mult puterea,aproape proportional],037kw,055kw,075kw,toate cele bune. :hi:

D006

VAsile, nu ma pricepmai deloc la motoare, dar chestia aia "REDUCTOR" parca transforma turatia in putere si la un abricht stiu ca axul ala se invirte repede al naibii..:)

Eu am abricht, dar nu mi-am omorit mintea sa-l confetionez eu..:)..Mi-am luat un METABO cu grosime si am terminat povestea... si la ABRICHTUL METABO asta al meu, se invirte tare repede axul .


tassevasi

Citat din: bio din Februarie 08, 2012, 09:56:20 PM
VAsile, nu ma pricepmai deloc la motoare, dar chestia aia "REDUCTOR" parca transforma turatia in putere si la un abricht stiu ca axul ala se invirte repede al naibii..:)

Eu am abricht, dar nu mi-am omorit mintea sa-l confetionez eu..:)..Mi-am luat un METABO cu grosime si am terminat povestea... si la ABRICHTUL METABO asta al meu, se invirte tare repede axul .

Bio ,nu e vorba de turatia cutitelor la axul ce lucreaza suprafata scindurei ,ci e vorba de un motor ce cu ajutorul unui lant (uneori de mot) in partea de jos ,actioneaza citeva role ce preseaza in scindura (de jos in sus) ,ii inprima o miscare pt inaintarea la cutitele axului ,
   Astfel scindura este transportata singura de acest transportor  ce treb sa fie f  puternic , inaintarea lui se face incet ,din cauza reductorului si-i ofera o putere f mare .
  Am un vecin ce are un astfel de abricht facut de el (are 2 motoare ) ,motorul transportorului e la 380 dar de putere mica ,nu stiu nu l-am intrebat  dar dupa cum i-mi dau si eu seama (l-am vazut) e cam 050,kv
  Prerea mea este ca ajunge de o putere de 050, dar  trifazic ,la 230v se schimba problema .
  Numai bine

D006

...aha.. Deci, lui VAsilica, ii trebuia sfat pentru motorul care trage scindura ..:))


.la mine, am un sistem care trage scindura, dar nu am vazut cum sta treaba acolo.

Ozzy

un avans al piesei de prelucrat de 5-7 m./min. e ok

barabasl

eu am vazut montat pentru avans si motor de la o masina de spalat veghe. Acesta are in jur de 0,7 kw.

Vasimoldoveanu

Citat din: Vasimoldoveanu din Februarie 08, 2012, 08:21:24 PM
Ce putere minima trebuie la un motor cu reductor pentru abricht de grosime de 400 daca motorul e de 1400 rot/min redus la 30-50rot/min[cu reductor in cap]dupa calcule 5-7 ml/min [prin micsorarea turatiei creste mult puterea,aproape proportional],037kw,055kw,075kw,toate cele bune. :hi:
pentru axul principal am motor monofazic de 3kw/3000 ture,pe ax 4500rot/min,as putea face si pentru grosime cu angrenaje curea/lant dar mas complica cu atitea transmisii,referitor la metabo e[ hobi mic frumos faci treaba repede dar cit timp poti sa tragi de el,tragi citeva opresti faci pauza,turatii mari uzura mare in timp]

tassevasi

Citat din: Vasimoldoveanu din Februarie 12, 2012, 10:59:03 AM
Citat din: Vasimoldoveanu din Februarie 08, 2012, 08:21:24 PM
Ce putere minima trebuie la un motor cu reductor pentru abricht de grosime de 400 daca motorul e de 1400 rot/min redus la 30-50rot/min[cu reductor in cap]dupa calcule 5-7 ml/min [prin micsorarea turatiei creste mult puterea,aproape proportional],037kw,055kw,075kw,toate cele bune. :hi:
pentru axul principal am motor monofazic de 3kw/3000 ture,pe ax 4500rot/min,as putea face si pentru grosime cu angrenaje curea/lant dar mas complica cu atitea transmisii,referitor la metabo e[ hobi mic frumos faci treaba repede dar cit timp poti sa tragi de el,tragi citeva opresti faci pauza,turatii mari uzura mare in timp]


Cel mai bine e sa ai motor separat ,credeam ca ai 380 .
  In situatia asta treb sa pui un motor mai mic   de 055 la reductorul tau .
  Inportant e sa ai motor (bobinat) pt 220 ca sa-ti mearga bine .
Daca adaptezi un motor 380 cu cuodensator  (sa zicem 075 ) pierzi f f  mult la puterea lui si ajungi sub 040 .
  Numai bine .

Vasimoldoveanu

Teoretic 0.55kw triunghi=0.33kw[60%]+38mf[consum 70%=380wt]330wt-1400rot/min--30 rot/min=raport47 deci 330wt*47=...,practic e altfel cu raportul dintre turatie si putere se iau in calcul pierderile prin frecare;de asta cer parerea celor care mai au asa ceva din ce am vazut la fabricanti de abricht in functie de latime au de la 035kw la 1,5kw/latime800,motoare monofazice cu reductor e mai cu cintec,cele trifazice se gasesc usor,toate cele bune

D006

Citat din: Vasimoldoveanu din Februarie 14, 2012, 06:35:31 PM
Teoretic 0.55kw triunghi=0.33kw[60%]+38mf[consum 70%=380wt]330wt-1400rot/min--30 rot/min=raport47 deci 330wt*47=...,practic e altfel cu raportul dintre turatie si putere se iau in calcul pierderile prin frecare;de asta cer parerea celor care mai au asa ceva din ce am vazut la fabricanti de abricht in functie de latime au de la 035kw la 1,5kw/latime800,motoare monofazice cu reductor e mai cu cintec,cele trifazice se gasesc usor,toate cele bune

.. =))..Vasile daca stii atitea ce ne-ai mai intrebat ce motor sa folosesti.. =))

,..sau tu ne verifici ...:))