APICULTORII ROMÂNI – PE PRIMUL LOC ÎN UE!

Creat de romikele, Ianuarie 17, 2017, 03:12:57 PM

« precedentul - următorul »

romikele

CitatPerformanță pentru apicultorii români care sunt frutași la nivelul uniunii Europene! Crescătorii de albine de la noi din țară au dus România pe locul întâi ca fiind, conform datelor centralizate la nivel european, țara cu cea mai mare producție de miere din Uniunea Europeană, beneficiind totodată de 10% din fondurile alocate în domeniu de comunitatea europeană.

Mai multe AICI!

viorel55


Cereti lui nenea google documentul oficial:
   "RAPORT AL COMISIEI CĂTRE PARLAMENTUL EUROPEAN ȘI CONSILIU cu privire la punerea în aplicare a măsurilor privind sectorul apicol prevăzute de Regulamentul (UE) nr. 1308/2013 al Parlamentului European și al Consiliului de instituire a unei organizări comune a piețelor produselor agricole" din 07-12-2016

bucovineanu

Suntem pe primul loc la productia de miere realizata,  sau la cea raportata? Raportarile seamana tot mai mult cu cele din alte vremuri.

filip

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 17, 2017, 06:23:16 PM
Suntem pe primul loc la productia de miere realizata,  sau la cea raportata? Raportarile seamana tot mai mult cu cele din alte vremuri.
Si unii voiau AJUTOR de MINIMIS ca mor albinele de foame. =))
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

elvis

eu as fi curios sa aflu pe ce loc ne aflam la media per stup de miere realizata 
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

filip

Citat din: elvis din Ianuarie 17, 2017, 07:58:29 PM
eu as fi curios sa aflu pe ce loc ne aflam la media per stup de miere realizata
Aici da cu virgula,avem 3 institutii care au cifre diferite privind numarul de stupi.
Cum sa calculezi in cazul asta media /stup?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

NYK74

Parcă văd că vă dă eroare la urmă,cînd se împarte,tot producție,la tot nr,stupi  :rotfl:

oroles

Citat din: filip din Ianuarie 17, 2017, 08:25:34 PM
Citat din: elvis din Ianuarie 17, 2017, 07:58:29 PM
eu as fi curios sa aflu pe ce loc ne aflam la media per stup de miere realizata
Aici da cu virgula,avem 3 institutii care au cifre diferite privind numarul de stupi.
Cum sa calculezi in cazul asta media /stup?
Care sunt cifrele? Eu zic ca sunt mai multi decat sunt declarati si va pot da motive pentru care oamenii nu declara stupii. E adevarat ca putini se duc sa declare pierderile si raman in scripturi. Eu zic ca cifrele sunt aproape de realitate.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

#8
http://www.madr.ro/programul-national-apicol.html
"Până la data de 31.12.2015, în urma aplicării acestui sistem de identificare, în baza de date a ANZ s-au înregistrat 227 forme asociative care au solicitat numere pentru identificarea a 3.102.283 familii de albine."
Calculul e simplu:
3102283 X 11 KG/stup  egal  34125tone miere =))
România a înregistrat, la finalul anului 2015, cea mai mare producție de miere de albine din întreaga Uniune Europeană. România a produs astfel, în 2015, 35.000 tone de miere de albine,
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

joohny

Nu ma incinta cu nimic asceasta informatie.De fapt de ce sa ma incinte atita timp cit Rominia este pe primul loc in UE  si probabil ultimul loc in privinta pretului.Cine cistiga?

NYK74

Citat din: joohny din Ianuarie 18, 2017, 08:55:58 PM
Nu ma incinta cu nimic asceasta informatie.De fapt de ce sa ma incinte atita timp cit Rominia este pe primul loc in UE  si probabil ultimul loc in privinta pretului.Cine cistiga?
Asta e un alt cîntecel,care nu toți îl văd,  :wink2:

joohny


Eugen B

Astea sunt vrajeli. Romania nu e locul 1. Poate nici 3-4.
Anul trecut s-au facut max 7-8 mii tone si in 2015 14-15 mii tone. Poate nici atat.
Cred ca au facut calcule dupa ce zice unu altu, altfel nu vad cum

romikele

Niciodata astfel de raportari nu pot fi reale.
Daca se raporteaza strict la mierea comercializata, cu acte in regula, exista posibilitatea ca o cantitate importanta sa fie produsa in anii anteriori.
Daca se refera la declaratii pe propria raspundere, acestea sunt umflate artificial de unii cu proiecte, care trebuie sa raporteze cantitati de miere comercializata, care in realitate nu prea au existat.
Sunt insa cifre mai aproapiate de realitate provenite de la procesatori, iar in 2015 s-au exportat cantitati insemnate, la care se adauga mierea introdusa in consumul intern.
Clasamentul se prea poate sa fie corect, chiar daca la cantitati e greu de probat.
Noi romanii suntem insa atat de idioti, ca si atunci cand suntem laudati, avem de comentat contra!  :sad:

Jimmy2011

Tipic romanesc ! Suntem cei mai buni ! Cei mai cei ! Suntem pe locul 1 !!!.....


Ps; Vorba ceea: Romanul pana nu e si fudul, parca nu e....roman destul !.... :sad:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...