SA NE SIMPLIFICAM MUNCA-la un numar mare de stupi.

Creat de dragos2006, August 27, 2009, 01:34:30 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Ei, nu le retin chiar pe toate, dar ce posteaza "stimabilul" ma intereseaza.

milu56

Citat din: bucovineanuIn postarea de mai sus facuta in august se vorbeste de 15 t de miere extrase.
Recent in alta postare acelasi zicea ca a extras 5 tone. Asa de mult o fi scazut la maturare? :wink2:
IN  A DOUA POSTARE ERA VORBA DE CATA MIERE AM VANDUT,nu cata miere am extras.

D006


D006


milu56

Citat din: dragos2006Sa mor daca nu sunteti "criminali" ! inventariati orice postare , cum reusiti fratilor ca eu uit mare parte din postari ?
Nu sunt criminali,nu urmaresc cu atentie,nu asta e important pentru stupari,ce fac aceste soiuri de basme,poate intro zi si ei vor deveni stupari cu adevarat,vreau sa va spun ca subventia nu este tot una cu finantarea.VRETI SA CUMPARATI MIERE DIN SPANIA,AM 10 to.

D006

Noroc cu mine ca ti-am adus aminte ca ai 10 tone de miere.
O ti in 3 borcane? :hi:

milu56

Citat din: filipEu am asa ceva in romania.
4 vetre fixe cu stupi si o productie marfa anuala de peste 25 kg
Filipe,am tot respectul pentru tine,Romania are multe locuri pitoresti cu mari bogatii.
Ne mai trebuie ceva timp pentru rezolvarea problemei cu hotii,sa putem lasa stupina in camp fara paza,cred ca o sa apara si in Romania companii serioase de asigurare sa poata sta stuparul linistit si fara griji.

D006

Si totusi tu pretinzi ca ai fugit de la acea bogatie mare.  :hi:

milu56

Citat din: abejaAr  fi  ideal un  stuparit  stationar ,din  pacate  in  Spania ai  putine locuri  pt  practicarea stuparitului stationar.Media  pe  stup  in  pastoral  este  de  24 kg cu  mici  exceptii.
Aceasta medie nu cumva ai vrut sa spui ca este in stationar?

D006

SA NE SIMPLIFICAM MUNCA-la un numar mare de stupi.
Alo,alo,MIli Vanili!!! pai ce facem? Ca am intrat sa "simplific "lucru in stupina si cand colo am complicat de nu ma mai descurca nimeni.
Tu mai recitesti din cand in cand ce scri pe aici? E greu!! Nu!! te doare mintea.
Da cum poti sa minti ca ma...

D006

Citat din: milu56
Citat din: abejaAr  fi  ideal un  stuparit  stationar ,din  pacate  in  Spania ai  putine locuri  pt  practicarea stuparitului stationar.Media  pe  stup  in  pastoral  este  de  24 kg cu  mici  exceptii.
Aceasta medie nu cumva ai vrut sa spui ca este in stationar?
Nu,  aceasta  medie  este in  pastoral.

milu56

Numai pastoral nu mai este,in Spanie cand faci pastoral ai cules cu vara cu iarna adica tot timpul,iarna in sud si vara in nord.

D006

Citat din: milu56Numai pastoral nu mai este,in Spanie cand faci pastoral ai cules cu vara cu iarna adica tot timpul,iarna in sud si vara in nord.
Va rog  ,dati  niste  cifre  cu  aproximatie pt un pastoral.Dupa  ce vad cifrele  date de  dumitale ,vin  si  eu  cu  ale  mele(pastoral  mai  putin  bun).

milu56

Eu nu fac pastoral,dar cunosc apicultori care fac,de exemplu in Burgos nordul Spaniei si in Cdiz la eucalipt.

D006

ma intreb daca rica asta este specifica romanilor atit in tara cit si prin alte parti . chiar nu putem sa privim partea buna a lucrurilor ?( sa citim printre rinduri)
poate a fost o greseala de exprimare sau o neatentie scuzabila. Pentru dv .ca si colegi dar si pentru dl. Milu am tot respectul dar am observat ca si in alte postari acesta a fost (pus la punct) dupa parerea mea in mod nejustificat . nu sunt avocatul nimanui dar e trist ca oameni de valoarea si experienta dumneavoastra se preteaza la asa ceva.