Loca europeana

Creat de tassevasi, Decembrie 20, 2012, 03:10:54 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi


Marius-ursulakhe

Da recunosc ca este foarte interesant si foarte inportente toate aceste chestii.Ar fi prea frumos ca la noi in romania sa se lucreze tot asa.Docandata saintem in tarisoara asta frumoasa si o sa mai dureze ceva timp pana o sa ajungem la mentalitatea lor :mad:

D006

  Afara-i vopsit gardul , inauntru leopardu.....   in film e teoria , in realitate baga si ei oxi. la greu .

stupar

In Ungaria la fel se proedeaza,statul da despagubire!Asa se procedeaza in orice tara normala!

tassevasi

 Daca in alte tari se dau despagubiri ,noi sa ne mai reamintim  si sa ne ferim.


cipriene

sa ne fereasca bunul Dumnezeu de Loca. problema este ca cei care sunt infectati in loc sa se retraga undeva retras, merg in pastoral. chiar daca sunt sub tratament cu antibiotice, parerea mea esta ca trebuie sa ramana aks
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cucubau

Loca europeana este foarte des intalnita , foarte multi dintre tovarasii nostrii de pastoral au asa ceva in batatura lor. Majoritatea dintre noi cand aud cuvantul Loca se sperie si bat in retragere dar sa nu uitam , europeana de multe ori trece neobservata , in timp ce americana face ravagii.
loca americana are o singura cauza , pe cand europeana este produsa de mai multe cauze unele chiar total diferite. Deci ori ce afectiune a puietului necapacit care duce la moartea lui in stadiu necapacit , poarta denumirea generica de loca europeana.

cipriene

si totusi eu nu as vrea sa "pasc" albinele langa unul care are loca  :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

tassevasi

Citat din: cucu.bau din Decembrie 28, 2012, 10:53:48 PM

loca americana are o singura cauza , pe cand europeana este produsa de mai multe cauze unele chiar total diferite. Deci ori ce afectiune a puietului necapacit care duce la moartea lui in stadiu necapacit , poarta denumirea generica de loca europeana.



Sa ne reamintim si de cea  americana

cipriene

exista vreo evidenta a stupinelor afectate de loca? de unde stii care are si care nu are?
asta vara m-am intalnit cu un apicultor la Calarasi si din vb in vb mi-a spus ca a avut si loca. era in pastoral impreuna cu alti apicultori, pe unii ii cunostea iar pe altii nu,cand la un control de rutina a observat ca cea mai puternica familie de albine are probleme. initial nu si-a dat seama ce se intampla, pana cand un mosneag de langa stupina lui i-a spus ca are loca.
bine-bine dar de unde? raspunsul tot de la mosneag l-a aflat: mosneagul avea stupi cu loca si ca sa nu se  "agraveze" la el, arunca ramele afectate pe marginea santului.
in secunda doi a si plecat din zona, lasand mare parte din culegatoare akl.
in cazuri de genul asta ce-i de facut?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cucubau

Loca americana acolo unde loveste afecteaza toata stupina , si fara ajutorul apicultorului duce la disparitia inceata dar sigura a stupinei respective . Loca europeana are cauze multiple si de cele mai multe ori dispare dupa primul cules mai important in cazul stupilor puternici si cu matci tinere. In cazul stupilor slabi ,sau cu matci batrane se perpetueaza pe tot sezonul apicol . De obicei astfel de stupi sunt primii care dau in primire pe perioada de iernare. In literatura de specialitate se spune ca loca europeana se distinge prin prezenta puietului mort si necapacit in faguri.
Acest aspect se poate vedea doar la familiile foarte grav bolnave pentru ca albinele lucratoare curata in permanenta fagurii de puietul mort .Singurul aspect de identificare fiind doar aspectul puietului capacit.

cristipep

Ala care a aruncat ramele pe marginea drumului si a plecat este un cretin , scuzati expresia, trebuia sa dea foc la tot stupul........sau stupii care sunt infestati.Poti sa faci si tratamente cu antibiotice dar....cel mai bine scapi de cei bolnavi.

Citat din: cipriene din Decembrie 29, 2012, 09:59:35 AM
exista vreo evidenta a stupinelor afectate de loca? de unde stii care are si care nu are?
asta vara m-am intalnit cu un apicultor la Calarasi si din vb in vb mi-a spus ca a avut si loca. era in pastoral impreuna cu alti apicultori, pe unii ii cunostea iar pe altii nu,cand la un control de rutina a observat ca cea mai puternica familie de albine are probleme. initial nu si-a dat seama ce se intampla, pana cand un mosneag de langa stupina lui i-a spus ca are loca.
bine-bine dar de unde? raspunsul tot de la mosneag l-a aflat: mosneagul avea stupi cu loca si ca sa nu se  "agraveze" la el, arunca ramele afectate pe marginea santului.
in secunda doi a si plecat din zona, lasand mare parte din culegatoare akl.
in cazuri de genul asta ce-i de facut?

APIPETRO

Am auzit ca a aparut loca, izolat, in Vaslui, cica de la cei care au fost in pastoral la salcam.De care ,nu stiu-cunoaste cineva detalii?

abeja

Aici cateva poze cu ce cultiv eu :razz:

apivasmob

Cu asa ceva nu este de glumit.
Sanatate tuturor apicultorilor