sfat despre alegerea stupilor

Creat de ionut.api, Octombrie 16, 2010, 11:12:34 PM

« precedentul - următorul »

ionut.api

daca ar fi sa va apucati de apicultura care din modele de stupi de stupi lea-ti prefera;magazie cu rama1/1 si cat de 1/2
sau magazie 3/4 doua corpuri si cat de 1/2 ce ma sfatuiti , argumentati

Kiwi Bee

Acest subiect sa mai discutat pe mai multe topice pe acest forum.

Nu exista "cel mai bun tip/model de stup".

Cel cu care vei incepe te vei obisnui si iti vei crea stil de lucru propriu + scule care sati ajute lucrul.Pt. un alt model se stup va trebui sa faci modificari in stilul de lucru si mai putin dar chiar si in sculele ajutatoare.

Eu unul am lucrat numai cu 2 modele de stupi foarte diferite una de alta.

Tata avea acel model numit si "stupul nemtilor din RO" caree defapt este doar o singura cutie tip turn cu mai multe etaje in interior.Dragos a facut un film foarte bun despre astfel de stupi(vezi topicul jurnalul apicol undeva pe la pagina 86 sau pe YouTube stupii lui Lazar Strugaru sau asa ceva).
Printre avantaje as enumera ca nu trebuie sa ridici nici pe jumatate cit la stupii multietajati.
Un dezavantaj mare ar fi de vrei sa accesezi toate ramele din cuib trebuie sa le tragi pe orizontala catre tine una cite una cu un cleste/patent special si apoi sa le mai si pui la loc.Te imbatrinesti la un nr mai mare de familii.

Ajuns in NZ am trecut la un alt model de stup care aici este standardul.Stupul Langstroth(multietajat).
Se lucreaza foarte rapid si eficient cu acest model dar pe motive de economie(banii vorbesc) eu folosesc numai cutii de 1/1.
Acest model de stup nu are minier cum au cele Dadant in RO, doar niste adincituri si sa fiu sincer sint foarte grele cind sint pline cu miere mai ales neavind prindere buna.

Totusi nu planific sa trec la modelul pe care il avea tata.

La modelul de multietajat nici nu trebuie sa extragi mierea in timpul sezonului(daca nu vrei sau nu ai timp).Cind ti sa umplut o cutie doar adaogi o cutie noua peste sau intre cuib si cea plina.Iti faci notite ce fel de miere ai in cea plina si continui lucrul/controlul familiilor.Spre sfirsitul sezonului cind nu mai sint asa multe de facut aduni cutiile si le poti chiar transporta la locul unde se va desfasura extregerea mierii(daca situatia asa necesita).
Un avantaj deosebit de mare il consider ca poti sati faci tratamentele contra Varroa, in primavara si toamna, in lipsa totala a cutiilor si astfel si al ramelor  in care vei avea numai miere.Fagurii din cat nu se vor imbiba cu chimicalele din tratament astfel si mierea va fi mai curata.Binenteles toata lumea isi indeparteaza ramele pt. miere atunci cind este cazul de tratament indiferent de modelul de stup.
Nu cred ca se ridica asa de mult la alte modele de stup ca si la multietajat cu toate ca nu am avut de lucru cu mai multe modele decit cele descrise mai sus.
Daca nu vrei sa ridici la greu este indicat sa ai mai multe marimi de cutii(3/4 sau 1/2) unde marele avantaj va fi la selectia cea mai buna a mierii dar in schimb trebuie sa investesti mai multi bani.De aceea eu fac doar miere multiflora in cutii de 1/1.

In final spus, in functie de stilul de lucru dezvoltat(si aici banii te vor influenta), fiecare stupat isi va considera tipul sau de stup avantajos si eficient.

orbanstefan64

orice model de stup are atit avantaje cit si dezavantaje  :nod: :nod:
cel mai bun stup ii pe care il ai si pe care poti sa t il permiti :rotfl: :rotfl: :rotfl:

flavius

Aceeasi dilema am avut-o si eu, acum vreo cateva luni...si m-am hotarat la stup vertical, pe rame stas (Dadant), pe 10-12 rame, cuib de 1/1, cat-uri de 1/2...si asa vor fi absolut toate, ca nu am de gand sa ma impart intr-o mie de directii...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

hadrian

Asa este fiecare prezinta ideea lui dar tu opresti de buna idea carre cooincide si cu iiddeile ttale  pe caare tti le aai atribuit din matteriale citite. Eu caam aasa am facut
ssi am rammas la sstupi verticali cu fund antivarroa fix +ccorp de cuib dadant stas 1/1 + corp magazin 3/4.

valter

Citat din: ionut.api din Octombrie 16, 2010, 11:12:34 PM
daca ar fi sa va apucati de apicultura care din modele de stupi de stupi lea-ti prefera;magazie cu rama1/1 si cat de 1/2
sau magazie 3/4 doua corpuri si cat de 1/2 ce ma sfatuiti , argumentati

Sunt inca cel putin n variante:
-ME complet-toate corpurile 3/4;
-ME redus-toate corpurile 1/2;
..........
Eu ,cum sunt la inceput, am cumparat douala lazi MER, trec cateva familii pe ME cu 3/4 peste tot si incerc cu altele cateva ME 3/4 CU MAGAZII DE 1/2.

Lucrez in acelasi sistem ca si ionut de peste doisprezece ani, sunt multumit de rezultate, insa sistemul cuib dadant cu caturi de 3/4 ''ma munceste'' rau de tot...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

justy

nu am cum sa dau un sfat pt ca sunt incepator, adica am o experienta palida de 2 ani, lucrati cu stupi orizontali. Insa dupa ce am rasfoit ambele forumuri, acesta si stuparitul, dupa ce am citit cartea lui Maximus, intr-adevar am inteles ca toate sistemele te provoaca parca sa le incerci, fiecare oferind diferite avantaje.

Fiind in faza in care doream o mica extindere, am comandat 3 stupi pe 12 R cu magazie1/1 (inainte de a citi topicurile).

Dupa ce am mai studiat, m-am gandit ca mi s-ar potrivi modelul oferit de Dl. Romikele, cel pe 12 rame plus 2 caturi de 1/2 redus. si mi-am facut si planuri, in sensul in care sa mai comand funduri si capace din cele 3 magazii 1/1 sa fac cuiburi si sa comand cate 2 corpuri de 1/2 redus pentru fiecare stup si astfel sa am numai 2 tipuri de rame:1/1 si 1/2 redus

Surpriza insa! Cand mi-a aparut comanda, stupii nu mai erau pe 12 R ci pe 10 R, cu magazie 1/1. m-am intristat ca nu era ceea ce comandasem si mai ales ca multi spun ca roiesc mai usor pe 10 R, ca trebuie sa -i controlezi mai des, mai ales ca imi facusem planuri...

Insa revenind asupra unor topicuri, intrebandu-l pe Romikele, am concluzionat ca merge si la cei cu 10R sa fac cuiburi din cele 3 magazii de 1/1 si sa mai comand cate 2 caturi de 1/2 redus si m-am mai linistit, in sensul ca exista posibilitatea sa ridic din ramele 1/1 sus in cele 2 caturi suprapuse si astfel sa ofer rame goale pentru ponta matcii. Apoi prin adaugarea de rame 1/2 redus sa scot si miere pe categorii si daca chiar ma roaga cu nectar mult sa-i mai pun si al 3-lea cat. 

Ca si concluzie cred in posibilitatea ca acest sistem sa-mi dea rezultate bune in stuparitul stationar pe care-l practic.

Aceasta este una din multitudinea de variante din care poti sa alegi!

pharaonu75

Citat din: romikele din Octombrie 18, 2010, 01:33:52 PM
Trebuie sa retii doar ca nu stupul e cheia succesului, ci matca, puterea familiei,  si starea sa de sanatate.
SI MAI ALES STUPARUL!! :nod: :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Lasa-l  cu stupii kenieni ca il incurci rau de tot!
Parerea mea este ca trebuie sa inceapa cu ceva mai pamantesc si pe urma sa incerce si asa ceva,dar ca simplu divertisment!
Eu recomand cuibul de 1/1 si cat de 1/2!
In functie de preferinte cuibul poate fi pe 10 sau 12 rame, depinde si de perioadele dintre 2 vizite la supina (perioada mai mica - cuib de 10 rame, perioada mai mare - cuib de 12 rame).
Asta depinde de apicultor, de cum ii vine lui mai usor sa lucreze...
Catul de 1/2 are marele avantaj ca este mai usor, deci se lucreaza foarte bine cu el.
De asemenea se pot pune unul sau doua aturi de 1/2, asta tot in functie de preferinta apicultorului si de timpul dintre doua vizite.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: ionut.api din Octombrie 16, 2010, 11:12:34 PM
daca ar fi sa va apucati de apicultura care din modele de stupi de stupi lea-ti prefera;magazie cu rama1/1 si cat de 1/2
sau magazie 3/4 doua corpuri si cat de 1/2 ce ma sfatuiti , argumentati

ca sa nu mergi cu confuzia mai departe: magazie (magazin) = cat.
partea pentru cuib este indicat sa o numesti corp (dadant, 3/4, etc).

D006

Si eu am avut aceasta dilema cu constructia stupilor si intr-un final dupa ce am citit toate forumurile de apicultura si am cerut sfatul celor mai consacrati am ajuns la concluzia ca cei mai rentabili pentru Pastoral sun Dadant pe 12 rame cu cat 1/2 indiferent de vizitele pe care le faci ??? daca sunt prea mari mai pui o diafragma ??