Ce folositi pentru a indeparta rugina ?

Creat de Kov iulian, Februarie 21, 2015, 02:32:18 AM

« precedentul - următorul »

jenica67

#15
   Nu ai face nici o treaba, ca ti-ar face ciur metalul care vrei sa il cureti, si nu l-ai curata-o ci l-a manca. Ti-am dat o solutie profesionala, pe care noi o folosim in fabrica noastra si care nu este chiar o fabrica de 3 lulele, ci cel mai mare fabricant  de reductoare din Europa de est, cu tehnologie vest-germana de la infintare, ce-a care a fost printre primele societati private din Romania si asta in 1973. Dar sti cum faci tu, cum ziceau nemtii aia doi, care priveau Dasterul : ai dracu romani, orice ar face, numai sa nu isi repare drumurile !!   =))
  Incearca ce ti-an dat eu si nu o sa fi dezamagit. Dar prima data cureti mecanic, pentru ca rugina are o parte spongioasa, care trebuie eliminata pana la metal. Apoi dai cu solvover. Dupa 20 de minute cum scrie pe prospect, stergi cu o carpa uscata. In plus acolo la producator sunt chimisti, oameni care au incercat poate mii de solutii, pana au ajuns la aceasta reteta. Nu cred ca pentru o simpla curatire, vrei sa refaci experimentele lor.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

dan sebastian

 Vezi domnu Jenica ca se poate !!!
Acum, dupa ce am inteles ca sunteti expert, cuvintele dvs. au alta valoare pt mine.
Multumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

jenica67

    Neparat grundul si vopseaua folosita sa fie compatibile, ca aici se face marea greseala, motiv pentru care suprafetele vopsite nu tin, adica ambele sa fie epoxidice sau alcidice sau ce varianta doresti. Apoi urmatorul amanunt este grosimea de strat si grosimea finala catre trebuie sa fie peste 0,3 mm. Apropo de vopsiri, noi am livrat reductoarele de la pompele de nisip, care merg pe fundul marii si care doteaza vapoarele olandeze cu care se fac insulele de la Abu - dhabi, aeroportul de pe mare din China si altele. Pompele arunca un jet de nisipul  diametru de cca 90 cm din vapor la 90 m departare. Reductoarele alea au fost vopsite sa mearga acolo in mare, nu sa rugineasca.  Uite cam asa arata la plecare reductorul :
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Kov iulian

#18
Citat din: oroles din Februarie 21, 2015, 03:05:28 PM
Feruginlolul fosfateaza suprafetele ruginite. Asa cum a zis si colegul se curata mecanic rugina intai, se aplica Feruginol (...), se da cu grund si la urma se aplica vopseaua.

In mare sunt multumit cum actioneaza feruginolul, as fi dorit sa fie si mai acida substanta, sa nu mai frec mult dar asta e.
(...pe recipient se spune ca trebuie spalata bine suprafata cu apa ca sa se indeparteze sarurile si acizi ramasi.)

Exista un motiv intemeiat pentru  care am intarziat lucrarea pana acum si ma bucur ca nu m-am grabit sa fac o tampenie.
Am testat pe o portiune mai mica si se pare ca la temperaturi sub 20 de grade  substanta nu functioneaza asa bine ( scrie si pe ambalaj asta).
Nu am fost multumit de rezultate.

Am asteptat sa se mai incalzeasca putin si vad ca merge super la peste 20 de grade.
Voi freca si trata si mei mai mic surubel imi plac lucrurile facute bine. 
Este posibil sa o vand peste cativa ani si fiind o lucrare de calitate pot cere  mai mult pe ea. ( fac si o mica reclama mascata acum :) :) )

Este posibil chiar sa fac din restaurarea remorcilor si constructia pavilioanelor o chestie din care sa traiesc.


Kov iulian

Stiti ceva despre conventia civila ?

Din cate stiu o persoana fizica poate executa anumite lucrari ocazionale pentru o persoana juridica fara a se inregistra ca PFA sau SRL etc.

Persoana fizica poate executa lucrari ocazionale pentru sine insusi ca PFA apeland la conventie civila ?
Idea e sa am acte pe tot ce fac.

Citat- realizarea activitatii pe baza de conventii civile sa fie cu caracter ocazional, intamplator, conjunctural, si uneori urgent;
- activitatea desfasurata pe baza de conventie civila sa nu fie inscrisa in obiectul de activitate al societatii si nici prevazuta a se realiza prin posturile cuprinse in statul de functii al societatii;

Cineva spunea pe un alt forum

CitatAtat timp cat se respecta caracterul ocazional, intamplator, conjunctural poate fi considerata o oportunitate de a se mai economisi niste bani (taxele pentru pensie, cele de sanatate vor fi achitate). Nu intotdeauna insa; valoarea minim a cass-ului ce trebuie platit este calculata pentru salariul minim pe economie. Deci chiar daca conventia este de 200 de lei se va plati CASS pentru 1000lei, de ex.

Administrez un soft de salarii la o entitate juridica cu peste 600 de angajati si stiu ca fac foarte rar asta (sunt f. rigurosi), pentru o persoana o singura data pe an si doar o singura luna.


Exemple cand conventia e acceptata: firma de it ce angajeaza cu conventie civila pe cineva care sa le zugraveasca birourile, firma de cursuri care are nevoie de un trainer pentru un curs de 2 saptamani ce se sustine foarte rar,, un lautar care sa cante la petrecerea de 5 ani de la infiintarea firmei.

jenica67

#20
   Daca vrei sa indepartezi rugina in mod frecvent, mai bine cumperi o instalatie de sablat cu nisip portabila, este mult mai usor si mai elegant. Este undeva pe la 1000 lei. Prietenul meu din Germania restaura masini vechi. Mergea pe un camp lua o sursa de curent, compresorul si instalatia si sabla toata masina pana la luciu metalic. Vezi ca feruginolul trebuie neaparat neutralizat si mai actioneaza acidul si dupa, daca neutralizarea nu este facuta perfect.
  Instalatia : http://www.bizoo.ro/firma/protechrom/vanzare/12070003/dispozitiv-de-sablat-exterior-sbc20
  Si uite pe supermihai cu o instalatie improvizata de el : http://www.youtube.com/watch?v=WLlNQv0zLDA
   Pentru suprafete mici gaseti un pistol pe la 50-60 de lei. http://www.sculebavaria.ro/compresoare-scule-pneumatice-si-accesorii/scule-pneumatice/pistol-de-sablat-cu-recipient-inferior-essp-2005-pistol-de-sablat-cu-recipient-inferior-essp-2005.html
  Si daca nu iti place praful uite sablare cu nisip si apa : http://www.youtube.com/watch?v=iQLaRA7_Iqk
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Kov iulian

Citat din: jenica67 din Aprilie 17, 2015, 07:17:55 PM
Vezi ca feruginolul trebuie neaparat neutralizat si mai actioneaza acidul si dupa, daca neutralizarea nu este facuta perfect.

Nu este suficienta spalarea cu apa din abundenta si perierea suprafetei?

jenica67

    Ar trebui sa folosesti o solutie bazica ca sa neutalizezi, apoi sa speli cu apa multa.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Kov iulian

#23
Pe recipient scrie doar sa speli cu apa din abundenta.

http://arhitectural.policolor.ro/pdf/ro/ft/feruginol.pdf

Eu ca sa exagerez am folosit si o perie cu care am frecat bine.

bio

Citat din: Kov iulian din Aprilie 17, 2015, 01:06:52 AM


Exista un motiv intemeiat pentru  care am intarziat lucrarea pana acum si ma bucur ca nu m-am grabit sa fac o tampenie.
Am testat pe o portiune mai mica si se pare ca la temperaturi sub 20 de grade  substanta nu functioneaza asa bine ( scrie si pe ambalaj asta).
Nu am fost multumit de rezultate.

Am asteptat sa se mai incalzeasca putin si vad ca merge super la peste 20 de grade.
Voi freca si trata si mei mai mic surubel imi plac lucrurile facute bine. 
Este posibil sa o vand peste cativa ani si fiind o lucrare de calitate pot cere  mai mult pe ea. ( fac si o mica reclama mascata acum :) :) )

Este posibil chiar sa fac din restaurarea remorcilor si constructia pavilioanelor o chestie din care sa traiesc.



Iuli... nu-ti m-ai bate capul cu rugina la sasiul remorcii... Ala daca sta pe fundul oceanului inca 100 de ani de acum ina9inte nu are nici pe naiba din cauza ruginii, ca este material gros in carne. Cheltui bani, timp si multa munca si sasiul ala va rezista multe zeci de anio asa cum este acum. Dai  o perie...baga acolo o mina de grund o mina de vopsea si la lupta cu el sa faca bani.

Din contructia de pavilioane... o sa cam mori de foame. Nici naiba nu-ti va platii materialele si munca ca este plin net-ul de pavilioane de vinzare la preturi mici .