Contract vanzare cumparare fara notariat ?

Creat de Kov iulian, Septembrie 24, 2014, 09:47:58 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Buna ziua vreau sa va pun o intrebare celor care cunoasteti.

Am gasit undeva un obiect pe care vreau sa il cumpar de ani de zile e un chilipir si trebuie sa ma misc repede sa nu se razgandeasca vanzatorul.
Vanzatorul e si persoana juridica, bunul ii apartine legal nu exista nici un dubiu.
Daca i-as spune ca vreau sa il plimb pe la notariat sa piarda pe acolo ore bune pe la coada se poate razgandi si poate vinde acel bun altcuiva.

Vreau sa semnez cu el un act cu el pe loc care sa care sa fie recunoscut legal si care sa dovedeasca vanzarea.
Mie teama sa nu spuna candva.

CitatNu ti-am vandut nimic, respectivul obiect mi-a disparut.

mosunick

Daca e comerciant, cere-i factura pe bunul respectiv. Daca e non profit, fa un contract de vanzare cumparare cu el, eventual ia si un martor la tranzactie.
Inteleg ca e un bun mobil, deci este suficient un contract scris de mana (sau dactilografiat) nu trebuie mers la notar.
Eventual da-mi niste detalii pe mp despre bun, sa nu fie din categoria celor pentru care mai ai nevoie de ceva documentatii sau are regim special.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

oroles

Citat din: mosunick din Septembrie 24, 2014, 09:53:41 PM
Daca e non profit, fa un contract de vanzare cumparare cu el, eventual ia si un martor la tranzactie.


Nu sunt jurist dar am prieteni magistrati si stiu ca pentru imobile sau terenuri nu te ajuta contractul de vanzare cumparare de mana fara notar. Vezi ai grija ce faci! Stiu un caz in care s-a facut chitanta de mana si nu a avut nicio valoare la tribunal iar vechiul proprietar a ramas cu bunurile. Daca poti da detalii am putea sa iti dam sfaturi pertinente. Colegul ti-a spus bine ce ti-a spus anterior, mai putin fraza de mai sus.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

Am trimis PM.

Nu intentionez sa fentez ceva, pur si simplu vanzatorul nu vrea sa se plimbe si sa astepte.
Are lucruri mai importante de facut, decat sa stea dupa mine.
Daca se poate face ceva trebuie facut acolo pe loc pe proprietatea sa altfel pica toata treaba.

bucovineanu

Pana acum ceva timp contractele facute intre parti in prezenta martorilor fara notar erau luate in considerare. Acum nu mai sunt valabile. Daca e si persoana juridica ar putea elibera factura, dar inteleg ca vanzarea o face ca persoana fizica.

Kov iulian

#5
Citat din: bucovineanu din Septembrie 24, 2014, 11:01:18 PM
Daca e si persoana juridica ar putea elibera factura, dar inteleg ca vanzarea o face ca persoana fizica.

Nu am discutat acest amanunt, maine voi discuta fata in fata asta, dar trebuie sa fiu pregatit cu tot ce trebuie.
O filmare video a tranzactiei  si un act de mana are vreo valoare in fata legii ?

balasbebe

Eu cred ca ar fi bun si un martor. Sa nu fie din familie. La orice eveniment pe strada, la un furt se poate lua ca proba si un martor.
  Daca noi cumparam din piata nu de fiecare data primim chitanta. Am un vecin care a cumparat un vehicul, dar nu direct de la proprietar, prin intermediar. Proprietarul este de negasit, si nu poate sa-l inscrie in circulatie.

oroles

Iuliane, normal ca o filmare video nu este o proba. Exista mari rezerve din partea judecatorilor de a accepta ca proba o filmare. Ce fel de persoana juridica este? Trebue sa stii ca orice iti poate vinde acel bun cu factura, doar daca 1. acesta nu este bun imobil; 2. nu s-a declansat insolventa 3. bunul apartine PJ-ului si nu unei persoane fizice precum administrator sau asociat. Altfel risti sa ti-o iei. Aaaa.... Si daca tot ceri factura, cere si chitanta ca aia e cea mai importanta (asta in cazul in care bunul este mobil).

In orice situatie, daca PJ este in insolventa bunul nu poate intra in proprietatea ta. Pentru cumpararea lui trebuie sa apelezi la lichidator. Eu nu inteleg de ce nu se doreste apelarea la un notar, taxele nefiind asa de mari pentru unele bunuri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

D006

Citat din: Kov iulian din Septembrie 24, 2014, 10:42:59 PM

Are lucruri mai importante de facut, decat sa stea dupa mine.

  Miroase a țeapă , renunta la idee. Cauta in alta parte !

TDI

Ia notarul si un martor sau doi dupa tine. Actele pregatite in prealabil, costurile aferente si... nimic nu e imposibil.

Bătrânul


Kov iulian

Citat din: TDI din Septembrie 25, 2014, 09:08:11 AM
Ia notarul si un martor sau doi dupa tine. Actele pregatite in prealabil, costurile aferente si... nimic nu e imposibil.

Mi-au dat factura si chitanta ( Bosul cel mare ).
A fost salvata in ultimul moment, baietii erau calare pe ea cu aparatul si o taiau.
De asta nici nu s-ar fi deplasat nimeni, de ce sa piarda vremea sa se plimbe cu mine cand era mai simplu sa le taie si sa le vanda.
Au mai fost taiate cateva inainte poate mai bune ca asta.

Am adus-o pe rotile ei, cauciucurile mai tin cativa ani. ( are si telescoape )

mosunick

 Felicitari!!!!
Sa vedem pvilionul cat de repede!!!
Ai primit si carte de identitate?
Succes!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Kov iulian

#14
Citat din: mosunick din Septembrie 26, 2014, 02:42:22 PM
Sa vedem pvilionul cat de repede!!!
Ai primit si carte de identitate?
Mi-ar mai folosi asa ceva pentru inscriere daca eu vreau renunt la sasiul vechi ?
Nu fac pavilion  ii iau puntile si fac o platforma apicola.

Am deja cumparate niste profile de 12 cm la 6 metri lungime si toate fiarele necesare .
Nu ma intereseaza sa ies cu ea pe asfalt,

Citat din: oroles din Septembrie 25, 2014, 07:19:41 AM
In orice situatie, daca PJ este in insolventa bunul nu poate intra in proprietatea ta. Pentru cumpararea lui trebuie sa apelezi la lichidator.
Nu sunt in insolventa i-am verificat.