Votul din 9 decembrie 2012

Creat de Bătrânul, Decembrie 03, 2012, 10:20:34 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Dragute pozele lui Tomy!

  Mi-am mai spus pozitia in ce priveste clasa politica. Am fost un votant al lui Basescu in 2006 si speram sa fie o guvernare eficienta. Parerea mea este ca Basescu a fost cauza principala a destramarii acelei aliante. Imi face impresia unui om care incalca orice principii in urmarirea propriilor scopuri, care nu-s  (ca la toti politicienii) cele pe care le afiseaza. Totusi ma mir cum poate fi asa duplicitar: este campionul condamnarii comunismului, dar el a fost comunist de nadejde; condamna securitatea si acuza pe securisti, dar el a fost securist si a lucrat cu securitatea si inainte si acum; condamna mogulii, dar are langa el atatia (uitati-va numai la Videanu); condamna mineriada, dar uita ca el a organizat venirea minerilor pe calea ferata la Bucuresti si ca el a concediat pe acel director CFR din Craiova care a incercat sa opreasca garniturile cu mineri; critica cu seninatatea guvernarea cand el facea parte din guvern (asa a cazut guvernul Ciorbea); critica clasa politica din care el insusi a facut de 20 de ani parte. O dovada clara ca interesele lui de partid le pune inaintea interesului tarii, a fost respingerea propunerii lui Iohanis ca premier cand era evident ca Boc nu mai poate guverna, pierzand sustinerea majoritatii in parlament. Acea solutie nu putea fi mai rea ca guvernul Boc, iar Iohanis cred ca reusea macar sa fie mai credibil in atragerea investitorilor straini si sigur mai rigid la incercarile de a fi corupt.
   Referitor la referendum: eu zic ca-i periculos ca presedintele sa fie destituit cu 50 %, ca ar putea determina o instabilitate mare la conducerea tarii, ca puterea se erodeaza si cel care a fost ales cu 50%, dupa scurt timp poate cobori sub acest procent. Poate de aceea in multe tari nici nu este aceasta modalitate de destituire prin referendum. Se putea ca sa se fi prevazut 55 sau chiar 60% voturi contra pentru o destituire. Dar acel barem de 50% participare la referendum, in conditiile tarii noastre, cad 3 milioane de romani sunt in strainatate si nu pot vota chiar daca ar vrea, si cand boicotarea referendumului de cei care se tem ca pierd nu poate fi pedepsita, a fost clar o conditieimpusa de oamenii lui Basescu ca referendumul sa nu reuseasca. Nu este aici locul, dar s-ar putea imagina reglementari care sa evite boicotarea votului (in afara obligativitatii votului).
  Am vorbit de Basescu desi sunt alegeri parlamentare, pentru ca e clar ca PDL sau structurile create acum de PDL pentru a zapacii oamenii, sunt si acum strans legate de Basescu, iar desele aparitii ale lui Basescu tocmai acum se vreau un ajutor pentru acestia.
  Eu zic ca fiecare are o simpatie sau o antipatie mai mare pentru o formatie politica decat pentru celelalte si votul ar trebui sa fie totusi pentru cel mai putin neacceptabil dintre concurenti. E drept ca oferta e dezamagitoare, dar daca cei totusi constienti saboteaza votarea, vom fi condusi de cei pe care-i aleg masa de ignoranti.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mellificus

trebuie sa recunoastem ca poporul are o mare parte de vina ca tara este unde este. ei au incercat sa faca tot ce le-a trecut prin cap .. dar nici noi nu ne-am opus. in loc sa ne unim si sa facem ceva am preferat sa stam si sa ne certam ''ba ca ala e mai bun ba celalalt e mai bun'' cand de fapt stim bine ca nici unul nu e mai bun ca celalalt. ne-am lasat dusi in eroare de tot felul de televiziuni ... samd. nimeni de acolo nu cauta folosul tarii. asta e clar. dar nici noi... sa fim sinceri.

pharaonu75

Asta ar trebui sa fie lege! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

silviu

    Mellificus!  Si ce vina are tara?Ce sa facem noi,care este parerea ta?Sa se faca o noua revolutie sau ce a fost in dec.89?Nu este nici locul nici nu sunt aceleasi conditii.In rest,ne putem exprima parerea la alegeri.Si ma rog frumos pe cine sa alegi ca toti sunt o apa si-un pamant.
       
            ARD-ul?- au fost pana acum la guvernare(mai)- se pare ca totusi desi au taiat in carne vie nu au facut-o chiar degeaba pentru ca toate tarile care sunt in criza intr-o masura sau alta fac aceleasi lucruri pe care le-au facut ei.Au mai gasit ceva corupti pe ici pe colo,i-au mai ascuns la racoare chiar daca erau unii si din partidul lor.Problema este ca sub umbreluta lui Bocut(care nu este altceva decat un ardelean prost de corect si ascultator - asa suntem noi ardelenii in general) foarte multi au furat fara pic de rusine din sacrificiile poporului(si hotia nu tine cont de partid),iar Base si-a facut politica lui care nu spun ca nu e pe alocuri ticaloasa,neezitand sa-l sacrifice cand a fost nevoie.
         USL-ul? - clar oamenii lui Voiculescu,dovedit cu acte in regula(Base nucred ca nu a fost,dar nu l-au prins) ca a fost ,este,si va fi securist.Un hot de drumil mare care are nerusinarea de a apere in prim planul vietii politice,face si desface guverne,care sa-l ajute sa fure in continuare(cazul Baneasa),org.suspendari ale presedintelui cu orice risc pt.tara.(Mona Musca a avut decenta sa se retraga daca a fost dovedita ca informator si ea nu a fost nimic pe langa Felix).Ponta?La inceput simpaticut,cu moaca lui de soricel obraznicut,cu greselile lui de tinerel fara exp.in jungla politica etc.HOT- plagiat,il aud cu urechile mele cand spune ca va demisiona daca se dovedeste ca a plagiat si apoi se faca ca uita,face comisii peste noapte,incalca tot ce e lege si bun simt sa-i iasa lui bine (Base macar da o aparenta de legalitate la ticalosiile pe care le face).Crinut?Un terchea berchea care are intradevar un discurs politic bun,este combatant,un bun orator dar atat,de la el nu poti scoate nici macar un pic de diplomatie si de bun simt.Acesta este varful ghetarului .Sub ei o intreaga sleahta de hoti de drumul mare in stare sa dea in cap pentru binele lor.Va amintiti guvernarea lui Bombonel in care aveam coruptie dar nu corupti.
      UDMR-ul? - are electoratul lui,are si hoti dar si oameni de buna calitate care pas cu pas,fara prea mult scandeal si valuri pe plan national,fara prea multa valva si-a atins toate scopurile in ceea ce priveste minoritatea maghiara.Pentru oamenii lui seriosi in munca si cu mai mult bun simt daca nu as fi roman poate ar merita un vot.
      PP-DD - astia nu stiu ce vreau,desi la mine in colegiu cel care candideaza la camera deputatilor este un om de afaceri care a facut multe lucruri bune pentru cei necajiti,este un tip popular care vorbeste frumos cu oamenii,ii ajuta.Ca partid "senzational" la prabusire.
      Sa nu mai spun.Bistrita este un sat ceva mai mare in care lumea se cam cunoaste si pe 85% din candidati ii cunosc personal fara a fi apropiat de nici unul.
           Ramane intrebarea cetateanului turmentat "SI EU CU CINE VOTEZ,...HAC!???"
    Toti o apa si-un pamant,dar in rau nu in bine.
                 Cu stima,
                              Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

mape 48-petru manea

trebuie sa alegem raul cel mai mic ---trebuie sa-i punem in balanta ,dupa care sa mergem la vot

bucovineanu

In colegiul meu ard are candidat un cetatean care in 90 era frigotehnist absolvent de scoala profesionala. A intrat in afaceri cu electronice, care un timp au mers foarte bine, iar dupa 2004 s-a lansat in constructii. Acum firma sa e falimentara.
Usl are un candidat a carui cea mai importanta idee in folosul tarii, e parerea ca trebuie pus un impozit pe operatiile de siliconare.
Candidatul lui DD nu stiu ce invarte.
Acum ma intreb si eu precum cetateanul turmentat al lui Caragiale: Eu..... cu cine votez?....  :razz:

pharaonu75

Citat din: mape 48 din Decembrie 04, 2012, 01:56:06 PM
trebuie sa alegem raul cel mai mic...

Nea Petrica, desi as putea sa fiu de acord cu aceasta afirmatie, nu vreau!
Si sa spun si de ce:

Vine unul de la PDL si spune: voteaza-ma pe mine, pentru ca dupa alegeri iti voi taia mana, mai intai de la articulatia palmei, apoi, peste cateva luni ti-o voi taia de la cot, iar peste alte cateva luni o voi taia de la umar! Asta ar insemna un chin groaznic!
Apoi vine unul de la USL si spune: stiu cat suferi si cat il urasti pe PDL-ist pentru ca iti va taia mana de trei ori! Voteaza-ma pe mine si eu ti-o voi taia din prima, de la umar, ca sa nu te chinui de trei ori!

Intrebarea este: SA ALEG RAUL CEL MAI MIC???
Pai eu imi vreau mana, ca sa fiu intreg, sa am ce-i al meu, sa ma folosesc de ea, sa nu sufar deloc. Ba mai mult, daca tot trimit pe cineva ca sa ma reprezinte, vreau ca acesta sa ma ajute cu ceva, nu doar sa ma lase in starea in care eram cand l-am votat si sa fiu multumit spunand "bine ca asta nu mi-a luat nimic", sau "bine ca asta mi-a luat mai putin decat ceilalti"
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: bucovineanu din Decembrie 04, 2012, 03:47:11 PM
In colegiul meu ard are candidat un cetatean care in 90 era frigotehnist absolvent de scoala profesionala. A intrat in afaceri cu electronice, care un timp au mers foarte bine, iar dupa 2004 s-a lansat in constructii. Acum firma sa e falimentara.
Usl are un candidat a carui cea mai importanta idee in folosul tarii, e parerea ca trebuie pus un impozit pe operatiile de siliconare.
Candidatul lui DD nu stiu ce invarte.
Acum ma intreb si eu precum cetateanul turmentat al lui Caragiale: Eu..... cu cine votez?....  :razz:

Cu toti... votati-i pe toti! Sa fie 19 milioane de astfel de voturi, cu stampile pe toti candidatii!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 04, 2012, 10:36:22 AM
Asta ar trebui sa fie lege! =)) =))




Spuneti si se spune in poza :

Senatori si Deputati ( politicieni in general zic eu ) ar trebui sa poarte uniforme precum piloti de curse nascar ( formula unu ) ca sa putem stii si noi de care cine sunt soponsoritati .


( nu stiu cat de exacta e traducerea mea dar e pe aproape )
Citat din: pharaonu75 din Decembrie 04, 2012, 03:56:24 PM
Citat din: bucovineanu din Decembrie 04, 2012, 03:47:11 PM
In colegiul meu ard are candidat un cetatean care in 90 era frigotehnist absolvent de scoala profesionala. A intrat in afaceri cu electronice, care un timp au mers foarte bine, iar dupa 2004 s-a lansat in constructii. Acum firma sa e falimentara.
Usl are un candidat a carui cea mai importanta idee in folosul tarii, e parerea ca trebuie pus un impozit pe operatiile de siliconare.
Candidatul lui DD nu stiu ce invarte.
Acum ma intreb si eu precum cetateanul turmentat al lui Caragiale: Eu..... cu cine votez?....  :razz:

Cu toti... votati-i pe toti! Sa fie 19 milioane de astfel de voturi, cu stampile pe toti candidatii!
Aveti grija totusi  pe cine puneti prima data stampila ca nu cumva sa nu mai existe tus pe pe ea pentru urmatoarele casute :rotfl: =)) 
Sa luati niste tus de rezerva, eu asa voi face . =)) =)) =))

balasbebe

Daca nu votezi ies tot ei. Daca votezi un vot ce mai conteaza. Si daca mergem, si daca nu participam, asa este facuta legea sa iasa tot ei. Eu nu voi merge la vot. Am zis din vara de la referendum, ca pana nu vor face o lege sa-mi placa mie, nu voi mai participa la jocul lor. Ceea ce doresc eu nu se poate infaptui. In primul rand cei care locuies pe la tara, se duc de rusine. Cei care stau toata ziua pe antene, deja parerea lor este formata si dirijata. Cei care stau pe la OTV, sunt si aia dezamagiti total. La cata manevra, si cate voturi se arunca in urne la comanda politica, nu are rost sa mai tocesc pragul usii. Nu sunt indiferent, dar sunt prea mic. Si cand te gandesti ca un vot ar conta, adica votul meu, daca nu ar fura ei. Cum iese unul la o tigara, sau la WC, cum se umple urna. Am facut parte ca observator pe vremuri. Cand erau cei de la PNCD, tare vigilenti erau saracii, dar tot degeaba. Ce folos daca lumea si atunci a fost manipulata. Un loc sub soare gasesc si fara a merge la vot.

bucovineanu

Asa ma gandisem si eu:sa cer odata cu stampila si tusiera si sa le aplic la toti cate 2-3 stampile. Desi nu realizez mare lucru.
Vorba 'ceea: pleaca ai nostrii, vin ai nostrii, noi ramanem tot ca prostii...   :razz:

Kov iulian

Citat din: bucovineanu din Decembrie 04, 2012, 04:03:11 PM
Asa ma gandisem si eu:sa cer odata cu stampila si tusiera si sa le aplic la toti cate 2-3 stampile. Desi nu realizez mare lucru.
Vorba 'ceea: pleaca ai nostrii, vin ai nostrii, noi ramanem tot ca prostii...   :razz:


Ba realizati, in ochi Dvs ati luat o decizie buna, conteaza ce credeti dvs despre decizia luata

balasbebe

Vreau sa vad daca intradevar vor participa 77% dintre alegatori. Vad ca se fura si aici. Eu cred ca prezenta va fi sub 50%. Nu are nici o miza, si nici o valoare votul nostru.

emilavram

Citat
Aveti grija totusi  pe cine puneti prima data stampila ca nu cumva sa nu mai existe tus pe pe ea pentru urmatoarele casute :rotfl: =)) 
Sa luati niste tus de rezerva, eu asa voi face . =)) =)) =))

Pai ce ne opreste sa cerem si tusierele cind mergem in cabine :))
Dar tot nu vad nici o modificare in micutul nostru chestionar eu nu ma incadrez la nici o rubrica nu ne pune si noua o rubrica ?

mellificus

spuneam mai sus ca si poporul are vina lui... care e vina poporului ?? ca nu sunt uniti. mi-ar place sa reusim sa ne unim si sa nu mai mergerm la vot cel putin toti cei de aici de pe forum sau sa anulam votul ... sau orice alta idee ar avea cineva in afara de a merge la vot...  dar cati sunt de acord cu asta ?? probabil nu multi. de aia reusesc cei de sus sa isi duca planurile la indeplinire. de mult caut raspunsul la o intrebare ... cum reusest cateva sute sau mii de oameni sa isi bata joc de 15 - 20 mil de oameni ?? (acu cu referendumul nici nu mai stim cati suntem - atat de josnic am ajuns :(( ) in fine. probabil un raspuns ar fi ca din cei 15 - 20 mil nu se gasesc nici cateva mii care sa fie uniti ca sa poata tinea piept ipocriziei....