retete culinare

Creat de POSTASUL, Noiembrie 11, 2011, 11:33:12 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

 eu cred ca este reteta lui don Marin                                                               
                                               
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Alutus

 Stie cineva cum se face un sos pentru spaghete? Sa nu fie de post. Puneti si o reteta de mancare de post.
Sa nu uiti Darie!

jonny_it

Citat din: Alutus din Noiembrie 24, 2011, 12:44:57 PM
Stie cineva cum se face un sos pentru spaghete? Sa nu fie de post. Puneti si o reteta de mancare de post.

Carne: poate fi 1 conserva de carne de porc/vita (400 g) sau salam ..
Suc de rosii(400 ml)
Exista si ceva plicuri din alea gen vegeta special pt paste(se puna 1 lingura de asa ceva).

Se pune sosul de rosii + carnea carnea + 1 strop de ulei, se lasa sa fiarba 2 minute timp in care se pune condimentul.

Cam atat.  :)

Cate paste am mancat in facultate ... nici sa nu le vad!  :rotfl:

jonny_it

In paste(dupa ce se fierb) se pot pune si 1-2 oua fierte, tari.

Bistriteanul

Pui ceapa la calit cu putin ulei, adaugi carne sau bucatele de salam, ciuperci, ardei,...(alte preferinte) si apoi torni bulion, lesi sa fiarba si adaugi condimente, sare piper,ierburi aromatice..
Vrei sa-ti impresionezi prietena cu o cina preparata de tine?Nu uita de lumanari, muzica si un trandafir in :D:rotfl:
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Alutus

Asa fac dar nimic nu o impresioneaza . Mereu stramba din nas.  Multumesc. Mai scrieti ceva tot pt paste
Sa nu uiti Darie!

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan motu

pharaoane ,am zis ca nu mai mananc seara dupa 5 dara imi facusi o pofta de iar trebuie sa fac inventar pe la buc   musai nu alta