O ideie va rog,daca va pricepeti la motoare electrice.

Creat de marian sima, Noiembrie 01, 2011, 06:06:07 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Am un motor de 62 kw si 900 rot/min,este motor de forta era in dotarea macaralelor din porturi ,adica doua motoare plimba macaraua pe sine, am trifazic tras dar nu am la ce folosi acest motor,cineva mi-a zis ca motorul poate fi transformat in generator.are cineva ideie cum ?

marian sima

Are colector cu trei inele colectoare(neintrerupte) si fiecare calector are carbunele lui.

marian sima


mape 48-petru manea

inelele colectoare sunt pentru a putea regla turatia motorului binenteles folosind si un reostat
ma indoiesc ca prin modificari simple se poate transforma in generator

marian sima

Da motorul actiona si la turatie mica,adica are o turatie variabila de la 0 la 900 rot /min.Speram sa il transform in generator ,altfel nu am ce sa fac cu el cu 62 de kw i-mi prajeste instalatia,ca sa il folosesc la o moara de uruiala nu are turatie.

POSTASUL

donu Marian astazi am vb. cu un meserias din bransa si iam spus cele explicate de dv. .Mia zis ca puteti sal transformati intrun generator; trebuie sal cuplati la un alt motor , adica trebuie sal invarta alt motor , problema este ca trebuie sa aveti un aparat de masura sa vedeti cat scoate , puterea se modifica prin reductie adica marimea fuliilor  pana va scoate puterea de care aveti nevoie.Cu detali tehnice si parametrii revin duminica cand vine pe la mine un domn ing. expert in asa ceva  si o sal rog sa va dea informatiile necesare:hi: :hi: :hi: :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

marian sima

Multumesc mult.Asa mi-a explicat si un amic si a spus ca tensiunea o scoate la bornele carbunilor. :hi:

tassevasi

  Mariane ,pt a obtine curent de la motorul acela treb sa ai o sursa de energie f f ieftina sa puna in miscare motorul tau ,altfel nu faci nimic cu el .
  Exemplu ,energia apei cuegatoare dirijata catre paletii unei turbine care la riindu-i sa invirta  acest generator , ori energia vintului , a aburului  s a m d .
  Poate te-am dezamagit , dar asta-i situatia .
Numai bine .

marian sima

#8
http://www.youtube.com/watch?v=_-EJhUsxhUs&feature=related
Ceva de genul acesta vreau sa fac.Adica sa-l pun in miscare cu un motor monofazic de 3 kw si 3000 de ture ,motorul mare de 62 kw are ca punct maxim de lucru 900 de rotatii pe min ,punind o fulie de 3 ori mai mare pe el triplez forta motorului de 3 kw,alimentez motorul de 3 kw de la retea si folosesc un comutator ,atunci cind motorul si generatorul ajung la turatie maxima folosesc forta de inetie a motoarelor si mut repede comutatorul astfel incit motorul sa fie alimentat de generator,las o faza sa alimenteze motorul si o faza pentru alti consumatori care sa fie mai mici de 3 kw,daca nu i-mi iese schema aceasta ,atunci vorba ta o eoliana verticala de dimensiuni mai mari.Individul in filmulet produce 220 cu un motoras de 12V sau mai mic daca baga un transformator putea sa aibe un circuit inchis nemaiavind nevoie de baterie.

Obombo

Daca ar merge schema s-ar putea rezolva toate problemele energetice de pe lume asta cu acest sistem dar din pacate nu functioneaza. Sau cel putin nu in acest univers.

mape 48-petru manea

mariane cum explici tu seamana cu perpetum mobile
cu motorul de 3 kw poti scoate din generator tensiunea,dar cand pui consumatori creste curentul ( amperi ) si incepe sa franeze tot ansamblu ,adaugand consumatori pana la 3 kw osa constati ca motorul de 3 kw  nu mai poate duce si in final daca nu ai protectie se va arde
cu eoliana se va intampla acelasi lucru---romanii au o vorba --din cacat nu faci zbici
cea mai economica varianta este sa-l dezmembrezi si sa vinzi la fier vechi---nu o spun cu rautate  :hi: :hi: :hi:

Alutus

#11
Citat din: marian sima din Noiembrie 03, 2011, 08:24:30 PM
http://www.youtube.com/watch?v=_-EJhUsxhUs&feature=related
Ceva de genul acesta vreau sa fac.Adica sa-l pun in miscare cu un motor monofazic de 3 kw si 3000 de ture ,motorul mare de 62 kw are ca punct maxim de lucru 900 de rotatii pe min ,punind o fulie de 3 ori mai mare pe el triplez forta motorului de 3 kw,alimentez motorul de 3 kw de la retea si folosesc un comutator ,atunci cind motorul si generatorul ajung la turatie maxima folosesc forta de inetie a motoarelor si mut repede comutatorul astfel incit motorul sa fie alimentat de generator,las o faza sa alimenteze motorul si o faza pentru alti consumatori care sa fie mai mici de 3 kw,daca nu i-mi iese schema aceasta ,atunci vorba ta o eoliana verticala de dimensiuni mai mari.Individul in filmulet produce 220 cu un motoras de 12V sau mai mic daca baga un transformator putea sa aibe un circuit inchis nemaiavind nevoie de baterie.
Vezi si aici::http://ro.wikipedia.org/wiki/Energie. Legea conservarii .........     
Ea poate fi doar transformata. Daca consumi  3 kw, obti tot 3 kw sub forma de energie electrica de (ex  c.c. sau c.a. 12;14;24 ;60 v) caldura , lucru mecanic ,sunete, lumina , s.a.m.d. Este ca la banca , nu poti scoate din contul curent decat ceea ce ai depus.
Sa nu uiti Darie!

marian sima

Aceasta gindire a dv este o gindire indusa de cei care controleaza resursele,de ce credeti ca curentul produs de eolienele construite de ei costa mai scump decit curentul produs clasic cu carbune,sau pacura?Nemti dezvoltase un dispozitiv de generat curent electric cu costuri aproape de 0 inca din timpul razboiului ,acele dispozitive mobile au disparut cu schite cu tot,traim intr-o societate in care puterea  detine monopolul resurselor si ne doreste consumatori cu costuri cit mai mari,eu unul o sa incerc sa devin independent energetic ,sa termin cu treaba pe cimp si acesta este un proiect pentru aceasta iarna.Citi despre bici ,Romanul a zis aceste vorbe dar tot Romanul are un spirit inventiv.Am mai spus cu un motor de 3 kw si cu o fulie de 3 ori mai mare la generator rezulta o forta egala cu a unui motor de 9 kw,Asa ca un consum de pina in 3 kw nu forteaza prea tare motorul.

Alutus

Succes ! Eu am incredere ca vei reusi. Cand vei obtine rezultatele asteptate te rog sa ne comunici si noua metoda, poate mai reducem din factura de curent, costurile cu butelia si cu lemnele.
Sa nu uiti Darie!

Kiwi Bee

Mariane ai calcat pe un teren minat.

Si mie imi place subiectul si mai studiez.Bani de experiente nu am asa ca citesc si ma gindesc la viitor.
Ceea ce spui tu cu fulia nu este chiar O.K.
Folosind alta fulie vei obtine viteza mai mare sau mai mica dupa caz, dar fortza rezultata(in medie) este aceiasi cu cea depusa.

Ca tu sa obti o fortza diferita(mai mare) de cea depusa si sa ai un surplus de fortza pe care o transformi in curent electric iti trebuie ceva mult mai complicat.

Exista multe firme in lume care se ocupa de acest subiect + persoane private cu posibilitati/bani de experimente si inca nu au ajuns la un rezultat uimitor de bun.

Eu cred ca pt tine si motorul tau cel mai bine ar fi un dispozitiv eolian , vezi aici

http://www.youtube.com/watch?v=CPUhVTMTq1Q

sau daca ai un piriu in capatul gradinii si este destul de rapid vei cuceri.
Nimeni si nimic nu bate apa.Inca prin 1991 am fost in Cheile Nerei si undeva acolo printre munti am trecut pe linga o pastravarie.Cei de acolo aveau costruit o cladire cit o camera mai mica din beton si inauntru era o turbina.Au modificat ruta piriului sa treaca si pe sub cladire.Chiar daca era inghetz pe timp de iarna sub gheatza tot curgea apa(dar rapid nu joaca) si lopata turbinei tot timpul era in miscare.Toata ferma aceea avea curent 24/7.

Ceea ce priveste energia libera obtinuta din aer/natura/spatiu vei gasi multe lucruri pe net.
Primul de care pomeneste istoria lumii este Tesla.Lui nici macar nui trebuiau motoare, doar bobine.Au fost si altii inaintea lui dar nu au obtinut rezultate mari.

Un elvetian , P. Bauman prin anii '70 a iesit cu o scula despre care nu a dat toate informatiile si nici in ziua de azi nu se stie exact cum a fost construita chiar daca exista videori.Scula face 4.5-5 kw de energie(surplus).

Vezi aici   http://www.youtube.com/watch?v=zItmp85N8Tg&feature=results_main&playnext=1&list=PL1A4C5CDA61F2AC74