Petitie impotriva cultivari OMG ( organisme(plante) modificate genetic )

Creat de Kov iulian, Aprilie 04, 2011, 12:21:33 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

#15
Intradevar exista problema lipse de alimente , si trebuie gasite soluti pt asta , au venit uni cu solutia modificari genetice , cea ce e o solutie proasta , si vine din partea unei corporati diabolice,alte soluti nu mai sunt doar asta ? Americani sunt pionieri si au fost primii care au adoptat aceste soluti de bioinginerie si ca sa vezi coincidenta tot de la americani a inceput CCD-ul (coloni colapse disorder ) sunt sigur ca e doar o coincidenta nu are cum sa fie din cauza asta  :wink2: nui asa? cercetatori au dreptate mereu nu au cum sa greseasca, ei nu sunt oameni sunt supraoameni si daca ne-au asigurat ca e ok  totul e ok . Alt aspect periculos din treaba asta , e ca doar o singura corporatie sau doua se ocupa de treaba asta , si daca le ies pasentele vor avea monopol , deci vor stringe munti de bani si vor face ce vor dori , vor fi prea puternici pt a se mai atinge cineva de ei , (vedeti si abuzurile de forta pe care le face microsoft , coruperea politicienilor etc ). Nu trebuie permis ca o corporatie sau alta sa devina prea puternica deoarece  devin trufasi si aroganti si tot noi vom suferi dupa aia , mai bine sa fie mai multe si sa se lupte la singe intre ele , sa existe competitie , sa se chinuie sa vina cu produse mai bune ca ceilalti la preturi mai mici . Si daca lupta aceasta impotriva OMG e sponsorizata de companiile producatoare de insecticide ,cei cu asta .Acum ne ''ocupam'' de cei care produc OMG-uri dupa ce am ''rezolvat'' cu ei ," ne ocupam " si de cei cu insecticidele si medicamentele cu soponsorizare de la cei cu OMG-urile . Nu credeti ca sa ajuns prea departe  cu poluarea , se imprastie atita otrava in jurul nostru cit o sa mai suportam asta? Toate insecticidele , ingrasamintele artificiale toate astea care se dau,incet incet ajung in pinza freatica si ne otravesc pe toti , toate corporatiile astea malefice si toti oameni de stiinta in loc sa se ocupe cu chesti care sa le aduca profit maxim , nu mai bine isi pun toti creierele la contribuie si sa vina cu soluti mai curate si naturale la problemele omeniri . sunt sigur ca daca s-ar vrea s-ar gasi si soluti naturale , dar marea problema pt ei e ca din astea nu mai pot deveni multimiliardari . Si daca tot nu permitem cultivarea haideti sa nu permitem nici importul, avem atitea terenuri necultivate , haideti sa le folosim intii pe acestea si dupa aia sa vedem daca mai avem nevoie si de artifici pt cresterea productiei .

alvo

oare rapita aia,inalta cat trestia si groasa ca prazul o fi modificata genetic?
daca e un OMG,e f.buna! iese miere multa,polen mult,familii bine dezvoltate!
deci,votez pentru OMG!

Kov iulian

#17
Profitul pe primul loc , sanatatea noastra pe locul al doilea , cantitate in defavoarea calitati , Doamne iarta-ne ca nu stim ce facem si unde ne indreptam. Poate ca asta e viitorul omeniri sau o mare teapa pe care ne-o tragem singuri , Un lucru stiu sigur , atunci cind nu mai gindim cu inima si sufletul si gindim doar sa facem profit indiferent de consecinte un lucru e sigur , suntem pe o cale gresita , Oricum sunt forte mult mai mari in univers (echilibrul natural , Divinitatea care ne vor pune la locul nostru ) sau poate nu. Ne vor lasa in pace si ne vom autodistruge singuri daca asta ne e dorinta .

orbanstefan64


alvo

si cam cum sa procedez:
cand infloresc cele 300 ha de rapita-suspectata ca ar fi modificata genetic-din jurul stupinei mele,sa iau stupii si sa fug intr-un desert arid,unde nu sunt omg-uri?
sau sa tin stupii inchisi pe durata infloririi si sa-i hranesc cu zahar,apifonda,apinvertt si cate alte chimicale de sinteza or mai fi?
voi,cei care infierati omg-urile asa procedati?

pharaonu75

Faptul ca mancam deja alimente cu chimicale in componenta lor, nu este o justificare pentru a ingera si mai multe chimicale din diverse alte surse.
Faptul ca avem in tara rapita aia cat trestia, dupa cum bine spuneati, nu reprezinta o justificare pentru a ni se baga pe gat si soia modificata genetic.
Cultivarea OMG-urilor aduc profituri imense firmelor care le-au dezvoltat (inventat), corporatiilor cultivatoare, insa consumatorilor nu le aduce nimic bun!
Daca Natura, care a perfectionat in miliarde de ani viata pe Terra, a dus la aparitia plantei de soia asa cum este ea astazi, inseamna ca aceasta soia este buna pentru vietuitoarele din zilele noastre.
Daca soia modificata genetic era mai buna pentru animale/oameni/mediu, o modifica genetic Natura, de cateva sute de ani!
Eu sunt de parere ca Natura trebuie lasata sa lucreze singura, pentru ca dezvolta solutii viabile.
Omul este cancerul planetei, el altereaza tot ce atinge. OMG-urile reprezinta o astfel de alterare a Naturii!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 07, 2011, 09:21:20 PM
.....
Eu sunt de parere ca Natura trebuie lasata sa lucreze singura, pentru ca dezvolta solutii viabile.
Omul este cancerul planetei, el altereaza tot ce atinge. OMG-urile reprezinta o astfel de alterare a Naturii!

  Este o viziune romantica, din pacate nerealizabila.
  In toata istoria au fost curente radicale, dar urmate de un numar redus de oameni. Ex chiar pe vremea Domnului Hristos era in zona Palestinei o secta care zicea ca nu trebuie sa omoram nici o vietate. Nu numai ca erau vegetarieni, dar umblau permanent cu o maturica si o lopata asupra lor. Cand se asezau jos maturau atent pamantul sa nu ramana vre-o furnica sau gandacel pe care sa le striveasca. Lopotica o foloseau ca sa acopere fecalele proprii, sa mentina lumea curata. Si budistii au curente care protejeaza nimalele, sunt temple unde calugarii mananca din ofrande alaturi de maimute sau sobolani, sau unde vacile intra in temple fara oprelisti. Dar nu sunt o solutie a viitorului omenirii.
  Daca lasam natura sa lucreze singura, inseamna sa nu mai tratam stupii de Varroa sau de alte boli, dar nici noi sa nu ne mai tratam, dupa principiul "scapa cine poate". Sa renuntam si la erbicide si insecticide, la ingrasaminte dar poate si la arat si cultivat.
  Parerea mea este ca asa cum s-au introdus nu cu mult in urma in agricultura ingrasamintele artificiale, erbicidele si insecticidele, asa vor fi acceptate si OMG-urile. De fapt se zice ca statele unde acestea sunt deja acceptate si folosite legal, cuprind peste 4 miliarde din populatia lumii, dar produsele de acest fel circula in toata lumea. De fapt si multe medicamente si vitamine (vezi vitamina C) se obtin aproape exclusiv prin inginerie genetica.
  Vigilenta extrema trebuie sa fie. De fapt unele soiuri modificate genetic, de ex un soi de mazare, au fost interzise puntru ca erau suspiciuni asupra folosirii lor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian

#22
http://www.piataagricola.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=58:wikileaks-apicol-agentia-americana-pentru-protectia-mediului-saboteaza-apicultura&catid=35:apicultura&Itemid=54       Daca la Americani se intimpla de astea , ma intreb la noi in Romania in care e mama coruptie oare ce ne pregatesc politicieni nostri?

cristian87

Cauza dumneavoastra e nobila dar metodele de lupta mi se par lipsite de sorti de izbanda
Mor oameni cu zile si ii doare in fund pe ai nostri guvernanti nu se vor impiedica ei de niste anonimi de pe net care semneaza petitii on line.
Puteti chiar sa le tipariti si sa le trimiteti dar ma tem ca le veti furniza doar hartie igienica
Monsanto e unul din cei mai mari giganti industriali ai lumii iar pedelistii sunt flamanzi de spaga asa ca resemnati-va
Asta in cazul in care va ve-ti hotara sa iesiti cu sutele de mii in strada si sa ziceti AJUNGE
Cand se va  organiza asa ceva contati pe mine, voi fi acolo dar pana atunci ne meritam soarta.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

viorel_v2000

Ce inteleg eu din tot ce s-a spus mai sus:

1) ca sunt doua tabere , una pro-OMG, alta anti-OMG

2) fiecare tabara nu poate sa doarma noaptea de grija sanatatii noastre

3) tabara pro-OMG spune ca sanatatea noastra are de castigat pentru ca se elimina pesticidele si alte chimicale

4) tabara anti-OMGspune ca sanatatea noastra are de pierdut datorita ingerari de ADN modificat

nu am gasit explicatii care sa arate CUM se poate apara OMG fara pesticide asa cum nu am gasit explicatii care sa arate CUM acele fragmnte de ADN nou introduse ma pot afecta pe mine.

Asa, la modul general "s-au facut niste cercetari" poate sa spuna oricine...

Unii nu vor sa piarda monopolul productiei si distrubuirii de pesticide pe cand ceilalti doresc sa devina detinatorii monoplului de productie si distribuire de materialului semicer si saditor de OMG (mai ales daca ceea ce se foloseste acum o sa dispara)

Bunaoara, acum poate sunt fermieri care ar mai vrea sa folosesca seminte de floarea soarelui Fundulea, dar se mai gasesc? Incet, incet au fost eliminate..


filip

Am asistat la o discutie interesanta  Patron mag alimentar-Distribuitor.
Am carnati exceptionali la 16 lei cu carne de buna calitate!
La noi in magazin se vinde ieftin si mult ,nu conteaza calitatea.Avem clienti pensionari si persoane cu venituri mici.
Nu conteaza ca e oase macinate si zgarciuri.

Zilele trecute am aflat o veste uluitoare,energia eoliana va fi vanduta la pret triplu populatiei,
Si atunci te intrebi retoric,clientul ce doreste?
Suntem saraci,dar si condusi prost!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marian sima

Consumam de mult legume modificate genetic,si din pacate asta este viitorul,fermierul le cultiva pentru a rezista pe piata.Va dau un exemplu ,firma clause din franta produce saminta de morcov Vesta,stiti cit costa kg de saminta?peste 2000 ron.Va intrebati probabil cine cumpara aceasta saminta,fermieri tineri care stiu ca ;la acest hibrid nu ai rebuturi (1 morcovi sint perfecti,2nu ii ataca viermele sirma sau alte gijganii),perioada de la rasarire la cultivare este de 60 de zile,deci aproape jumatate fata de normal,culoare intensa si curios acest hibrid este mai dulce decit morcovul obisnuit.Venitul este net superior fata de cultura normala.Acest hibrid il gasiti in marile magazine,dv i-l cereti fiinca vreti un morcov drept(de parca nu il razuiti si il bagati in oala) un morcov mare si frumos colorat,daca stai linga o taraba cu morcovi obisnuiti tu vinzi si celalalt pleaca cu marfa acasa,asa se intimpla si cu celelalte legume ,sint firme care au ajuns departe cu modificarea,o anumita firma a luat gene de la un peste din Artica si lea pus la rosii,rezultatul rosii care rezista la inghet ,adica poti sa le vinzi iarna pe taraba fara frica ca dupa ce se dezgheata se fac urite, sint rosi care poti juca un mic tenis cu ele ,eu unul cind am fost cu stupi la floarea soarelui am vazut soia modificata genetic era 2 lanuri ,unul cu floare mov si altul cu floare alba ,soia cu floarea alba zumzaia de albina,mierea din acel an a cristalizat foarte fin ,eu unul sint constient ca agricultura se indreapta spre O.M.G si va spun si de ce ,de ceva timp se cultiva rapita pe suprafete tot mai intinse,pai aceasta saraceste foarte mult pamintul,dupa citiva ani pamintul devine sarac ,ce credeti ca se preteaza la un pamint sarac?A-ti ghicit ,plante modificate genetic,care se dezvolta pe sol sarac si are si cerinte scazute de umiditate.Nu uitati dv formati piata si tot dv puteti alege un produs in defavoarea altuia daca vedeti o gaurica intr-un morcov fiti bucurosi fiinca o vietate il gaseste bun,in hibrid stie ia de ce nu intra.

Kov iulian

asta vroiam sa zic si eu , oare de ce daunatori nu prea consuma plante modificate genetic ? sunt asa de prosti sa rateze o masa pe cinste nu cumva ei sunt mai isteti si vad ca ceva nu e in regula cu respectiva planta?

pharaonu75

Intreaba-l asta pe Tabara - ministrul agriculturii, pentru ca el afirma pe toate posturile ca sustine cultivarea OMG in Romania, desi UE este de alta parere!
Astia nu doar ca au pretentia ca noi suntem prosti iar ei ne scot la lumina, dar acum sar si la gatul UE, care nu isi cunoaste interesele si trebuie sa ii invete PDL-ul ce este bine!

Asa ne trebuie daca la mitinguri altii ies in strada cu sutele de mii si se lasa cu deranj, iar la noi ies doar opt mii si danseaza "pinguinul" in piata parlamentului! :redcard:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

Aveti in fata mari corporatii straine si politicieni corupti nu vad cum sa cistigati aceasta lupta,de ce credeti ca distrug micul producator si pietele?Micul producator vinde ieftin si produce marfa din ce saminta vrea el,pe cind marele producator este mina in mina cu laboratoarele corporatiilor,automat daca farimi piata il termini pe micul producator si corporatiile vind ce vor ele,singurul protest viabil este blocarea punctelor de intrare in tara,la Giurgiu o piata au farmat-o ridicind pe locul ei bila acum se farima si singura piata care a mai ramas si Giurgiu este un judet cu o mare pondere agricola.Tot ei se intreaba cum de am devenit importatori de legume ,pai daca dai in cap producatorului autohton automat devii importator,marile magazine nu te primesc cu marfa din saminta romaneasca,recent un producator de salata a fost refuzat pentru ca salata nu avea diametrul dorit de ei ,salata naturala nu atinge niciodata acel diametru,numai cea modificata are o astfel de dimensiune,si stiti ce se intimpla ce acel hibrid de salata ,dupa tocare devine cirpa si pusa in vas i-si diminuiaza mult volumul ,dar pusa la vinzare da bine este foarte mare.