Petitie impotriva cultivari OMG ( organisme(plante) modificate genetic )

Creat de Kov iulian, Aprilie 04, 2011, 12:21:33 PM

« precedentul - următorul »

ion patrut

Citat din: Piticot din Iunie 06, 2012, 08:00:23 PM
detalii pt cei putini,cu bani...

ce conteaza ce lasam pt maine?important e astazi,asta ne e rasa..stim ca totul e rau si ca e spre pieirea noastra dar ce mai conteaza?vor vedea cei de maine cum vor iesi din impas...

amara realitate.si ca sa revenim si la biata noastra albina,la fel se intampla.ne aplecam urechea spre hibrizi care rup caturile in doua,ne amagim ca acum va fi bine fara sa gandim consecintele..

mda...
pur adevar

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din Iunie 06, 2012, 08:09:06 AM
Acum am vazut ca are o subtitrare automata, care devine activa daca se apasa pe butonul CC al playerului!


Aproape orice filmulet de pe youtube are subtirare automata, dar din cate am vazut sunt de doua feluri,

- O subtirare corecta din punct de vedere gramatical, incorporata in film sau urcata cumva odata cu filmuletul ( foarte rar )

- O subtirare automata, de fapt o transcriere automata a acea ce se vorbeste in engleza, apoi mai avem un buton de traducere a acelui text in romana sau alta limba .

( acest tip de subtitrare e un pic mai defectuasa din punct de vedere gramatical , dar e totusi bine daca ai o minte ascutita intelegi chiar daca unele cuvinte sunt aiurea )

Kov iulian

Au inceput si astia pe antena 3 sa prezinte lucruri constructive, au vazut ca sa saturat lumea de " jos Basescu, sus Ponta .

Acum si-au revenit nitel si e la tv o emisiune care prezinta cum isi distrug romani pamanturile, cum le lucreaza aiurea cum le poluaeaza.

Suntem un neam de toata jena, am vandut aproape toate bogatiile subsolului strainilor, am vandut la turci chiar si fierul vechi extras pe timpul lui Ceausescu .
Vindem padurile, sub forma bruta neprelucrata in afara si importam mobila, orice fruct cultivat sau crescut salbatic il vindem afara si importam de afara gemuri, dulceturi, .

Cea mai bun miere o exportam afara engros si importam sau o producem chiar noi miere turceasca contrafacuta .
Dam pamanturile la straini sa le lucreze iar ei le exploateaza la maxim si le distrug iar apoi cand termina merga la alti si noi ramanem cu degetul in gura si ne uitam la ei .

Ce fel de tara suntem noi, negri  aia saraci din africa, nu au agricultura, nu au resurse, nu au minte saraci.
Dar noi ce scuza avem noi de stam cand tara este distrusa ?

Donbazil

Citat din: Kov iulian din Septembrie 16, 2012, 05:43:11 PM
Au inceput si astia pe antena 3 sa prezinte lucruri constructive, au vazut ca sa saturat lumea de " jos Basescu, sus Ponta .

Acum si-au revenit nitel si e la tv o emisiune care prezinta cum isi distrug romani pamanturile, cum le lucreaza aiurea cum le poluaeaza......
Dar noi ce scuza avem noi de stam cand tara este distrusa ?

Sal'tare!
Exact!....Te-ai prins!.....Noi pur si simplu STAM!......
Asta ne place al dreaq de mult...Stam !... Si ce daca stam?......Iote asa!.....Noi stam!....
Pai ce suntem fraieri sa muncim pe mai-nimica, -  cand putem sa stam?....
Tu ce muncesti?....Eu ce  muncesc?.....Noi, ce muncim?....Ce producem?.....Stam si cugetam, -  ca ce ne trebuie noua munca....Brrrr! Munca, sudoare, efort....Ceausisme......
Pai ce traim tot in comunism, acuma-i libertate frate!....Si ca tine , ca mine, ca el, - milioane de altzi romani......
De-aia avem guvern sa ne deie!....Pai i-am votat!.....
:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:
Cat timp asta va fi mentalitatea noastra, astea vor fi si rezultatele.....
Sper sa n-am dreptate!
Sal'tare!
Donbazil - Faget :thanks:

P.S. Revenind la subiect: cultivarea plantelor modificate genetic nu ne-ar face rau, daca am fi capabili sa tinem sub control acest lucru. Daca am avea cu ce si cu cine, dar ma cam tem ca momentan, n-avem!....
Si altzii muuult mai inaintatzi intr-ale democratziei si din pdv economic o fac si cu bune rezultate, dar la ei se poate....La noi.....Mai vedem peste catziva ani....

Kov iulian

Citat din: Donbazil din Septembrie 16, 2012, 10:48:18 PM


P.S. Revenind la subiect: cultivarea plantelor modificate genetic nu ne-ar face rau, daca am fi capabili sa tinem sub control acest lucru. Daca am avea cu ce si cu cine, dar ma cam tem ca momentan, n-avem!....
Si altzii muuult mai inaintatzi intr-ale democratziei si din pdv economic o fac si cu bune rezultate, dar la ei se poate....La noi.....Mai vedem peste catziva ani....


Nu vom putea stapani cu nimic corcirea soiurilor naturale cu acele  "nenaturale" nimeni nu poate face asta.


Doar daca s-ar cultiva sub clopot de sticla doar asa pot fi opriti spori sa fie purtati e vant sau de albine.




Kov iulian




Ce stire surprinzatoare nu m-as fi asteptat la asa ceva  :wink: :wink:  parca ne asigurau ca e ok cu astea ca nu ni se va intampla nimic,


http://stirileprotv.ro/stiri/sanatate/foto-socant-efectele-devastatoare-ale-alimentelor-modificate-genetic-asupra-unui-organism.html






Plante modificate genetic  = cancer = moarte





Kov iulian

http://stirileprotv.ro/stiri/sanatate/in-romania-ajung-anual-peste-500-000-de-tone-de-produse-modificate-genetic-in-special-porumb-si-soia.html

Ma lasat rece comentariul de la sfarsit ca spun " cercetatori " ca doar la porumb dupa 2 ani, au descoperit asa ceva si alte plante modificate genetic nu sunt periculoase.

Ok noi prosti mancam alte tampenii modificate genetic si dupa alti 4-5 ani se descopera ca :

" stiti de fapt si alea sunt periculoase dar noi debia acum ne-am dat seama de asta "

Pai bine frate asa ati spus si despre porumb ca e ok si acum v-ati sucit, dar noi am mancat din alte prostii  alti 4 ani, ce facem acum ne vom chinui toata viata cu citostatice ?
Asta e castigul nostru cancerul, iar smecheri aia si-au umplut buzunarele cu pretul sanatati nostre si a copiilor nostri ?

Nu suntem niste soareci de laborator sa faceti experimente in masa pe noi .
Nu avem nevoie de cancer afara din tara cu mizeriile astea

pistol28

Citat din: Kov iulian din Septembrie 21, 2012, 11:26:20 PM
....................................................
Nu suntem niste soareci de laborator sa faceti experimente in masa pe noi .
....................................................................................

Pentru a opri cresterea numarului de oameni pe glob, fara a fi nevoie de "razbel", acuma se aplica tratamentul.
Experientele au fost facute mai de mult. :bzz:
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Kov iulian

Nu eram ai simplu sa se faca asta prin controlul natalitati?


Se nasc mai putini asta e, dar uciderea in masa se cheama genocid .

Kov iulian


Ce parere aveti de aceasta stire ?

http://www.ziare.com/economie/agricultura/americanii-cumpara-cereale-din-romania-la-preturi-fara-precedent-1191721




Visez la ziua cand pe teritoriul patriei noastre vor exista ferme ecologice de succes pe terenurile carora sa mearga apicultorul sa isi lase acolo albinele fara teama ca vor fi otravite cu insecticide .

Kov iulian

Haideti sa cumparam seminte sau sa sponsorizam sa facem donatii catre " BANCA DE GENE DIN SUCEAVA " http://www.svgenebank.ro/


Una dintre putinele surse de seminte naturale de la noi din tara , o adevarata " Arca a lui Noe " care depoziteaza averea genetica de plante a tari noastre .

Kov iulian


Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din Iunie 06, 2012, 10:15:10 AM
La cum merg treburile in Romania, vom deveni cu siguranta proprietatea lor (daca nu am devenit deja, fara sa stim).
Din fericire avem noroc ca fac alti ce trebuia sa facem noi iar rezultatele pozitive obtinute de alti se rasfrang si asupra noastra.
Monsanto anunță retragerea parțială din UE
CitatCu excepția țărilor unde există sprijin politic și din partea fermierilor, Monsanto nu își va mai promova activ produsele în Uniunea Europeană.
Bruxelles, 29 mai 2013 – Monsanto nu își va mai promova activ produsele în UE, cu excepția țărilor unde există sprijin politic, potrivit unui articol al serviciului de presă danez Investigative Reporting Denmark [1]. Vestea vine după ce două milioane de oameni din toată lumea au ieșit în stradă la finalul acestei săptămâni împotriva interferenței politice și a pagubelor de mediu provocate de una dintre cele mai mari companii de biotehnologie. În articol este citat un reprezentant al Monsanto care a declarat că la nivelul companiei s-a hotărât, în 2011, ca promovarea produselor netestate și posibil periculoase să fie oprită în UE, cu excepția țărilor unde se bucură de un ,,larg sprijin din partea fermierilor" și de un ,,larg sprijin politic". Reprezentantul a concluzionat că Monsanto va restrânge culturile modificate genetic la Spania și Portugalia
http://www.greenpeace.org/romania/ro/campanii/agricultura-sustenabila/monsanto-se-retrage-partial-din-ue/

Acolo unde sa facaut cel mai mare scandal s-au retras definitiv baetii, sa mai zica cineva ca daca iesii in strada sa aperi lucrurile in care crezi nu se ia in considerare.

Monsanto nu va mai avea culturi noi modificate genetic în UE

CitatBruxelles, 19 iulie 2013 – Compania americană Monsanto, activă în domeniul biotehnologiei și a producției de substanțe chimice, a confirmat că își va retrage aproape toate aplicațiile pentru culturile modificate genetic în UE, motivând lipsa viabilității comerciale și reticența publică[1]. Greenpeace salută acest anunț, însă atrage atenția asupra faptului că Monsanto ca continua să vândă controversatul porumb MON810, ultima cultură modificată genetic rămasă în Europa, care se cultivă în prezent și în România.
http://www.greenpeace.org/romania/ro/campanii/agricultura-sustenabila/monsanto-declin-in-europa/

http://www.agrobroker.ro/stiri/comunicate/monsanto-isi-va-retrage-cererile-de-aprobare-nerezolvate-in-ue-3735

http://adevarul.ro/international/europa/lovitura-monsanto-producatorul-alimente-modificate-genetic-1_51e8f6d2c7b855ff565361b7/index.html