INFIINTARE ASOCIATIE ECOLOGISTA PT PROTECTIA ALBINEI (polenizatorilor )

Creat de Kov iulian, Martie 08, 2011, 04:44:40 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Citat din: Obombo din Februarie 16, 2012, 11:28:32 PM
E bine si frumos ca ne preocupam de calitatea mediului, dar n-ar trebui sa incepem curatenia din curtea noastra? Asa, ca sa dam exemplu. Cand e vorba de pesticide in agricultura, toti apicultori sunt revoltati, cand e vorba de apicultura bio, majoritatea se uita in sus si fluiera.

Intrebare, daca tratez cu varachet stupi il incomodez cu ceva pe fermier ii produc vreo paguba?

Nu vrea nimeni sa le puna bete in roate fermierilor, sa le opreasca activitatea, ci doar sa ii fortam sa respecte legile, doar atat .

Vi-se pare normal ca eu apicultor sa aduc benefici fermierului prin polenizare iar pe fermier sa il doara in bascheti ?

Dupa ce ca nu platesc polenizare ca in alte tari ne mai si rasplatesc cu otravirea albinelor, iar daca incercam sa avem discutii normale omenesti te mai si sictiresc . ( posibil sa te si "incalece ' daca comentezi mult )

Cea ce vreau sa fac sa imbin armonios interesul meu material cu convingerile mele ecologice, e adevarat inca nu am devenit bio dar fac eforturi pt asta.

Nu folosesc, hrana artificila, nu folosesc substante chimice la tratarea stupilor, in ultima vreme lazile protejez cu ulei de in, nu cu vopsea . Sunt in curs de a deveni bio .

Nici nu stiti prin ce chestii vom trece anul asta sau cei ce vor venii cu interdictiile alea impuse la importul de miere cu polen modificat genetic .

Eu totusi sa zicem ca as avea un avantaj in fata altor apicultori, prin faptul ca sunt in cooperativa in care sunt si prin faptul ca cooperativa, face ce face ( nu voi intra in amanunte )

Dar chiar si asa mie teama de impactul pe care il va avea acele interdictii UE, romania e un dezastru in privinta consmului de miere pe plan intern nu vom putea vinde toti mierea neconforma in tara vor scade preturile  , ma tem ca vom primi niste lovituri foarte mari in perioada care urmeaza .

Si totul se datoreaza ca..urilor astea de plante modificate genetic, nu ne vom putea ascunde de ele, nu ai cum sa le depistezi, fermieri ne vor minti si vor spune ca sunt plante normale doar ca sa le polenizam culturile .

Si noi o vom lua in mana cand vom merge cu mierea la procesator si dupa un timp ne vor spune ca nu e buna ca are polen modificat genetic,  poate o vor cumpara dar o vor face precum ar fi miere neconforma si nu mar mira daca ne vor oferi pe kg  6 -5 lei  (anul trecut parca a fost 7,5 la ACA )

Nu stiu cum sunteti voi dar eu chiar daca nu voi putea rezolva nimic si voi cadea macar o voi face luptand ca un leu pt afacere mea.
Nu voi sta si privii in gol cum  se ruineaza  toate planurile mele financiare voi lupta  pe toate fronturile, ecologic, financiar  .
mai am inca 3 ani din derularea masuri 141, mai am de primit inca 4500 de euro,
Ce ma sfatuiti sa stau asa sa primesc tot ce se va intampla fara macar sa lupt ?






Obombo

Citat din: Kov iulian din Februarie 17, 2012, 01:21:20 AMIntrebare, daca tratez cu varachet stupi il incomodez cu ceva pe fermier ii produc vreo paguba?
Intrebarea corecta este: ce pagube produc eu celorlalti oameni si mediului in general, prin comportamentul meu? Daca toti si-ar pune intrebarea asta, in loc sa se preocupe cum sa faca bani mai multi si mai repede sau doar sa traiasca cat mai comod si "dupa mine potopul", nu ar mai fi nevoie de nici o asociatie. Cati dintre apicultori gandesc ca tine cand este vorba de ce pot face ei in primul rand, nu "ceilalti".

Kov iulian

M-am tinut de cuvant am creat un site si un forum cu caracter ecologist in care voi promova ideile mele si ale altora in legatura cu tot ce tine de viata Eco, experiente, tehnologi etc .

Ca sa nu fiu banuit ca imi ridic traficul pe site profitand de popularitatea forumului apiardeal( si sa nu supar admini facand spam ) nu voi prezenta adresa aici .

Cine o doreste il rog sa imi trimita un mesaj privat ?


(va rog insa un lucru, cei ce veti posta acolo, prezentatii idei spunetiva experientele, scrieti la obiect nu faceti caterinca, nu e vorba de spatiu am destul dar vreau fie o informatie utila si la obiect  )


pharaonu75

Daca nu pui si aici link-ul catre site si forum, te trag de urechi! :nod: :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian


milu56

In Spania nu e de gluma pt. ca no sa se mai poata vinde mierea numai cu o analiza speciala platita de apicultor care costa destul de mult si daca contine polen transgenicos nu se poate vinde,incurand si in Romania o sa se intample.......am participat la o manifestare in Sevilla cred ca e bine ce fac spaniolii si nu ar fi rau ca si in Romania sa se faca proteste in aceasta directie pana nu ne acapara americanii...............

Kov iulian

Romanii dorm, apoi dupa nu ce se mai poate face nimic, se plang ca li s-au luat, li s-au furat .



Avem noroc cu bulgarii, ca s-au rasculat contra acta, s-au rasculat impotriva exploatari gazelor de sist in dobrogea (si iau impins pe aia cu exploatarea incolo in moldova )

Avem noroc cu Ungurii ca au facut scandal cu rosia montana ca vor otravi raurile iar acele rauri curg inspre ei .

Avem noroc cu UE ca nea dat bani, avem noroc tot cu ei ca vor sa ia fraiele fiscale in maini(s-au speriat si ei cat se fura la noi )

POSTASUL

A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Kov iulian

Iar treaba cu plantele modificate genetic ii va arde la buzunar si pe fermieri .pt ca aceste corporatii care le produc nu sunt societati umanitare ci urmaresc doar profitul cu orice pret .

Intaii se infiltreaza in piata, ofera preturi bune si ii conving pe cati mai multi sa le foloseasca semintele .

Companiile locale/ Institutele de cercetare intra in faliment nepautand sa concureze cu aceste super corporatii . soiurile locale de seminte se pierd in timp .

Apoi dupa ce si-au asigurat monopolul preturile incep sa urce deoarece fermieri nu mai au alternativa, si urca si urca , corporatia se imbogateste si mai mult .

Iar daca se gaseste vreun nefericit de fermier care mai are pe undeva pastrata seminte  clasice naturale si incepe sa le cultive in ogorul propriu .

Exista 100 la 100 sanse ca se fie polenizate cu polen de la plante modificate genetic, iar baieti de la aceste mega corporatii stiu asta si vin in control la recoltare

sau anul urmator cand sa insamantat cu acea samanta si descopera ca e modificata genetic cu polen de la plantele lor .

Asa ca te dau in judecata pt ca folosesti plante modificate genetic care sunt patentate de ei fara a le fi cumparat de la ei . Si te distrug cu procesele ori te lasi de

agricultura pt ca nu vei putea niciodata sa impiedici incrucisarea culturilor tale  cu culturile vecinului modificate genetic , ori cumperi seminte de la ei la preturile dictate de ei .

Ce am spus mai sus deja se intampla in SUA unde aceste corporatii au putere absoluta .

Aici puteti urmarii o serie de filmulete despre acest lucru
   http://ecopolenizarea.blogspot.com/

milu56

Citat din: milu56 din Februarie 25, 2012, 01:56:23 AM
In Spania nu e de gluma pt. ca no sa se mai poata vinde mierea numai cu o analiza speciala platita de apicultor care costa destul de mult si daca contine polen transgenicos nu se poate vinde,incurand si in Romania o sa se intample.......am participat la o manifestare in Sevilla cred ca e bine ce fac spaniolii si nu ar fi rau ca si in Romania sa se faca proteste in aceasta directie pana nu ne acapara americanii...............


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Am urmarit acum cateva minute la eisiunea de stiri " Focus " de pe " prima tv " un reportaj intitulat albina in pericol, despre mierea naturala versus cea falsificata din comert, despre faptul ca de la anul se va eticheta astfel sa se cunoasca mai bine originea ei iar cei ce doresc sa consume miere falsificata sau chinezeasca treaba lor, care vor naturala consuma naturala .


De asemeni Domnul Fetea a vorbit despre pericolul cu care se confrunta albina autohtona romaneasca datorita faptului ca se importa matci din export care corcesc rasa locala .


Dupa cum v-am prezentat in celalat subiect incepe sa se spulbere mitul cu plantele modificate genetic ca ar fi sanatoase .


Citat din: Kov iulian din Septembrie 20, 2012, 10:56:01 PM

Ce stire surprinzatoare nu m-as fi asteptat la asa ceva  :wink: :wink:   parca ne asigurau ca e ok cu astea ca nu ni se va intampla nimic,
http://stirileprotv.ro/stiri/sanatate/foto-socant-efectele-devastatoare-ale-alimentelor-modificate-genetic-asupra-unui-organism.html




Plante modificate genetic  = cancer = moarte


De altfel nu era greu de dedus ca si asta o o cauza majora a CCD-ului , americani au fost primi care au inceput masiv sa cultive asemenea plante si tot de la ei a inceput balamucul .


A trecut mai bine de un an de zile( in martie se vor face 2 ani ) de cand am inceput aceasta campanie de constientizare a apicultorilor ca albina e in pericol.


Veti vedea acum ca sa descoperit ca plantele modificate genetic sunt cancerigene se va inaspri si mai mult regimul mierii,


Vom face ceva acum sau vom astepta pana va fi prea tarziu ?