INFIINTARE ASOCIATIE ECOLOGISTA PT PROTECTIA ALBINEI (polenizatorilor )

Creat de Kov iulian, Martie 08, 2011, 04:44:40 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Am mai propus asta pe aici, si revin din nou cu propunerea, de a ne aduna citiva si a face o asociatie care sa urmareasca protejarea polenizatorilor (in special al albinelor ). Alte Asociati gen ACA ,sunt mai mult asociati profesionale care se zice ca ar urmarii interesele apicultorilor,nu o sa fiu rau si o sa zic ca fac asta in general dar prea putin se implica atunci cind sunt cazuri de otraviri cu insecticide, etc .Deci e nevoie de o asociatie care aparent sa nu aiba legatura cu apicultori cel putin nu oficial, si care sa fie finantata prin sponsorizari,cotizati etc si care sa lupte pt interesele albinelor si sa promoveze peste tot Albinele si foloasele pe care le aduc acestea Oamenilor,Naturi (prin scoli ,pe tv, pe radio) indirect din treaba asta noi apicultori am avea mult de cistigat ar creste consumul de miere si alte produse apicole un alt folos ar fii mediatizarea,inlocularea in mintea copiilor,a adultilor a faptului ca fara albine noi suntem terminati si nu am avea natura aceasta frumoasa de acum, iar fermieri care sunt incostiienti si recalcitranti s-ar gindi de doua ori inainte efectueze tratamente dupa ureche pt ca dupa o neglijenta din partea lor ar urma procese si probleme , Desigur ca exista si garda de mediu etc care normal ar trebui sa vegheze, fac asta,doar impinsi de la spate si cu mari interventi si rugaminti mai fac ceva. Chiar daca cineva ar fi deja inscris deja intro asociatie apicola gen ACA  nu inseamna ca nu ar putea fii inscris si intro asociatie de protectie a polenizatorilor( a albinelor ) sau de protectie a ciinilor,a picicilor a liliecilor etc deoarece acestea nu sunt asociati profesionale.  Ma uit la alte asociati de protectie a animalelor (a ciinilor ) cum apar pe tv vocifereaza  lupta pt interesele animalelor fac presiuni atit in tara cit si afara. Haideti fratilor sa facem si noi ceva,avem o meserie nobila dar stam in genunchi in fata tuturor burtosilor,ne rugam de ei sa ne lase sa le polenizam culturile, le dam plata in miere si ei ne recompenseaza otravindu-ne cu pesticide(in alte tari vin ei si ii roaga cu bani pe apicultori sa vina pe terenurile lor,numai la noi e pe dos, nu ne respecta,dupa ce ne produc pagube,tot ei se simt neindreptatiti cind apelam la autoritati,sau ii dam in judecata. ) haideti sa facem ceva,orice

D006

  In final totul se reduce la bani , o astfel de asociatie traieste din cotizatii. Cat considerati ca trebuie sa fie cotizatia minima anuala ?

Kov iulian

Eu nu consider nimic, majoritatea celor care ar face o asemenea asociatie sa decida,nu am apucaturi de sef,nu vreau sa fiu sef peste nimeni, de ce sa nu recunosc nu le am cu actele cu hirtiile . am doar profesionala, nu am liceu,facultate etc.Dar as fi cu tot sufletul pt ea (Daca ar fi existat o asemenea asociatie si as fi aflat,a doua zi as fi fost la ei sa semnez hirtiile sa ma inscriu) poate ca sunt eu prea tinar si visator (am 29 de ani) si poate ca odata cu ani imi va mai trece curajul si ideile dar deocamdata ma intristeaza si ma infurie cind vad cum toti alearga  pt bani  chiar si noi apicultori iubim albinele doar asa declarativ dar cind vine vremea sa si demonstram acest lucru ne ascundem toti si ne ocupam timpul cu alte lucruri neimportante , nu vedeti ca lumea devine din ce in ce mai murdara mai poluata,distrugem tot ce e natural si frumos,facem copii doar pt bucuria noastra,dar nu facem nimic pt viitorul lor si al copiilor lor,ce lasam mostenire copiilor,nepotilor nostri? o lume plina de toxine,plina de poluare, ? Parca suntem toti in coma,dormim adinc, vedem ca lumea se indreapta spre rau dar nu facem nimic,asteptam sa faca alti, alti asteapta sa faca ceva alti si tot asa pina vom ajunge sa murim sufocati in propria noastra poluare si mizerie. Credeti ca ne vor mai folosi bani la ceva daca se va da peste cap lumea asta, vom mai putea cumpara sanatate, o natura curata de undeva? va spun eu nu ,atunci va fi prea tirziu . Pina acum si-au exprimat interesul pt idea mea 3 persoane

gheghe

      Eu unul salut idea dumneavoastra si sunt pro.Dupa parerea mea, cineva, un coleg de forum care are pregatire juridica ori macar abilitati in domeniu, ar fi de mare ajutor acestei idei pentru a o aseza pe baze  legale.Oare forumul insusi nu ar fi interesat sa preia aceasta idee,care gandita poate ar aduce chiar beneficii forumului si inplicit albinelor?Este posibil -cred!?-ca s-ar gasi modalitati de finantare chiar si din fonduri straine dat fiind faptul ca situtia in care se gaseste "albina" pe plan mondial, a facut ca cei din domeniu si nu numai sa fie foarte sensibili.Daca se face un program bine argumentat pe un spectru larg de acoperire din toate domeniile adiacente apiculturii, s-ar putea sa mearga.Tineretea da elan,capacitate de implicare,putere de munca,etc. toate astea si multe altele pe un fond de cinste si decenta reprezinta fondul care genereaza idei, , actiuni, succese.Stima.

gheghe

       Deci domnul Kovaci, gata?,a murit idea in faza de germene?Nu fi-ti trist ca nu a-ti gasit teren proprice ideii dumneavoastra. Unele seminte -desi bune- nu devin flori.Daca credeti -in genere-in ceva reusiti.Am citit odata de un elev care traia in zona unei balti.S-a apucat si a inregistrat toate pasarile care traiau acolo,pasari de pasaj ,pasari calatoare si pasari ce iernau aici;plante,pesti, insecte,pomi,...si multe altele ce-mi scapa.Un profesor a vazut acel "studiu" si l-a publicat intr-o revista de profil.Finalul? A ramas repetent! Scuze,..am scris finalul asa deoarece ma gandeam la ce ar fi patit acel copil daca ar fi facut acel experiment acum, aici.A fost sponzorizat si incurajat sa continue.Stima.

Kov iulian

#5
Nu idea nu a murit , doar ca fac o pauza pt gindire si pt a incerca o alta abordare , as fi cazut in ridicol daca as fi continuat , si nu nu sunt trist in general nu ma supar pe chesti de astea , daca nu pot face un lucru pt multi ma retrag frumos si fac ceva doar pt mine , am un mesaj pt apicultori acum , chiar nu simtiti ca trebuie facut ceva , ma uit la organizatiile astea pt protectia ciinilor si ma apuca invidia,Aia cum pot sa fie mediatizati, una doua mereu ii vazi pe tv etc,noi de ce nu putem?

milu56


Obombo

Si eu.
Citat din: Kovaci iulian din Martie 08, 2011, 08:04:09 PM
Parca suntem toti in coma,dormim adinc, vedem ca lumea se indreapta spre rau dar nu facem nimic,asteptam sa faca alti, alti asteapta sa faca ceva alti si tot asa pina vom ajunge sa murim sufocati in propria noastra poluare si mizerie.
Dovada e ca pana acum cei care au citi au fost 121 si cei care au raspuns ... 3.

D006

  Romanul e bun doar la dat cu parerea , cand este vorba sa presteze munca in folosul comunitatii o da cotita . Iar daca ii ceri si ceva bani pt. un scop nobil este ca si cum l-ai injura de mama ...  :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:

milu56

Poate o sa mai apara pt.ca e o idee buna cine stie ce inseamna asaceva.....

Kov iulian

#10
Eu voi continua sa incerc sa fac asta un an,2 ,3  poate voi esua,tot cei posibil , dar chiar si daca as esua in cea ce vreau,poate ca agitindu-ma si scriind pe ici colo si vorbind cu diversi as arunca o saminta care in timp va incolti, si se ridica altul cu minte mai multa si mai invatat si va duce la capat aceasta treaba,si il voi sustine cu tot ce pot,importanta e idea nu cel care a venit cu ea.important e sa se adune mai multi sa fie motivati cu dragoste in suflet pt albine si natura in general si fiecare sa faca cea ce se pricepe cel mai bine , unu e priceput la vorba,unu la scris, unu cunoaste legile,altu cunoaste oameni .O mana de oameni pot face minuni. Apropo nu sunt doar 3 cei care au raspuns de fapt sunt 7  in afara de ei mai este o persoana care mi-a promis ca ma ajuta cu bani(acea persoana sa oferit,nu i-am cerut eu) ar cam fi 8 care se gindesc la asta (am propus chestia aceasta peste tot pe unde ma invirt, v-am spus ca au lucrez si incerc si alte abordari) :D :D :D :D

silviubuciuman

Acum aflu si eu de aceasta propunere vreau sa aflu  in ce stadiu se afla ? spun si eu DA

milu56

Unde o sa fie sediul si o persoana de contact sa se poata lua legatira in direct? Poate nu ar fi rau....

Kov iulian

#13
Citat din: silviubuciuman din Martie 15, 2011, 02:19:44 AM
Acum aflu si eu de aceasta propunere vreau sa aflu  in ce stadiu se afla ? spun si eu DA
deocamdata e in stadiu de discutie ,cind vom fi destui implicati in treaba asta(din cite stiu numarul minim pt a infiinta o asociatie de genul asta e de 15 persoane) vom lua legatura intre noi ne vom intilni ne vom alege intre noi care,ce va fi,se va hotari ce si cum,se face face un statut se va inscrie legal etc. pina atunci adresa mea de contact e [email protected]

Kov iulian

#14
Am rascolit tot internetul si am gasit 2 ghiduri interesante,pt infiintarea unei asociati ONG ,le-am rasfoit un pic si dupa ce mi-am facut singur pfa-ul,si dupa ce am facut si 141, nu mi se pare extraordinar de greu a face o asociatie de asta, cu cenzorul prevad unele probleme(va fi greu de gasit unu) si cu sediul ar mai fi o problema(eu locuiesc cu parinti iar casa nu are proiect,e casa veche) si ar fi mai dificil de a face sediul la mine acasa.Pt sediu profesional pt PFA a fost de ajuns sa iau un formular de comodat de la xerox pe care l-am completat atit eu cit si tatal meu. Nu cred ca va merge asa usor cu sediul pt asociatie cum a mers la PFA,,dar ii dau bataie inainte.