Pretul mierii

Creat de valy_cot, Ianuarie 02, 2009, 06:53:21 PM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: stupar din Iunie 26, 2011, 10:08:37 PM
Ce cantitate putet vinde?Cine are cu tone nu reuseste sa vande in piata.Este nevoit sa dea la procesator.Eu m-am referit la pretul de achizitii.

ce e aia "achizitie"?

zi-i HOTIE, JECMANEALA

ar fi in stare sa iti platesca la anul si sa iti ofere pe kilu` de miere cat e kilu` de zahar, sa sa o vanda cat kilu` de aur

noi apicultorii suntem fraieri ca ne prostituam la pretul lor, al "achizitorilor"
ia ganditi-va ca orice astfel de individ ce achizitioneaza are in spate un contract de distributie , marea parte in exteriorul tarii
el ar trebui sa onoreze contractul, ar prefera sa dea mai mult apicultorului producator si sa castige mai putin, decat sa nu castige deloc

ce s-ar intampla daca nu am mai preda mierea? sau sa zicem sa stabilim noi pretul de vanzare
de ex: salcamul se vinde pe piata acum 25 lei, "achizitorul" ofera 13lei, hai sa nu mai vindem decat daca se da 19 - 20 lei.
asa am castiga si noi, si ei...
dar "criza", "nevoia de ban imediat", ne incanta si lasam de la noi , INTOTDEAUNA
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

orbanstefan64

  se pretul mierii se hotareste  ii in funtie de citi stupari au fost in pastoral si ce cantitati de miere au extras
daca este putina pretul este mare dac ii multa pretul ii mic.
zi-i HOTIE, JECMANEALA  :nod: :nod:


danut

Un cuvant greu de spus in stabilirea pretului de achizitie al mierii pe piata il are Combinatul de la Bucuresti,ce mi se pare mie anul acesta ca s-a intamplat aproape peste tot pretul de la combinat este acelasi cu al procesatorilor ,probabil acestia au pus mana de la mana si au uns acolo unde trebuie (ca slava dlui. au de unde ),si Combinatul tine pretul jos si sigur ca procesatorii fac la fel ca nu sunt prosti ,asta cred ca s-a intamplat prea multe coincidente de pret in piata anul  asta la toata lumea ,in conditiile de 8,5 rapita si 12 sau cel mult 13,5 salcamul fratilor e faliment curat ,eu unul in asemenea situatii ma gandesc serios sa -mi restrang incet incet activitatea ,avea dreptae dl.Valter!,cand spunea asta acum cateva luni.Pai la preturile astea nu facem decat sa imbogatim pe altii si noi ne ducem la vale.sigur,sigur si toate astea ptr. ca traim in Romania in care nu poti da inainte din munca cinstita,nu te lasa si gata.,Rog pe aia care-i baga in fata procesatorii sa nu comenteze ptr. ca nu au rost si se dau si de gol!

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: orbanstefan64 din Iunie 26, 2011, 10:48:21 PM
  se pretul mierii se hotareste  ii in funtie de citi stupari au fost in pastoral si ce cantitati de miere au extras
daca este putina pretul este mare dac ii multa pretul ii mic.
zi-i HOTIE, JECMANEALA  :nod: :nod:

fanica, iti spun eu daca nu stii cum se face pretul mierii...
procesatorii, achizitorii asteapta sa apara apicola cu pretul, ca nu vor sa dea mai mult
daca apicola da 1 leu ca "e criza", ai vor da 1,1 lei, ca sa prinda clientela
daca apicola, institutul sau cine mama naibii ia mierea, ar stabili pretul la 30 lei /kg, atunci procesatorii ar da mai mult ; macar 30,1 lei

deci... abia astept sa iesim din criza, sa se ofere pretul just, sa se recunoasca munca, ca toata lumea crede ca apicultorul pune borcanul sub stup si ... mierea curge
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

 :bravo: danut

sa stii ca am scris concomitent cu tine, nu te-am copiat

ai dreptate
"mafia" e peste tot
ca la piata... si vanzatorul si producatorul si "producatorul" au acelasi pret sau maxim la 1 leu diferenta
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

danut

Florine sunt convins ca am scris amandoi in acelasi timp ptr. ca ti-am urmarit postarile in timp si am vazut ca tu gandesti foarte sanatos ,asa este intelegere e facuta clar ,unde sunt interese economice nu prea sunt coincidente,totul se aranjeaza ,pacat ca noi apicultorii suntem dezbinati si nu avem nici un fel de strategie in a ne pune in valoare munca care nu e foarte usoara daca luam in calcul numai intepaturile albinelor pe care le suportam  pe parcursul unui an de zile numai atat si nu e usor,nici nu ne dam seama ce forta am fi daca am fi uniti ,pai cum mai fratilor 3-4 oameni din tara asta ne pun cu botul pe labe,ne baga in faliment  si noi trebuie sa le si multumim ca auzi saracii cat de mult se zbat ei sa ne ia mierea , am zis bine ca ei decat ne-o ia nu ne-o si plateste cum asa ? Acum nu ca as fi din ala ce zice sa moara capra vecinului dar nici asa fratilor !Pai `solutia e simpla organizat si va zic 2 metode prin care ii pui la respect pe domnii de nu mai auzi de ei si de nu te roaga la poarta mai vedem noi ,insa sigur ca nu sunt cele mai ortodoxe si nu le pot spune aci public,.Iar scarbele astea de la Combinat au prins mirosul banilor ,pai uitativa ce preturi nesimtite au la vanzarea produselor facute de ei si cu cat achizitioneaza mierea !

bee_lover

La noi in tara in momentul de fata eu vad 2 probleme: 1. Criza si nevoia multor apicultori sa dea mierea direct din camp sa aiba cu ce sa se intoarca. 2. Fondurile europene, azi toata lumea e apicultor si face miere si pe el nu il intereseaza mult pretul ca oricum ii sare banul in buzunar de la subventie.

Florin-braileanul (FlorinI)

 :lol: :lol: :lol:
asa e: ...

Citat din: bee_lover din Iunie 27, 2011, 06:28:08 AM
...  azi toata lumea e apicultor si face miere si pe el nu il intereseaza mult pretul ca oricum ii sare banul in buzunar de la subventie.
,

dar, ... doar AZI

maine, cand o sa vada ca a scoate miere nu inseamna a baga un borcan in stup si albina il umple cu miere.... vedem noi cat o sa mai ramana apicultori
partea nasoala este ca trebuie sa asteptam minim 3 ani, pana la prima verificare
o sa vedeti vanzari de familii si stupi la pret de SH dupa 3 ani
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

marius_vfp

corect ne vedem peste 3 ani , dar pe la mine deja ii cauta jandarmeria , de dom'le,   tipul sia luat jepan , si se da mare cu el prin targ ,  =))  si sunt multi altii care nu stiu ca daca statul iti da o carutza de bani tu trebe sa bagi banii in cutii  si nu la poker  :nebun:

o zi buna sa aveti .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bee_lover

Eu zic sa mergem pe inmultire vreo 2-3 ani ca iesim mult mai bine, sa vedeti preturi la familii de albine in anul 3 cand vin verificarile ca dupa aceea revin si preturile familiilor de albine la normal.

marius_vfp

salut
azi in kaufland  1kg de salcam era 29 ron iar poliflora 17  de la mos enache .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

apivasmob

Dar nu uita ca in pretul de pe raft sunt incluse multe taxe in primul rand TVA de 24% , taxae raft , adaosul comercial si altele daca le scazi vezi unde ajunge pretul.
Sanatate tuturor apicultorilor

bee_lover

da nu uita ca mierea aia nu e mierea care o dai tu la procesator, las' nu ii plange de mila procesatorilor.

Kov iulian

#73
Nu-i nimic o mai lungim un pic  un pic si iese banu ( vorbesc aici ca un procesator )                       
http://www.miereanaturala.ro/blog/stiri-despre-miere/procesatorii-de-miere/         
http://www.medicina-naturista.ro/terapii-naturiste/apiterapia/despre-calitatea-mierii-de-pe-rafturile-supermarketurilor.html 

Haideti sa nu le plingem de mila procesatorilor  , dinsii doar o iau de aici si o muta mai incolo , si il trag in piept la cintar pe apicultorul care sta cocosat in soare linga stup , plecat de acasa de linga familie pe coclauri  si pe cel ce o cumpara de pe raft, (chiar daca nu am avut prea mari tangente cu procesatori, de cei cu care am avut dea face sunt tare nemultumit, sa vedeti chestie se plingea catre mine sau alti ca il injura unu si altu ca ii aduc cuvinte injurioase.
In primul an chiar il credeam si plingeam si eu cu el, ce rea e lumea asta  :D :D , dar in al doilea an cind am dus mierea tot la el m-am lamurit de ce il injura lumea si ma mir de nu sa gasit vreunu mai diliu chiar sa il pocneasca)
Asa ca eu chiar nu pot plinge de mila lor.

MiereaNaturala

Citatsalut
azi in kaufland  1kg de salcam era 29 ron iar poliflora 17  de la mos enache .

Si mai cumpara lumea dupa toate articolele in care sunt  aratati  cu degetul  Procesatorii !?

Vedeti...
Nici Apicultorul...nici Procesatorul nu face PRETUL.

Preturile sunt facute de Cerere.
Daca sunt oameni prosti care cumpara glucoza industriala in mod sigur ca pretul mierii v-a fi mai mic pentru ca Procesatorul nu-i chiar atat de interesat de Mierea Naturala.

Daca ne concentram pe Consumator si facem tot ce ne sta in putere sa-l EDUCAM... sa stie ce inseamna o miere atunci  Procesatorul va fi obligat sa cumpere de la Apicultor cu pretul impus de acesta pentru a putea supravietuii pe piata.

Simplu :)