Pretul mierii

Creat de valy_cot, Ianuarie 02, 2009, 06:53:21 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Calamitat pentru ce ???

ioanardelean55


In ardeal si in banat din cite stiu eu nu s-a facut nimic , in moldova ? dupa cite necazuri au avut ! Putine zone din tara sint unde sa facut ceva .

D006

Vor aduce chinezi miere si acolo.
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Aici in California nu au trecut testul de puritate impus din Ianuarie si o cara prin alte state ce nu au lege.

filip

Citat din: AndreiRN din August 02, 2010, 08:42:07 AM
Vor aduce chinezi miere si acolo.
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Aici in California nu au trecut testul de puritate impus din Ianuarie si o cara prin alte state ce nu au lege.
Mierea chinezeasca e valoroasa doar atunci cand este facut amestecul corect cu miere autohtona.
Altfel va sta mult si bine in raft,cine pierde ,cine castiga?
Vom vedea,in 5 zile am vandut 50kg miere.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Problema nu se pune pt apicultori complecti care au si o piata de desfacere proprie.
Se pune pt procesatori si cei ce ii furnizeaza.
Procesatori vor sa faca BANI si or sa puna in borcane orice miroase a miere si aduce profit.
Aici decand sa adoptat legea puritati mieri se descarca din port miere chinezeasca pt a fi transportata in alte state unde nu este lege.

D006

  Deosebirea dintre roman si american este ca primul mai are si niste creier in cap pe care il foloseste la gandire . la noi pe borcanele cu miere din China scrie "miere de provenienta NON-UE "  , nimeni nu se atinge de ea , de aici si vanzarile mari direct de la producator.

D006

 :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
De aceea romanul sa facut dator importatorilor cam la toate.
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Americanul vinde orice strop de miere local si apoi mai si importa.

D006

  Andrei eu stiam ca doar chinezii se ocupa cu spalatul creierelor dar am impresia ca mafia americana i-a depasit.

  Una si cu una fac doua ! mierea romaneasca este foarte cautata iar pretul tinde sa ajunga la cel din occident.

 

D006

Citat din: dragos2006 din August 03, 2010, 03:39:41 PM
1. Andrei eu stiam ca doar chinezii se ocupa cu spalatul creierelor dar am impresia ca mafia americana i-a depasit.
2. Una si cu una fac doua!
3. mierea romaneasca este foarte cautata iar pretul tinde sa ajunga la cel din occident.
1. De pare ca ai uitat cam repede istoria ca era o ocupatie romaneasca candva. Mafia americana sau de alta natie sa cam destramat daca ai urmarit fenomenul dar in realitate ai vrut sa arunci o jignire si asa ti sa parut cel mai artistic.
2. Bun. Inca functioneaza imi arati.
3. Pai deja se vinde la pretul din occident dar in occident. Dar de ce crezi ca este testat fiecare butoi de miere romaneasca?

valter

''Domnule Dragos mierea mea de ce nu e bio? Pt ca nu am un certificat care se ateste asta si fac tratamentul de paduchi cu varachet si taktic? Alta diferenta nu va. Acum doi ani, la salcam, daca nu incepea culesul, in maxim o saptaman imi mureau stupii de foame. Albine multa, rapita nu am facut-o, ca si salcamul unu. Am scos vreo 25 kg pe familie medie...salcam 100%. Ce pret am primit! Acelasi ca si cel care avea apiinvert si rapita in mierea de salcam.
Anul trecut am dat vreo 1500 kg salcam la o firma reprezentatnta a unui procesator din Germania. Sincer, eu nu eram multimuit de salcamul meu...din cauza culorii. Insa in toamna, cand am sunat pt mierea cuiva, mi s-a spus ca daca e exact ca salcamul meu, e foarte buna! Ce pret am primit...acelasi. In iunie, cand Filomera oferea 11 roni salcamul, altii 11,5 - 12, Tremot mi-a oferit 10,5. De ce oare? Stia ce fel de miere am eu? Stia ca salcamul meu nu o sa cristalizeze nici in momentul de fata? Tremont poate ofera un pret mai ridicat la un cerc de apicultori care.... Insa la altii, care sa zicem ca au mierea de aceeasi calitate ca acei privilegiati apicultori, nu ofera un pret mai mic. Pret de 4,2 euro/kg...o sa fie pretul pt bio.
Si domnule Dragos ce spuneti de asta....mierea care corespunde cerintelor, desi nu provine de la apicultori bio, e trimisa la export ca fiind miere bio! Diferenta de pret ramanand procesatorului''

Solutii sunt multiple pentru valorificarea eficienta a mierii...si nu ar trebui sa ne plangem adanc.
Beleaua mare o reprezinta fomistii care se reped sa duca mierea la procesator chiar inainte de a o scoate din lada.

Pretul mierii  la achizitie nu va scade in 2011...dupa cel putin trei surse.
Intrebarea este: cu cat va creste fata de 2010...tinand cont de criza alim, inflatie 5%, compromitere rapita partial(familii slabe)...?

In atare conditii, daca nu am livra marfa timp de doua luni de zile la procesatori, pretul mierii poliflore ar depasi usor 11-12 lei.

Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

maximus



  eu sunt un fan al mierii poliflore.adica flora spontana, nu cultivata.

preturile sunt mai mult decat derizorii, iar apicultorii nu stiu ca mierea pe care o predau valoreaza de cateva ori mai mult in buzunarul achizitorului.

singura solutie pertinenta este asocierea a 3-4 persoane care sa nu-si fure caciula si sa valorifice impreuna independent.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: maximus din Martie 06, 2011, 09:18:20 AM


  eu sunt un fan al mierii poliflore.adica flora spontana, nu cultivata.

preturile sunt mai mult decat derizorii, iar apicultorii nu stiu ca mierea pe care o predau valoreaza de cateva ori mai mult in buzunarul achizitorului.

singura solutie pertinenta este asocierea a 3-4 persoane care sa nu-si fure caciula si sa valorifice impreuna independent.

optimist mai esti...  =))

unde vezi tu 3 persoane care sa nu-si fure caciula?
si 2 frati daca sunt, si sigur unul vrea sa traga teapa celuilalt
traim in romanica
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

stupar

Ce parere avet de pretul mierii?La pretul actual de zahar si motorina va acopera cheltuielile?Munca depusa si suferinta este platita?Stiti ca un kg miere de salcam valoreaza 5 kg de zahar,la preti de achizitie? :hi:

George N

eu vind mierea de salcim cu 25 lei/ kg (la taraba in obor-30 lei), teiul il voi vinde cu 17-18 lei, floarea soarelui 16-17 lei/kg si consider ca astea sint preturile REZONABILE pt anul 2011-2012 iar pt cei care au preturi mai mari  :bravo:-lor

stupar

Ce cantitate putet vinde?Cine are cu tone nu reuseste sa vande in piata.Este nevoit sa dea la procesator.Eu m-am referit la pretul de achizitii.