Pretul mierii

Creat de valy_cot, Ianuarie 02, 2009, 06:53:21 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Daca productia de miere era mai mare, aproape sigur achizitorii gaseau un motiv sa-i scada pretul de achizitie.
Batranii zic ca in tot raul e si un bine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: dragos2006 din Iulie 24, 2010, 10:44:12 PM
  Ce am spus in urma cu un an se adevereste : pretul mierii romanesti e in crestere puternica !
Dar asta e in relatie cu scaderea leului.

D006

 Pretul in euro a crescut si implicit in lei  :nono:

D006

Atunci asteptam sa postezi preturi concrete in lei si euro si desigur locul unde se poate obtine acest pret.
Cand economia schioapata preturile in general coboara si la fel si salariile dar acolo mai e si problema lipsei de productivitate si cei plecati nu mai pot trimite fonduri ca inainte si creditele romaniei sunt deja la maxim aparand de aici o devaluare.
Dar oricum asteptam informatiile concrede d la tine.

D006

  La noi nu opereaza criza din Romania deaorece mierea noastra merge in Germania. Cat timp nemtii sunt motorul Europei si noi o ducem binisor.

D006

Chiar acum am vazut un reportaj pe PROTV  DESPRE STAREA APICULTURII  , intai a vorbit doamna Mateescu despre problemele stuparilor , apoi ing. Siceanu care a prezentat  productia dezastruoasa de la salcam si floarea soarelui iar in final presedintel Fetea a detonat bomba : am produs la 25% fata de anul trecut si in consecinta pretul in raft  SE VA TRIPLA . Felicitari !

D006


CRISTI M

Daca Domn` Ministru zice asa , poate are dreptate , ... dar , are Romania culturi masive de sfecla de zahar ? Cred ca ne trebuie cam 15 kg /fam de zahar pentru iarna .
Si iar ajungem sa cumparam produse agricole ( zahar ) de la straini , rusine Domn` Ministru . :mad:

prisecarul

intr-un interviu la antena satelor, un apicultor din judetul ilfov sustinea ca kg de miere de salcam a ajuns pe pietele bucurestene la 30 lei si este in crestere, deoarece productia de anul acesta este mai mica cu 80% fata de anul trecut.
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

gheco

Asa raspuns de ministru. Sa-i fie rusine e putin spus! Sa avem grija ce votam in viitor.
Oare vom avea pe cine sa votam? Oare nu ne vom pacali iarasi?
Ce judete din Moldova au fost inundate? Botosani, Suceava, Neamt, Bacau si mai la sud Galati.
Am auzit azi la o barfa ca presedintele a obtinut aici majoritate de voturi datorita unor luptatori indarjiti pentru democratie:Flutur,pinalti, Toader, etc
Daca nu ascultam replica domnului ministru nu-mi oboseam degetele pe tastatura.
Speranta moare ultima.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

  Ganditi putin mai realist !  cu Dumnezeu nu te pui !  Daca a fost inghet in primavara si multa ploaie in vara tot ministrul  este de vina ? e adevarat ca multi stupari nu au facut  miere dar la fel de adevarat este ca altii au pana acum 65 kg. miere marfa pe familie.   Eu in astfel de situatii merg sa invat de la cel care a facut miere iar de cel care nu a facut nu pot decat sa-l consolez.  :wink2:

CRISTI M

Dragas , nu-i vorba de cata miere marfa este /fam si de faptul ca Ministrul nu stie pe ce lume traieste .
Eu unul nu ma vaiet de productie ca-L supar pe cel de sus .

D006

  Hai sa avem simtul proportiilor , apicultura este o ramura secundara a zootehniei , codul 0149 stiti ce inseamna.

filip

#43
Fratilor calculati logic
Eu impreuna cu fratele meu anul trecut am avut peste 5 tone miere.
Peste 2 tone au plecat la procesatori pentru subventie.
Anul asta  nu avem nici macar o tona.
Ca mine sunt multi in tara asta.
Concluzie ,anul asta e putina miere in tara.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ioanardelean55


  Ar trebui sa fie declarat 2010 an calamitat.