masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

Iulia

Raportul de executie cine il face, cum arata? Anul trecut nu mi l-au cerut (am fost anul I).

romikele

Era deja in dosar, formularul standard.

Cel care face proiectul intocmeste si acest raport de executie. Dosarul il puteti face d-stra, sau va pot ajuta eu... la consultanta va cere bani pentru intocmirea dosarelor.
Se fac trei dosare, cel cu originalele se pastreaza la beneficiar si doua se duc la OJPDRP.

Formularele tip sunt in fisierul atasat (de pe situl APDRP).

Iulia

Da, 200 trebuie sa dam. Anul trecut am dat 100 lei. Noua ne-a zis ca 2 exemplare trebuie sa facem, 2 cd-uri.

romikele

Acei bani nu mai e cazul sa-i dati daca faceti personal dosarele.
Cele 2 exemplare care se predau vor avea obligatoriu CD-uri cu cererea de plata, identificarea financiara, tabelul cu dimensiunea economica si raportul de executie.

Cand ati semnat decizia de finantare?

Iulia

Cererea e datata pe 1 iulie si semnata pe 4 iulie. Care data se ia in calcul? Actele acelea trebuie scanate ca sa fie puse pe cd, nu?

romikele

Data e cea cu semnatura, nu data de inregistrare.
Documentele de pe cd sunt cele in varianta doc si pdf, completate.
Nu se scaneaza nimic.

Va pot ajuta la intocmirea dosarului pentru anul 2, ceilalti ani se procedeaza asemanator.
Pentru asta am nevoie de scanarea deciziei de finantare si a planului de afaceri.
De asemeni pentru fisele familiilor de albine, tipul de stupi si crotaliile.

Iulia

O sa va contactez mai aproape de luna iulie; acum e mult prea devreme.  :)

romikele

Nu e deloc, mai ales ca acum nu sunt prea aglomerat.
Atunci vor trebui adaugate la dosar adeverinta de la primarie si cea de la asociatie, documentul ce atesta sanatatea albinelor, scanarea carnetului de stupina si fisele familiilor de albine pe care le putem intocmi in aproprierea datei.
Restul se poate completa de acum, datele nu se schimba...

dan sebastian

Corect. In plus atunci e posibil sa fiti ocupat cu albinele mult mai mult decat in perioada asta ploioasa si friguroasa.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Nu numai cu albinele, ci si cu asociatia si mai ales Apiardealul care trebuie restructurat si rezolvat hostingul pentru inca un an.

Iulia

Facturierul e bun in caz ca vreau sa dau miere la persoane fizice?

romikele

Chiar daca dpdv contabil la persoane fizice nu se taie factura, la DADR s-a tinut cont la control de aceste facturi taiate pe baza CNP-ului cumparatorului.
Asadar e bun ...

Iulia

Deci nu-mi trebuie casa de marcat... si in locul CIF-ului scriu CNP-ul cumparatorului.

romikele

Pana acum pt. cod CAEN 0149, nu s-a cerut casa de marcat, la vanzari en-gross.

P.S. Facturile vor fi insotite obligatoriu de chitante.

Iulia

Am citit ca de la 01.07.2013 e obligatorie casa de marcat. Asta nu-ti trebuie doar daca te duci in piete, targuri si vinzi cu amanuntul, nu la cantitati mari, cum dau eu?